Mam wrażenie, że większość mojego życia albo kręci się wokół Internetu, albo dzieje się w Internecie. Multimedia zawładnęły dzisiejszymi czasami i jeśli chcemy być w centrum wydarzeń – czy to politycznych, czy kulturalnych, czy sportowych, powinniśmy żyć online. Podstawą naszego życia i bycia w sieci są wyszukiwarki internetowe. Posiadana przez nas wyszukiwarka jest podstawowym narzędziem do przeglądania zasobów w sieci. Bez niej niewiele byśmy zdziałali. Bez wyszukiwarek nie bylibyśmy w stanie odnaleźć połowy rzeczy, które nas interesują, a sam Internet wydawałby się nam mniej uporządkowany i chyba mniej przyjazny. Wbrew pozorom wyszukiwarki internetowe to nie tylko popularny wujek Googiel, który wciąż pozostaje dla wielu synonimem słowa „wyszukiwarka”. Na rynku dostępnych jest o wiele więcej rozwiązań. Najbardziej popularne i przyjazne wyszukiwarki? Specjalnie dla Was stworzyłam moją osobistą listę ulubionych miejsc w sieci. Niektóre z nich są ogólne, inne ściśle określone (tematyczne).

  1. Entireweb

search_zEntireweb to dość popularna wyszukiwarka, która została stworzona w 2000 roku przez szwedzką firmę. Wyszukiwarka ma własny algorytm czyli nie korzysta z baz Google ani Bing – inne równie popularnej wyszukiwarki. Wyszukiwarka posiada opcję wyszukiwania obrazków oraz opcję określaną jako „realtime”.

  1. Exalead

Exalead to francuska wyszukiwarka stworzona przez firmę specjalizującą się w organizacji informacją dla przedsiębiorstw. Posiada opcję wyszukiwania obrazów, video, blogów oraz przedsiębiorstw. Po ukazaniu się wyników po prawej stronie mamy dostępną belkę z ograniczeniami: typu pliku, języka oraz rodzaju strony.

  1. Bing

binzzBing to według wielu największy konkurent Google. W Polsce nie jest jeszcze tak bardzo popularna, jak chociażby w USA.  W 2009 roku Bing podpisało umowę z Yahoo! na dostarczanie wyników wyszukiwania. Oznacza to, że jeśli szukacie za pomocą wyszukiwarki Yahoo! to wyniki, jakie się wyświetlą pochodzą od Bing. Bing podobnie do Google posiada wiele usług oraz kilkanaście wersji językowych. Pozwala na swobodne wyszukiwanie stron www, obrazów, video, map i wiele innych.

  1. Yahoo!

02-yahoo-com-b431032fc1f63933ec5Wyszukiwarka jednego z najbardziej znanych portali ma dość burzliwą historię. Początkowo oparta była na silniku Inktomi. Następnie Yahoo!, wówczas jedna z największych firm internetowych, podpisał umowę z obiecującą, zyskującą popularność wyszukiwarką Google. Współpraca z Google zakończyła się w 2004, a obecnie obie firmy rywalizują ze sobą o udział w różnych branżach sieciowego rynku. Od 2009 r. Yahoo! nie rozwija własnej wyszukiwarki – obecnie zapytania kierowane do Yahoo! obsługuje wyżej wspomniany Bing.

  1. Homla

komp_co_nas_wyrozniaHomla to wyszukiwarka, której warto przyjrzeć się z bliska jeśli interesuje nas rynek nieruchomości. Dzięki niej możemy szybko i intuicyjne wyszukiwać ogłoszenia dotyczące sprzedaży i kupna nieruchomości. Możemy także dodawać swoje ogłoszenia i co najważniejsze – robić to zupełnie za darmo. Dużym atutem Homla jest dodawanie do ogłoszeń krótkich filmików promujących nieruchomość. Trzeba przyznać, że jest to niezła promocja naszej nieruchomości, która może przyciągnąć jeszcze większą liczbę potencjalnych kupców. Homla to pierwszy taki portal bez żadnych abonamentów i umów. Homla to nie tylko miejsce na ogłoszenia, ale także portal wielozadaniowy i kompleksowy, pozwalający użytkownikowi przejść przez cały proces kupna lub wynajmu nieruchomości, obejmujący również usługi firm przeprowadzkowych, kancelarii notarialnych, czy firm remontowo budowlanych.