Pompa ciepła jest jednym z najnowocześniejszych źródeł ciepła dla domów jednorodzinnych. Dlaczego warto zdecydować się na jej montaż? Przemawia za nim kilka istotnych zalet, chociaż nie można zapominać także o ich wadach.

Do czego służą pompy ciepła?

Urządzenia określane jako pompy ciepła pozwalają na produkowanie energii cieplnej na zasadzie podobnej do lodówki czy zamrażarki, jednak na odwrót.

Umożliwiają one pobieranie energii z zewnątrz i następnie przenoszą ją do środka budynku, gdzie służy ona do jego ogrzewania. Do tego celu służą umieszczone w pompie komponenty, które napędzane są za pomocą energii elektrycznej.

Warto też wskazać, że pompa ciepła może nie tylko służyć do ogrzewania pomieszczeń, lecz także do podgrzewania wody użytkowej.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła w zależności od tego, skąd pobierają one energię. Najczęściej spotykane są obecnie dwa rodzaje urządzeń:

  • pompy ciepła gruntowe

  • pompy ciepła powietrzne

Ze względu na koszty najczęściej wybierane są obecnie powietrzne pompy ciepła, które są tańsze do wykonania od pomp gruntowych i mogą zapewnić wysoką wydajność działania.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Za montażem pompy ciepła przemawiają przede wszystkim względy cenowe. Rosnące koszty energii powodują, że na taki sposób ogrzewania domów jednorodzinnych przechodzi obecnie coraz więcej osób.

Pompa ciepła wymaga do działania w zasadzie tylko prądu elektrycznego. Może być on pobierany z sieci, ale również można wykorzystać do tego celu panele fotowoltaiczne, które zasilają pompę dodatkowo, aby dzięki temu zredukować koszty jej działania teraz oraz w przyszłości.

Teraz, gdy koszty energii stale rosną, zamontowanie pompy ciepła w domu pozwala na ochronienie się przed podwyżkami. Urządzenia tego typu cechują się przy tym wieloletnią trwałością oraz są bezobsługowe, dlatego też raz wykonana instalacja nie będzie wymagała już żadnych dodatkowych kosztów przez długi czas.

Jak zamontować pompę ciepła w domu?

Gdy chodzi o urządzenia jak pompy ciepła Sosnowiec to jedno z wielu miast położonych na Śląsku, gdzie można je zamontować. Są one dostępne obecnie w całym kraju i najlepiej zdecydować się na pomoc firmy, która ma duże doświadczenie w instalacji tego typu urządzeń.

Firmy montujące pompy ciepła mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę, która obejmuje przeprowadzenie niezbędnych pomiarów, przygotowanie kosztorysu, dobór i montaż pompy, jej uruchomienie, a nawet pomoc w uzyskaniu dofinansowania na urządzenie.