Na problemy z kręgosłupem uskarża się coraz więcej osób. Chorują nie tylko ludzie starsi, ale i młodzi… coraz młodsi. Brak ruchu, przyjmowanie nieprawidłowej postawy, nadmierny stres, dźwiganie ciężarów – to wszystko sprawia, że maleńkimi kroczkami zbliżamy się do prawdziwej katastrofy. Największą bolączką dzisiejszych czasów jest ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Gdy pojawia się ból to znak, że z naszym kręgosłupem dzieje się coś niedobrego. Takiego bólu na pewno nie można lekceważyć. Im szybciej zacznie się leczenie kręgosłupa, tym lepiej. Zaniedbany, może doprowadzić do poważnych komplikacji. Wówczas bez operacji się nie obejdzie. Jak przynieść sobie ulgę w cierpieniu?
Można to zrobić na wiele sposobów. Sięgając po niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, wykonując masaż leczniczy, przykładając ciepłe okłady, przyjmując sterydy lub wykonując odpowiednie ćwiczenia na odcinek lędźwiowy. Ale… zacznijmy od początku
Gorąca kąpiel
Nie jest tajemnicą, że ciepło działa przeciwbólowo i w oka mgnieniu potrafi przynieść pożądaną ulgę w bólu. Obok ciepłych okładów (przy pomocy termoforu czy poduszki elektrycznej) warto wziąć ciepłą kąpiel. Aby wzmocnić jej działanie, można dodać do wody sól do kąpieli i olejek eteryczny. Taka gorąca kąpiel nie tylko cudownie rozluźni mięśnie, ale także zminimalizuje ból.
Zdrowy sen
Nic tak nie odciąża kręgosłupa, jak zdrowy sen lub przynajmniej mała drzemka. W przypadku silnego bólu odcinka lędźwiowego położenie się spać jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajcie jednak, że najlepszą pozycją do snu jest leżenie na wznak.
Zimny okład
Nie tylko ciepło leczy ból. Zimno również. Dlatego też jeśli ciepłe okłady nie przyniosą ulgi, warto zastosować zimny kompres. Można go wykonać przy pomocy kostek lodu, paczki mrożonek lub po prostu ręcznika namoczonego w zimnej wodzie.
Rozciąganie i ćwiczenia na odcinek lędźwiowy
Wielu osobom wydaje się, że przy chorym kręgosłupie należy unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nic bardziej mylnego. Rozciąganie ciała i jednoczesne wzmacnianie mięśni (zwłaszcza brzucha i grzbietu) to najlepszy lek na dolegliwości kręgosłupowe. Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy należy wykonywać systematycznie i sumiennie. Początkowo – najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, a później już samodzielnie w domu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.