Umowa kredytu, a może najmu mieszkania? Umowa o pracę lub umowa z podwykonawcą? Umowy w Polsce muszą być napisane tak, aby spełniały określone wymogi i nie naruszały przepisów prawa. Jak sprawdzić, czy umowa jest poprawna? Warto skorzystać z usługi opiniowania umów świadczonej przez kancelarie adwokackie.

Kiedy złożyć swój podpis na umowie?

Złożenie podpisu na umowie może mieć poważne skutki, dlatego zawsze wtedy, gdy mamy podpisać jakiś nowy dokument, powinniśmy dokładnie go przeczytać.

Niestety, zdarza się, że nie mamy czasu, wierzymy drugiej stronie, że w umowie nie ma żadnych niekorzystnych dla nas zapisów lub nie rozumiemy skomplikowanego języka, w jakim umowa jest napisana. To duże zagrożenie, ponieważ wtedy możemy podpisać taki dokument, który będzie dla nas początkiem pasma problemów.

Aby mieć pewność, że ważna dla nas umowa nie będzie zagrożeniem, warto udać się do specjalisty – prawnika.

Opiniowanie umów – co to za usługa?

W kancelariach prawnych można skorzystać z usługi polegającej na opiniowaniu umów. Jest ona skierowana do tych osób, które chcą dowiedzieć się, czy dana umowa jest zgodna z prawem i warto ją podpisać.

W ramach opiniowania umów prawnik może zaoferować usługi jak:

  • dokładne przeanalizowanie umowy
  • wskazanie na niekorzystne zapisy w umowie
  • przygotowanie nowego projektu umowy
  • reprezentowanie klienta w kontaktach ze stroną umowy, a także w sądzie

Z usługi polegającej na opiniowaniu umów można skorzystać zarówno wtedy, gdy umowa już została podpisana, jak i wtedy, gdy jeszcze nie złożono na niej podpisów.

Fachowe i kompleksowe wsparcie – adwokat Żory – skorzystaj z pomocy specjalisty w zakresie opiniowania umów!

Uwaga na niedozwolone klauzule w umowach!

Umowa, która zawierana jest pomiędzy stronami, nie może naruszać obowiązującego w Polsce prawa oraz dobrych obyczajów. Wtedy, gdy zawiera ona takie właśnie zapisy, są one określane jako niedozwolone albo abuzywne.

O zapisach tego typu zrobiło się głośno przede wszystkim w kontekście kredytów frankowych. Banki umieszczały w nich klauzule dotyczące niekorzystnego dla kredytobiorców przeliczania kursów walut. Warto jednak wskazać, że klauzule niedozwolone mogą występować również w wielu innych umowach.

Gdy w umowie znajdują się klauzule niedozwolone, wtedy nie mogą one pociągać za sobą konsekwencji. Konieczne jest wtedy skierowanie sprawy do sądu, aby orzekł, że klauzule te są niezgodne z przepisami. Takie sprawy również warto prowadzić razem z dobrym adwokatem, który zna się na konkretnych sprawach, na przykład kredytowych.