Coraz częściej i coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniach organizmu. Skąd się biorą toksyny w naszym organizmie? Głównie z jedzenia, po które sięgamy na co dzień. Nie da się ukryć, że wysokokaloryczne posiłki, do tego posiłki obfitujące w tłuszcze zwierzęce i cukry proste w dużym stopniu przyczyniają się do gromadzenia w organizmie toksyn, które zanieczyszczają ustrój człowieka, zaburzają jego funkcjonowanie, pogarszają samopoczucie, wpływają niekorzystanie na wygląd skóry, stan włosów oraz paznokci. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że w każdej chwili możemy zadbać o oczyszczanie organizmu z toksyn. W jaki sposób?

Po pierwsze – dieta

Dieta detoks stosowana przez pewien czas pozwoli oczyścić organizm z trujących toksyn i przywróci jego prawidłowe funkcjonowanie. Taka dieta polega na spożywaniu dań przygotowanych z warzyw i owoców. Warto mieć na uwadze, aby poszczególne posiłki nie miały więcej niż 600 kalorii. W trakcie stosowania detoksu, nie wolno sięgać po kawę, herbatę i alkohol.

Po drugie – poranne oczyszczanie

Bezpośrednio po wstaniu z łóżka warto zmobilizować swój organizm do pracy i usprawnić pracę przewodu pokarmowego. W tym celu zaleca się wypijanie na czczo pół szklanki przegotowanej, letniej wody z sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny, pomarańczy lub jabłka. Do wody można dodać także łyżkę octu jabłkowego, który usuwa toksyny z organizmu.

Po trzecie – soki warzywne i owocowe

Codzienne picie soków warzywnych lub owocowych, z naciskiem na warzywne również pomoże oczyścić organizm z toksyn. Najcenniejszymi warzywami, z których warto sporządzać koktajle są: natka pietruszki, seler, szpinak, brokuł, marchew, pomidor oraz cukinia. Aby podkręcić walory smakowe takiego koktajlu, można do niego dodać sok z cytryny lub jabłko. Z kolei wśród owoców należy wybierać pomarańcze, kiwi, jabłka, melony, maliny, truskawki, borówki  i inne owoce jagodowe.

soki warzywne i owocowe to skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn

soki warzywne i owocowe to skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn

Po czwarte – odpowiednia ilość wody

Oczyszczanie organizmu z toksyn nie będzie kompletne i właściwe, jeśli nie zadbamy o wypijanie odpowiedniej ilości wody. Woda jest głównym czynnikiem, który usuwa nagromadzone w organizmie toksyny. Każdego dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów wody, a przy wzmożonym wysiłku fizycznym oraz w bardzo upalne dni nawet więcej.

Po piąte – aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie. Niby każdy o tym wie, ale większość z nas zapomina o tym, żeby ruszać się systematycznie. Nie musimy od razu zapisywać się na siłownię. Godzinne spacery w zupełności wystarczą. Najważniejsze, aby ruszać się systematycznie i minimum 45 minut dziennie. Chodzi o to, aby tętno zaczęło bić szybciej, bo wtedy pobudzi układ krążenia i prawidłową pracę jelit.