Wybór właściwego źródła ciepła dla gospodarstwa domowego jest bardzo ważną decyzją. Obecnie coraz więcej inwestorów skłania się ku nowoczesnym rozwiązaniom, które są nie tylko energooszczędne, ale również bardzo wygodne w użytkowaniu. Doskonałym wyborem może być pompa ciepła. Co warto wiedzieć o takim źródle ciepła dla domu?

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła to rodzaj urządzenia grzewczego, które przepompowuje ciepło z zewnątrz do wnętrza budynku.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje pomp – powietrzne oraz gruntowe. Pierwsze z nich pobierają energię z powietrza, natomiast drugie z gruntu i wymagają wtedy odpowiedniego wykopu.

Działanie pompy ciepła jest podobne do działania lodówki, przy czym jest ono odwrotne. Można też porównać je do działania klimatyzatora, który zamiast chłodzenia ogrzewa pomieszczenia.

Pompy ciepła do zasilania potrzebują energii elektrycznej i nie ma potrzeb stosowania żadnego innego źródła energii do ich działania, na przykład gazu czy paliw stałych jak węgiel, olej opałowy czy pellet.

Ze względu na swoje działanie pompy ciepła bardzo dobrze współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, które pozwalają na produkowanie energii elektrycznej z docierającego na powierzchnię ziemi promieniowania słonecznego.

Zalety pompy ciepła – dlaczego warto ją wybrać?

Pompa ciepła na tle innych metod ogrzewania domów jednorodzinnych jest bardzo atrakcyjną propozycją i obecnie montuje ją wiele osób, zwłaszcza w nowych budynkach.

Do najważniejszych zalet związanych z korzystaniem z pompy ciepła zaliczane są:

  • wysoka efektywność działania

  • niskie koszty użytkowania

  • bezobsługowość

  • brak emisji szkodliwych związków

Warto jednak pamiętać o tym, że pompa ciepła będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem wtedy, gdy budynek jest odpowiednio docieplony, a także wyposażony w niskotemperaturowe grzejniki, na przykład w ogrzewanie podłogowe.

Wobec tego w przypadku istniejących już budynków montaż pompy ciepła może wymagać poniesienia dodatkowych kosztów.

Jak założyć pompę ciepła w domu?

Założenie pompy ciepła w domu powinno odbywać się przez specjalistę w tym zakresie. Warto więc poszukać firmę, która będzie mogła zaoferować kompleksową obsługę w ramach zaprojektowania i wykonania instalacji na bazie pompy ciepła.

Wiele firm, które wykonują pompy ciepła, może zaoferować także instalacje fotowoltaiczne, więc można wtedy zamontować je razem.

Osobom zamierzającym założyć pompy ciepła Katowice – https://soldom.pl/powietrzne-pompy-ciepla-katowice/ oferują dostęp do sprawdzonych firm posiadających wieloletnie doświadczenie w montażu takich urządzeń. Zapewniają one kompleksową obsługę dla klientów z wielu śląskich miast.