Kaszel u niemowlaka nie zawsze musi być oznaką choroby. Często jest objawem zwykłego podrażnienia górnych dróg oddechowych lub alergii. Mimo, że w większości przypadków nie jest groźny, to jednak może zaniepokoić rodziców. Kaszel utrudnia swobodne oddychanie i tym samym powoduje rozdrażnienie malucha. Bardzo często przerywa sen lub uniemożliwia zasypianie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kaszel u niemowlaka to zjawisko o wiele częściej występujące, aniżeli kaszel u dorosłego. Dzieci kaszlą częściej niż dorośli, gdyż chorują częściej niż osoby dorosłe.
Kaszel u niemowlaka – bez paniki
Kaszel w ogólnym znaczeniu tego słowa to w pełni naturalna reakcja obronna organizmu. Chroni płuca i oskrzela przed tym, co może się do nich dostać. Maluch może kasłać przez mocny zapach środków czystości, dym z papierosów albo kiedy do dróg oddechowych przedostanie się odrobina mleka. Jeśli dziecko kaszle sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju. Reagować należy w momencie, kiedy kaszel utrzymuje się dłuższy czas i z dnia na dzień przybiera na sile.
Jak pomóc dziecku?
Kaszel u niemowlaka może być wywołany przez różne czynniki, dlatego też sposób jego zwalczania również może być zróżnicowany. Jeśli kaszel wynika z czynników drażniących (perfumy, dym papierosowy) wówczas należy zadbać o wyeliminowanie tychże czynników z życia malucha. W momencie, kiedy kaszel wynika z choroby lub przeziębienia, należy zastosować inne środki działania. U niemowląt zazwyczaj nie stosuje się leków przeciwkaszlowych, chyba że kaszel jest tak silny, że nie pozwala dziecku normalnie funkcjonować. Ale o tym powinien zadecydować pediatra. We wszystkich innych przypadkach pomocne są typowo domowe sposoby – wietrzenie i nawilżanie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, nawilżanie błon śluzowych dziecka i inhalacje. Bardzo często pomocne są maści rozgrzewające, które udrażniają drogi oddechowe i przywracają swobodne oddychanie.
Nawilżanie powietrza
Wietrzenie mieszkania pomaga pozbyć się bakterii oraz wirusów. Z kolei nawilżanie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko sprawia, że powietrze przestaje być bardzo suche i tym samym nie podrażnia dróg oddechowych. Jeśli nie posiadamy w domu nawilżacza powietrza, możemy porozkładać na kaloryferach mokre ręczniki. Dobrym sposobem jest też ustawienie obok grzejnika pojemników z wodą. Uwaga! W pokoju dziecięcym powinno być chłodno, ok. 18˚C.
Nawilżanie dróg oddechowych
Podczas choroby należy podawać dziecku większe ilości płynów, które pozwolą rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę i tym samym przyspieszą leczenie. Jeśli karmimy piersią, wówczas powinnyśmy przystawiać malca częściej niż zazwyczaj. Mleko i ciepła, przegotowana woda albo herbatka do picia złagodzą podrażnienie gardła.
Maści rozgrzewające
Dobrym sposobem na kaszel u niemowlaka są maści o działaniu rozgrzewającym. Polecam maści eukaliptusowe lub miętowe. Zarówno jedne, jak i drugie pomagają złagodzić mokry kaszel, oczywiście pod warunkiem że dziecko nie jest alergikiem. Tego typu maści pomagają także udrożnić nosek i drogi oddechowe dziecka, dzięki czemu maluch zaczyna swobodnie oddychać.
Inhalacje
Na kaszel skuteczne są również inhalacje. Za pomocą tej metody można nawilżyć drogi oddechowe, a także podać zapisany przez lekarza lek. Do przeprowadzenia inhalacji wystarczy para wodna (można np. nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z dzieckiem w łazience). Jeśli malec nie ma alergii, do inhalacji można użyć olejków eterycznych, np. eukaliptusowego. Warto też przygotować napar ziołowy. W tym celu dobrze sprawdzą się takie zioła, jak szałwia, tymianek i rumianek. Na pewno dobrze zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia do inhalacji. Nebulizatory można teraz dostać w każdej aptece.
Jak przeprowadzić inhalację? Na samym początku, zwłaszcza u bardzo małych dzieci, inhalacje przeprowadza się przy użyciu maseczki. Tak jest wygodniej i bezpieczniej. W momencie, kiedy dziecko zaczyna współpracować przy inhalacjach, maseczkę można, a nawet powinno się zastąpić ustnikiem, co dodatkowo zwiększa skuteczność inhalacji.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.