W jednym z ostatnich postów pisałam wam o zaletach biegania. Mam nadzieję, że się skusiliście. Bo biegać warto nie tylko dla satysfakcji, ale także zdrowia i dobrej formy. Dziś podpowiem wam, co jeść przed bieganiem i zaraz po nim. Bo w treningu biegacza odżywianie odgrywa bardzo istotną rolę. To, co zjemy przed bieganiem zapewnia niezbędną energię do wysiłku. To, co  zjemy tuż po treningu pomaga odbudować zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, które tracimy w trakcie biegania. Uwaga! Biegając należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. To tak samo ważne, jak właściwe odżywianie. Co pić, a także co jeść przed i po jedzeniu? O tym poniżej. Zapraszam!

Co pić po bieganiu?

Uzupełnienie płynów po bieganiu jest szalenie ważne. Zanim sięgniecie po pełnowartościowy posiłek, powinniście najpierw uzupełnić płyny. Najlepiej sprawdzi się pół litra wody mineralnej z sokiem z cytryny oraz 1 łyżką miodu. Dobrym rozwiązaniem są też koktajle, szczególnie te na bazie jogurtu naturalnego i bananów. Taki koktajl można przygotować sobie jeszcze przed bieganie tak, aby po powrocie do domu móc od razu po niego sięgnąć. Ale uwaga! Zarówno wody z cytryną, jak i koktajlu bananowego nie można pić na hura. W ten sposób prawie cały płyn trafi od razu do pęcherza, a tylko znikoma ilość wartości odżywczych zostanie wchłonięta. Zamiast więc wypijać wszystko jednym łykiem, należy powoli rozkoszować się wybraną miksturą.

bieganie a nawadnianie

po bieganiu dobrze sprawdzi się woda z cytryną lub koktajl bananowy

Co jeść przed bieganiem?

To, co zjemy przed bieganiem będzie miało znaczny wpływ na jakość biegania. Na pewno tuż przed treningiem nie powinniśmy się objadać i przejadać. Coś lekkostrawnego w zupełności wystarczy. Co to może być? Dobrze sprawdzi się koktajl mleczno-owocowy lub baton białkowo-węglowodanowy. Dobrze sprawdzą się płatki zbożowe z jogurtem i bananem, duży banan i szklanka jogurtu lub odżywka węglowodanowo-białkowa. Na godzinę przez bieganiem można sobie pozwolić na świeże owoce (banana, kiwi, jabłka) lub małą garść owoców suszonych. Fajnym rozwiązaniem będzie mała kanapka z białego pieczywa z miodem, kilka wafli ryżowych z dżemem, baton ryżowy lub szklanka soku owocowego.

jedzenie a bieganie

owsianka z owocami to dobry wybór na posiłek po treningu

Co jeść po bieganiu?

Pierwsze 30 minut od zakończenia biegania to czas, kiedy jedzenie zostanie doskonale wchłonięte przez nasz organizm i co za tym idzie – spożytkowane na odbudowę nadwątlonych sił. Naturalnie nie rzucamy się na wszystko, co tylko mamy w lodówce – nawet jeśli przebiegliśmy 10 kilometrów i odczuwamy wilczy głód. Jakość posiłku ma znaczenie! Delikatna przekąska w postaci choćby batona węglowodanowego lub jogurt z bananem w zupełności wystarczą. Dobrze sprawdzi się też owsianka z daktylami i owocami. Dla mięsożerców zalecane są składniki z wysoką zawartością białka: pierś z kurczaka lub indyka, różnego rodzaju ryby, będące dodatkiem do ryżu, makaronu lub ziemniaków – które z kolei zadbają o odpowiednie uzupełnienie węglowodanów. Dobrą propozycją dla biegaczy po zakończonym treningu będzie też: makaron z tuńczykiem lub makaron ze szpinakiem z dodatkiem sera feta. Poza tym, nic więcej nie trzeba, aby nasza osobista fabryka ponownie nabrała pełni mocy.