Sezon jesienny w pełni, a to oznacza jedno – coraz częściej będziemy łapać przeziębienia i choroby. Jednym z najbardziej męczących objawów przeziębienia jest kaszel. Zarówno suchy, jak i mokry jest czymś, co męczy okropnie. Jednakże żaden z nich nie jest na tyle niebezpieczny, żeby od razu biec z nim do lekarza. Bez względu na to, jaki kaszel Cię męczy, możesz sobie poradzić z nim samodzielnie. W dzisiejszym poście podpowiem Ci, co robić, aby pozbyć się kaszlu mokrego, zwanego przez specjalistów produktywnym.

Po pierwsze – miód z cebulą

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Pamiętasz z dzieciństwa syrop z cebuli? Był on wynalazkiem, który świetnie sobie radził z kaszlem mokrym. Dziś również może dać sobie z nim radę. Przygotowanie takiej miodowo cebulowej mikstury wcale nie jest trudne. Nawet jeśli syrop Ci nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. A spróbować zawsze warto. Do przygotowania mikstury potrzebne będą: 3 cebule, pół szklanki płynnego miodu. Cebule posiekaj, a następnie zalej miodem. Odstaw na około 4-5 godzin, aby cebula puściła soki. Gotowy syrop możesz pić nawet kilka razy dziennie po 1 łyżeczce.

Po drugie – koper włoski

Syrop z kopru włoskiego to kolejny cudowny wynalazek naszych babć. Po niego także możesz sięgnąć, gdy zaatakuje Cię kaszel. Wystarczy łyżkę nasion kopru włoskiego zalać 1/3 litra wody, dodać 2 łyżeczki miodu i gotować przez 10 minut. Wywar z kopru można pić 3 razy dziennie po filiżance.

Po trzecie – nawilżanie

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Bardzo ważną kwestią w leczeniu kaszlu jest nawilżanie zarówno organizmu, jak i powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Pij dużo płynów, zwłaszcza wody (koniecznie w temperaturze pokojowej) i ziołowych herbatek. Pomieszczenie nawilżaj przy użyciu specjalnych urządzeń nawilżających lub mokrych ręczników rozwieszonych na grzejniku.

Po czwarte – pomoc z aptecznej półki

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz także sięgnąć po pomoc z aptecznej półki. Wiele dostępnych dziś specyfików (jak np. Mucosolvan) świetnie rozrzedza zalegającą wydzielinę i sprawia, że jest ona łatwiejsza do usunięcia.

Wywołany do tablicy Mucosolvan pomaga rozrzedzić wydzielinę poprzez rozwodnienie śluzu, co ułatwia organizmowi usunięcie jej z dróg oddechowych. Dzięki temu można znów swobodnie oddychać. Substancją czynną preparatu Mucosolvan® jest ambroksol. Rozrzedza i zmniejsza lepkość wydzieliny w drogach oddechowych poprzez zwiększenie naturalnej zdolności organizmu do produkcji surfaktantu. To wspomaga działanie wydzielniczo-motoryczne: ułatwia rzęskom – drobnym włoskom wyściełającym układ oddechowy – usunięcie wydzieliny z płuc.

Substancja ambroksol (więcej przeczytasz tutaj: http://www.mucosolvan.pl/jak_dziala_mucosolvan/mechanizm_ambroksolu.html ) jest szybko i łatwo metabolizowana przez organizm. Trafia prosto do komórek wydzielających śluz i powoduje jego upłynnienie. Ten rzadszy, bardziej płynny śluz pomaga odlepić ciężką, lepką wydzielinę od ścian dróg oddechowych. Co ważne – ambroksol nie jest środkiem przeciwkaszlowym. Nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego. To ważne, gdyż kasłanie jest potrzebne do odkrztuszenia nadmiaru wydzieliny i usunięcia jej z dróg oddechowych.