Ból żołądka może być ostry, tępy lub kłujący i trwać kilka minut. Może być też przewlekły i wtedy odbiera radość z codziennego życia, znacznie obniżając jego jakość. Nie ma jednej reguły na wystąpienie dyskomfortu w okolicach żołądka. Tak naprawdę żołądek może boleć zarówno na czczo, jak i po jedzeniu. Może mieć wiele przyczyn i objawów. Ale o tym poniżej.

Ból żołądka – objawy

Ból żołądka może objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej odczuwanym dyskomfortem jest ten w okolicach nadbrzusza. Niektórzy zwykli go określać bólem w dołku. Jednak sam ból to często nie wszystko. Zdarza się, że towarzyszą mu także inne objawy, jak nudności, wymioty, zgaga i nieprzyjemne odbijanie. Ból żołądka i jego objawy towarzyszą wielu poważnym chorobom, dlatego nie można ich lekceważyć. Jeśli zauważycie u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultujcie się z lekarzem.

Ból żołądka – przyczyny

Przyczyn bólu żołądka może być wiele. Do najczęstszych zalicza się:

  1. Chorobę wrzodową

W tym przypadku, ból żołądka i towarzyszące objawy zazwyczaj pojawiają się do 3 godzin po posiłku. Chory czuje, jakby go paliło w środku. Ma zgagę, nudności, czasami nawet wymioty. U niektórych osób występuje też ssanie w żołądku, do którego dochodzą nieprzyjemne skurcze żołądka.

  1. Chorobę refluksową

Bardzo często ból żołądka i objawy takie jak: ból za mostkiem, zgaga i odbijanie towarzyszą chorobie refluksowej przełyku. Dyskomfort u osoby chorej najczęściej pojawia się w pozycji leżącej lub w trakcie schylania się.

  1. Zapalenie trzustki

Ból żołądka o charakterze piekącym i przeszywającym, który promieniuje do kręgosłupa może być spowodowany przewlekłym zapaleniem trzustki. Dyskomfort może pojawiać się niezależnie od posiłku i trwać nawet wiele godzin. Bardzo często chorzy, którzy zmagają się z tą chorobą mogą mieć tłuszczowe stolce.

  1. Zapalenie żołądka

W przypadku tejże choroby ból żołądka pojawia się nagle, bez wcześniejszych sygnałów alarmujących, że coś jest nie tak. Charakterystycznymi objawami współistniejącymi są: ucisk w dołku podsercowym, nudności (niekiedy nawet i wymioty), a także biegunka. Dolegliwości mogą nasilać się zarówno po alkoholu, jak również tłustych pokarmach.

  1. Stres

Ból żołądka, który spowodowany jest stresem najczęściej przypomina ściskanie w dołku. Zazwyczaj pojawia się 2 godziny po zjedzonym posiłku, choć może też pojawić się w nocy (zupełnie niespodziewanie). Jeśli ból żołądka jest wywołany przewlekłym stresem, to może występować w towarzystwie takich dolegliwości, jak: wzdęcia, zgaga lub utrata wagi.

Jak sobie radzić z bólem?

Oczywiście, jeśli ból żołądka faktycznie zwiastuje jakąś poważniejszą chorobę, a nie jest tylko następstwem stresu i nerwów – sami sobie nie pomożemy. W takich przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza.

Jedyne co możemy zrobić sami, to zminimalizować objawy dyskomfortu, a przede wszystkim pozbyć się bólu. W jaki sposób? Oczywiście najlepsze i najbardziej skuteczne są preparaty przeciwbólowe, jak np. BUSCOPAN. Łagodzą one silny skurcz mięśni i szybko przynoszą pożądaną ulgę. Dodatkowo BUSCOPAN nie tłumi bólu, ale działa bezpośrednio na jego przyczynę.

Poza lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi, możecie także sięgnąć po napar z mięty pieprzowej. Przynosi ona ulgę nie tylko w samym bólu żołądka, ale także w towarzyszących mu dolegliwościach, jak wzdęcia czy nudności.

Innym sposobem na ból żołądka jest napar ze zmielonego kminku i kwiatów rumianku. Składniki (w stosunku 1:3) mieszamy i zalewamy szklanką ciepłej wody. Zaparzamy na małym ogniu przez 15-2o minut, a następnie pijemy.