Mokry uporczywy kaszel to częsty objaw infekcji wirusowej, zapalenia krtani lub zapalenia oskrzeli. Zazwyczaj pojawia się po kaszlu suchym. Towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, ewentualnie uczucie, że zalega ona w drogach oddechowych. O ile przy kaszlu suchym „coś” zmusza nas do kasłania, o tyle przy mokrym niejednokrotnie sami próbujemy wykrztusić wyraźnie zalegającą flegmę. Nie zawsze się to udaje, nawet przy głębokim kaszlu, stąd wskazane jest wspieranie się lekami ułatwiającymi odkrztuszanie. Ważne! Gdy kaszel nie ustępuje po 3-4 dniach, a także gdy towarzyszy mu wysoka gorączka czy trudności w oddychaniu, należy udać się do lekarza.
Jak rozpoznać mokry uporczywy kaszel?
Kaszel mokry nazywany jest kaszlem produktywnym. Charakteryzuje go obecność wydzieliny, którą odkrztuszamy, kaszląc. Wydzielina w uporczywym kaszlu mokrym jest zazwyczaj lepka, gęsta, biała lub żółtawa. Ropna wydzielina podczas kaszlu mokrego świadczy o obecności infekcji. Mokry uporczywy kaszel, w przeciwieństwie do kaszlu suchego, jest głębszy i bardziej bulgoczący w dźwięku. Aby go wyleczyć, warto wspomagać się środkami rozrzedzającymi wydzielinę i ułatwiającymi jej usunięcie. Jak jeszcze leczyć mokry uporczywy kaszel?
Domowe sposoby na kaszel mokry
Gdy mamy kaszel mokry powinniśmy zadbać szczególnie o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Pozwoli to złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z kaszlem. Inne domowe sposoby na mokry uporczywy kaszel to np. odpowiednia dieta. Cały czas warto pić sok malinowy oraz jeść czosnek i pić syrop z cebuli. Warto także sięgać po napary ziołowe. Uniwersalnym ziołem jest tymianek. Pomaga on nie tylko przy wysuszonych i pozbawionych śluzu błonach śluzowych górnych dróg oddechowych, ale także w przypadku zalegania w nich wydzieliny.
Dobrym sposobem na mokry uporczywy kaszel są także inhalacje, które rozrzedzają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają pozbywanie się ich. Inhalacje możemy wykonać przy pomocy soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Bardzo przydatne w leczeniu kaszlu są olejki, które mają intensywny aromat np. eukaliptusowy, miętowy, mentolowy.
Leki na uporczywy kaszel mokry
Na uporczywy kaszel mokry doskonałym rozwiązaniem są syropy zawierające substancję czynną ambroksol, który działa wykrztuśnie i mukolitycznie (rozrzedza śluz). Jednym z takich syropów jest Ambrosol TEVA, który pomaga uwolnić się od uciążliwych objawów towarzyszących kaszlowi mokremu. Ambrosol zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Wskazaniem do stosowania leku Ambrosol Teva są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej, takie jak: zapalenie oskrzeli (ostre lub przewlekłe), astma oskrzelowa, rozedma płuc czy mukowiscydoza.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.