Nikt nie lubi bólu gardła. Przypadłość ta potrafi solidnie dać w kość i spędzić sen z powiek. Bolące gardło utrudnia normalne funkcjonowanie. Oprócz dyskomfortu pogarsza samopoczucie. Skąd się bierze ból gardła? Zazwyczaj jest to jeden z objawów infekcji wirusowej, aczkolwiek może też wynikać z ataku bakterii. Tak naprawdę ból gardła może nas dopaść w każdej chwili, niezależnie od pory roku. To nieprawda, że infekcje gardła występują tylko w sezonie jesienno-zimowym. Mogą też pojawić się na wiosnę lub latem. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że ból gardła i towarzyszącą mu chrypkę można pokonać na wiele sposobów. Wśród najpowszechniejszych znajdziemy ziołowe i solne płukanki, inhalacje, mleko z czosnkiem, rosół oraz tabletki na gardło. Ale po kolei.
Tabletki na gardło
Gdy pojawia się ból gardła, pierwsze co robimy to sięgamy po tabletki do ssania. I bardzo dobrze! Dzięki nim jesteśmy w stanie od razu zminimalizować dyskomfort, a z czasem pokonać i całą infekcję. Ważne jednak, aby wybrać odpowiednie tabletki na gardło. Nie wszystkie bowiem są w równym stopniu skuteczne. Niektóre trzeba przyjmować co dwie godziny. Inne wystarczy brać trzy razy na dobę, jak np. TANTUM VERDE. Tabletki do ssania na gardło TANTUM VERDE wystarczy brać w ilości 3 dziennie, co jest szalenie wygodne. Te 3 tabletki na dobę zapewniają optymalny efekt terapeutyczny. Szybko łagodzą ból i wynikający z tego dyskomfort, a do tego zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie gardła. Tabletki na gardło TANTUM VERDE sprawdzają się w przypadku infekcji wirusowych i bakteryjnych. Do wyboru mamy kilka smaków: miętowy, cytrynowy, eukaliptusowy oraz miodowo-pomarańczowy.
Ziołowe płukanki
Na ból gardła świetnym rozwiązaniem są także ziołowe płukanki. Można je stosować przyjmując jednocześnie tabletki do ssania na gardło. Najlepsze są płukanki z tymianku, szałwii oraz rumianku. Jak działają? Przede wszystkim odkażają i działają przeciwzapalnie. Jak przygotować taką płukankę? Łyżkę ziół wystarczy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Gdy napar odpowiednio wystygnie można zacząć płukać nim gardło.
Płukanki z soli
Działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe ma również sól. Tak więc jeśli nie mamy pod ręką odpowiednich ziół, możemy użyć soli. W szklance wody rozpuszczamy łyżeczkę soli i płuczemy gardło. Możemy to robić nawet kilka razy dziennie.
Czosnek na infekcje gardła
Czosnek już dawno temu został okrzyknięty naturalnym antybiotykiem. Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu pomaga w pokonaniu infekcji. Czosnek świetnie sprawdza się także w leczeniu gardła. Wystarczy rozgnieść jeden ząbek czosnku i dodać go do ciepłego mleka przed snem i gotowe!
Inhalacje na ból gardła
Dobrym sposobem na walkę z bólem gardła są inhalacje. Poza tym, że nawilżają gardło i oczyszczają z drobnoustrojów chorobotwórczych, to także działają uspokajająco. Aby je przygotować wystarczy użyć kilka kropli olejku, np. mentolowego lub eukaliptusowego. Inhalacje są bardzo bezpieczne, więc można je wykonać nawet 3 razy dziennie.
Ważne przyjmowanie płynów!
Tabletki na gardło, inhalacje czy płukanki to jedno. Ważne jest także intensywne nawilżanie gardła. Dzięki temu śluzówka gardła nie uleganie przesuszeniu, a dyskomfort spowodowany bólem nie przybierze na sile.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.