O zdrowiu, urodzie, odżywianiu i nie tylko

jak opiekować się szczeniakiem porady

Jak opiekować się szczeniakiem? Kilka przydatnych porad

Posiadanie psa w domu to wielkie szczęście, ale jednocześnie duża odpowiedzialność. Decyzja o przyjęciu pod dach nowego członka rodziny wiąże się z szeregiem obowiązków, którym musimy podołać. Jak przygotować się na przyjęcie pupila i jak opiekować się szczeniakiem? O tym słów kilka w dzisiejszym poście. Zapraszam!

Zanim jeszcze powitamy nowego członka rodziny

Decydując się na przyjęcie pod swój dach szczeniaka, musimy pamiętać o jednym – jego bezpieczeństwie i poczuciu komfortu. Szczeniak już od pierwszych chwil w naszym domu powinien czuć się bezpiecznie, pewnie i wygodnie. Już na wstępie powinien mieć swoje własne legowisko, miseczki na wodę i jedzenie, a także swoje własne zabawki.

Zestaw podstawowy dla małego psiaka

wygodne legowisko to podstawa

wygodne legowisko to podstawa

Tak, jak większość rodziców kompletuje wyprawkę dla swojego maleństwa, tak oczekując na pojawienie się psa w naszym domu, powinniśmy również o ową wyprawkę zadbać. Zestaw podstawowy dla szczeniaka składa się zazwyczaj z dwóch misek, legowiska, zabawek i gryzaków (z naciskiem na te ostatnie), obroży i smyczy. Miski (na wodę i karmę) powinny być metalowe lub ceramiczne. Muszą być też czyste i regularnie myte. Dobrym pomysłem jest także zaczęcie od mniejszych misek, dostosowanych rozmiarem do szczeniaka, stopniowo zastępując je większymi, kiedy pies urośnie. Jeśli chodzi o legowisko, to naprawdę nie ma co przesadzać. Na początek wystarczy zwykły materac okryty kocem lub sam koc. Małe pieski lubią obgryzać wszystko wokół, szczególnie swoje posłanie. Dlatego lepiej zdecydować się na coś tańszego, czego w razie zniszczenia nie będzie nam żal. Profesjonalne i super bajeranckie posłanie lepiej kupić w momencie, gdy nasz psiak wyrośnie ze szczenięcych zachowań 😉 Uwaga! Legowisko dobrze jest ustawić w miejscu, skąd psiak będzie mógł swobodnie obserwować przestrzeń wokół niego, a które jednocześnie będzie zaciszne i przytulne. Na pewno nie może to być środek pokoju czy przedpokój. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wszelkich gniazdek elektrycznych, schowaniu kabli, itp.

Zabawki i gryzaki

gryzak to podstawowy element wyprawki dla szczeniaka

gryzak to podstawowy element wyprawki dla szczeniaka

Odpowiadając na pytanie, jak opiekować się szczeniakiem, na pewno nie można zapomnieć o kwestii dotyczącej zabawy i zabawek. Szczeniaki, podobnie jak dzieci, uwielbiają się bawić. Zabawa trenuje bystrość umysłu, ćwiczenia zaś pomagają szczeniakowi utrzymać kondycję, zapobiegają otyłości, a także, do pewnego stopnia, niszczeniu mebli w domu. Warto więc zadbać o odpowiedni komplet zabawek. Mogą to być jakieś nasze stare pluszaki czy kapcie, które maluch będzie mógł bezkarnie gryźć. Mogą to być specjalne gumowe kości, kaczuszki i piłki. Planując czas na zabawę, należy pamiętać, że szczeniaki potrzebują około 20 minut dziennie na beztroskie harce i kolejne 20 minut na specjalne ćwiczenia. Warto wypróbować takie zabawy, jak łapanie i przynoszenie piłki. Warto trochę z psem pobiegać.

Smycz i obroża

dobra smycz zapewni psu wygodę i swobodę

dobra smycz zapewni psu wygodę i swobodę

Obroża to najważniejszy element wyprawki szczeniaka. Biorąc pod uwagę fakt, że maluch będzie nosił ją każdego dnia, nie powinna być zbyt ciężka i niewygodna. Idealna obroża to ta wykonana z lekkiego nylonu lub skóry. To również ta, która ma odpowiednio dużo miejsca, aby pomieścić szyję rosnącego psa. Aby zmierzyć rozmiar obroży szczeniaka, należy zmierzyć jego szyję i dodać 5cm. Smycz z kolei powinna być odpowiednio długa i regulowana, z możliwością dostosowania do co najmniej trzech długości. Najlepiej żeby była zrobiona z taśmy lub liny.

Dieta szczeniaka

A jak opiekować się szczeniakiem jeśli chodzi o jego żywienie? Zacznijmy od tego, że nie wolno przesadzać z ilością podawanego jedzenia. To prawda, że młode psy chętnie jedzą i lubią rozmaite smakołyki, jednakże nadmiar jedzenia może spowodować bardzo szybki wzrost, a nawet lekką nadwagę u psa. Łakocie, a zwłaszcza resztki ze stołu, mogą bardzo zaburzyć prawidłowe odżywianie. Dlatego już na wstępie warto opracować schemat żywienia pupila i ściśle się go trzymać, nie ulegając błagalnym spojrzeniom ze strony małego przyjaciela. Najlepsza dla młodego pieska jest karma sucha. Przed zakupem trzeba sprawdzić czy jest ona dobrej jakości. Zwierzaka należy karmić od 3 do 5 razy na dobę, o stałych porach i w regularnych odstępach czasowych. Porcje powinny być równej wielkości, dzięki temu jego metabolizm się nie rozreguluje. Gdy piesek skończy 7-8 miesięcy, należy zredukować liczbę posiłków do 2 dziennie.

Poprzedni

Witamina A – witaminą dla zdrowych oczu i urody

Następne

Wyjątkowy gadżet piwosza

1 komentarz

  1. Mam 7 tygodniowego psiaka (suka).Dużo gryzie, lubi sie bawić, śpi na kocyku, je z plastikowych misek najczęściej mokre jedzonko ale tez i suche oraz pije mleko. Dużo biega na dworze i tam sie załatwia. Niedługo pójdzie na pierwszy spacer :)Czy dobrze by było skrzyczeć ją jeśli coś złego zrobi, np. Załatwi sie w domu. ?
    Czy może lekko uderzyć ścierką?
    Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén