Odchudzanie to jedno z najbardziej znienawidzonych słów w języku polski. Kojarzy się bardzo negatywnie i raczej nie wpływa dobrze na samopoczucie. Tymczasem wcale nie musi tak być. Odchudzanie może być przyjemne i nieść za sobą wiele dobrego. Wystarczy tylko odpowiednio się do niego nastawić. Sezon wakacyjny coraz bliżej. Może i formy życia nie zdążysz już zrobić, ale na pewno dasz jeszcze radę zmienić swoje ciało na lepsze. Jak zacząć odchudzanie i jak je przeprowadzić?

Postaw sobie realne cele

Zanim rozpoczniesz pracę nad swoim ciałem, ustal sobie konkretny cel. Musi być on realny. W przeciwnym razie tylko się rozczarujesz. Cudów nie ma i nie było. Tak jak pracowałaś na dodatkowe kilogramy przez kilka miesięcy, tak nie pozbędziesz się ich w przeciągu tygodnia. Możesz np. ustalić sobie, że do lipca zrzucić 2-4 kilogramy. I każdego dnia będziesz skupiać się na realizacji tych celów.

Odchudzają się mądrze

Zdrowe odchudzanie to mądre odchudzanie. Nie powinnaś chudnąć więcej niż 1kg tygodniowo. W przeciwnym razie szybko zapracujesz sobie na efekt jo jo. Często waga nie jest dobrym miernikiem postępów i może wywołać więcej frustracji niż zachęcić do dalszego działania. Lepiej więc będzie gdy zaopatrzysz się w centymetr i raz na tydzień będziesz się mierzyć.

jak rozpocząć odchudzanie

źródło: pixabay

Metoda małych kroczków

Odchudzanie nie będzie dramatem i nie będzie kojarzyło się źle, jeśli zastosujesz metodę małych kroczków. Zamiast drastycznych zmian z dnia na dzień, stopniowo zmieniaj nawyki żywieniowe. Nie może być tak, że nagle z niedzieli na poniedziałek przestaniesz jeść cukier, sól, produkty tłuste, itp. Jeśli to zrobisz, organizm dozna szoku i szybko się zbuntuje. Na początek OGRANICZ słodycze i niezdrowe przekąski, jednocześnie wprowadź do menu więcej warzyw i owoców. Z czasem nie będziesz nawet potrzebowała sięgać po słodkie czy słone.

Właściwa dieta a odchudzanie

Dieta odchudzająca powinna być idealnie dopasowana do twoich potrzeb i preferencji. Przede wszystkim musi zaspokajać wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki oraz brać pod uwagę twój styl życia. Jeśli do tej pory zjadałaś ok. 2000 kalorii, to nie możesz nagle przestawić się na dietę 1000 kalorii, bo taka tylko cię wykończy. Poza tym nagłe ucięcie kalorii sprawi, że organizm zacznie magazynować kalorie. A to przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Niech to będzie 1500-1800 kalorii. Fakt, że kalorie zostały ucięte w jakimś stopniu, wpłynie na odchudzanie. Kilogramy będą lecieć w dół. Pamiętaj też, aby nie wykluczać z diety żadnej grupy produktów. Twoje menu musi składać się z białka, węglowodanów i tłuszczy. W przeciwnym razie nie będzie funkcjonował jak należy, a ty będziesz wiecznie zmęczona.

dieta

źródło: pixabay

Aktywność fizyczna

Niestety, aktywność fizyczna ma wiele do powiedzenia jeśli chodzi o gubienie zbędnych kilogramów. Owszem, będąc tylko na diecie można schudnąć, ale na pewno nie można wypracować ładnego ciała. Tylko dieta połączona z wysiłkiem fizycznym da ci ciało godne pokazywania. Poza tym, dzięki regularnym ćwiczeniom podkręcisz przemianę materii, a przy okazji zadbasz o lepsze samopoczucie. Twoje ciało z dnia na dzień będzie stawało się nie tylko szczuplejsze, ale przede wszystkim bardziej jędrne i napięte. Do spalania tkanki tłuszczowej najlepsze będą ćwiczenia cardio, a więc takie, które wykonuje się przed dłuższy czas (min. 30 min.) z umiarkowaną intensywnością. Angażują one głównie układ oddechowy i krwionośny oraz poprawiają wytrzymałość organizmu.

jakie ćwiczenia na odchudzanie

źrodło: pixabay