Seks jest bardzo istotnym elementem związku, który umacnia więzi, a dodatkowo wyzwala pozytywne reakcje w mózgu. Nie warto z niego rezygnować, nawet wtedy, gdy pojawią się problemy z nim związane. Zaburzenia erekcji, to bardzo powszechny problem i nie należy się go wstydzić. Kłopot ten dotyczy wielu mężczyzn, ale na szczęście istnieje sposób, aby go rozwiązać.

www.pixabay.com

Kiedy można mówić o problemach z potencją?

Zaburzenia erekcji, to nawracająca niemożność osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu podczas stosunku seksualnego. Pojedynczy brak wzwodu nie jest powodem do niepokoju. Zaburzeń erekcji nie należy też mylić z naturalnie słabnącym popędem wraz z wiekiem mężczyzny. O problemie można mówić wtedy, gdy 25% podejmowanych prób seksualnych kończy się brakiem wzwodu i erekcji. W Polsce problem ten dotyka około 3,5 miliona mężczyzn, z czego leczeniu poddaje się tylko około 200 tysięcy.

www.pixabay.com

Przyczyny zaburzeń erekcji

Do najczęstszej przyczyny niezdolności do osiągnięcia i utrzymania wzwodu jest zwężenie naczyń krwionośnych doprowadzających krew do penisa. Powodem impotencji mogą być również zmiany hormonalne polegające na tym, że organizm wytwarza za mało testosteronu, a zbyt dużo prolaktyny. Nerwy erekcyjne mogą zostać uszkodzone poprzez niektóre choroby, jak np. cukrzyca. Zażywanie leków przeciwdepresyjnych, uspokajających, czy nawet przeznaczonych do leczenia choroby wrzodowej, również może się przyczynić do problemów z erekcją. Ponadto niewłaściwy tryb życia, przepracowanie, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, to także przyczyna kłopotów ze wzwodem.

www.pixabay.com

Leczenie zaburzeń erekcji

Jeżeli przyczyna zaburzeń erekcji leży w sferze psychiki, to należy udać się po poradę do seksuologa. Gdy podstawą problemów jest ciało, to wtedy warto zasięgnąć porady lekarza urologa. Pomocne będą działania we własnym zakresie, takie jak zmiana trybu życia, poprawa diety, zażywanie środków na potencję. Nie mogą one jednak zastąpić wizyty lekarskiej, gdyż tylko w ten sposób uda się dotrzeć do prawdziwej przyczyny problemu.

Ignorowanie dysfunkcji seksualnej powoduje, że wielu mężczyzn w ogóle nie poddaje się leczeniu lub oddaje się w ręce lekarza dopiero po kilku latach od wystąpienia problemu. Rozmowa z lekarzem wydaje się kłopotliwa, jednak gdy panowie uświadomią sobie, że jest to powszechna dolegliwość i skonsultują problem ze specjalistą, ich życie seksualne ma szansę szybciej wrócić do normy.