Zatkany nos i katar to częsty objaw przeziębienia i infekcji wirusowej. Mówi się, że katar to nie choroba, jednakże trzeba przyznać, że potrafi zaburzyć normalne funkcjonowanie i obniżyć jakość codziennego życia. Katar utrudnia codzienne oddychanie, nie daje spać, zaburza koncentracje, powoduje bóle głowy. W trakcie trwania infekcji zarówno konsystencja, jak i kolor kataru mogą się zmieniać. Zazwyczaj na samym początku infekcji mamy do czynienia z katarem bardzo rzadkim i przezroczystym. Chorzy określają go mianem „cieknącego nosa”. W trakcie trwania choroby katar może wywoływać obrzęk nosa i dawać uczucie zatkanego nosa. Dopiero po kilku dniach infekcji, pojawia się katar zielony – najczęściej o dość gęstej konsystencji. Uczucie zapchanego nosa jest nieznośne, dlatego też nie warto czekać aż samo minie. Warto działać szybko tak, aby poprawić własne samopoczucie. Na zatkany nos i katar zielony jest wiele różnych sposobów. U dzieci sprawdzą się olejki eteryczne w postaci plasterków na katar oraz woda morska. Dorośli mogą sięgnąć po tabletki na katar, krople lub spray do nosa.

Naturalne sposoby na zatkany nos

  1. Inhalacje z ziół lub olejków eterycznych – rumianek, olejek eukaliptusowy lub olejek kamforowy to skuteczna recepta na zatkany nos. Tego typu specyfiki łagodzą uczucie zatkanego nosa i przywracają swobodne oddychanie. Wystarczy przygotować z nich inhalacje, aby poczuć wyraźną ulgę. Najlepiej taki olejek wlać do miski z gorącą wodą, a następnie pochylić się nad miską z ręcznikiem zarzuconym na głowę i głęboko oddychać.
  2. Woda morska – czyli sól fizjologiczna do płukania nosa. Spray z wodą morską przepłukuje drogi oddechowe i zatoki, pomaga usunąć z nich zalegający śluz, gromadzące się bakterie i praktycznie natychmiast przynosi ulgę zatkanemu nosowi. Spray jest na tyle bezpieczny, że można go stosować nawet kilka razy dziennie.
  3. Maści na zatkany nos – zazwyczaj posiadają w swoim składzie mentol lub wyciąg z eukaliptusa, które minimalizują dyskomfort i odtykają zatkany nos. Najczęściej poleca się nacieranie maściami eterycznymi okolic klatki piersiowej i szyi, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie nosa. Nie należy smarować samej twarzy, gdyż substancje te działają lekko drażniąco na oczy. Uwalniany ze składników maści zapach działa przez dłuższy czas, ułatwiając oddychanie i zasypianie.
  4. Duże ilości płynów – kolejna skuteczna recepta, zwłaszcza na katar zielony. Spożywając większe niż zazwyczaj ilości płynów (wody niegazowanej, herbat ziołowych, naparów z ziół) rozrzedzimy wydzielinę zalegającą w nosie i tym samym ułatwimy oczyszczenie nosa. Szczególnie wskazane są ciepłe napoje – pomagają one oczyścić zatoki.
  5. Na zatkany nos - Acatar Spray (źródło: www.acatar.pl)

    Na zatkany nos – Acatar Spray (źródło: www.acatar.pl)

    Leki na katar – przydatne w momencie, kiedy katar utrzymuje się przez dłuższy czas. I tak np. Acatar Actu Tabs to nowoczesne i długotrwałe rozwiązanie w walce z katarem. Wygodna i dyskretna forma tabletki zawiera aż dwa składniki aktywne, dzięki czemu możemy przejąć kontrolę nie tylko nad katarem spowodowanym infekcją wirusową, ale także nad katarem siennym występującym przy alergii. Co jeszcze sprawdzi się na zatkany nos? Na pewno Acatar Spray, który zmniejsza katar, udrożnia nos i ułatwia swobodne oddychanie. A jeśli katar przerodzi się w zapalenie zatok, wówczas warto sięgnąć po silniejszą broń, jak np. Acatar Hipertonic – hipertoniczny roztwór chlorku sodu w postaci areozolu do nosa, który przynosi ulgę poprzez udrożnienie i oczyszczenie zatok z wydzieliny zapalnej oraz nawilżenie śluzówki.