Woda jest niezwykle ważnym elementem diety każdego człowieka. Jej niedobór negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie każdy jednak chce przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska plastikowymi butelkami, a wodzie wodociągowej wciąż niewiele osób ufa. W takiej sytuacji warto pomyśleć o jej samodzielnym uzdatnianiu. Wówczas z pomocą przychodzą sprzęty takie jak dzbanek filtrujący, a także bateria z filtrem. Który z nich wybrać? Podpowiadamy. 

Czym jest dzbanek filtrujący i jak działa?

Dzbanki z filtrem do wody są najprostszym i najtańszym sposobem jej oczyszczania. Ich zasada działania jest niezwykle prosta. Wystarczy nalać wodę z kranu do pojemnika znajdującego się w górnej części takiego urządzenia, a dzięki grawitacji zacznie ona przeciekać przez specjalny filtr. To właśnie on oczyszcza ją z wszelkich zanieczyszczeń, np. miedzi, ołowiu, chloru, czy kamienia, a w zależności od wyboru konkretnego modelu może również wzbogacać ją o cenne minerały.

Woda, która trafiła do dolnego pojemnika, jest już gotowa do spożycia. Można ją pić bez żadnych dodatków lub też użyć jej do przygotowania kawy, herbaty, a nawet gotowania. Dla wielu osób różnica w smaku jest mocno zauważalna. Filtracja sprawia, że zyskuje ona lepszy smak, zapach, a nawet kolor.

Warto jednak pamiętać, że takie filtry należy regularnie zmieniać. Ich żywotność jest uwarunkowana częstotliwością korzystania z dzbanka. O tym jak długo można stosować jeden, informuje producent.

Czym jest bateria z filtrem i jak działa?

Baterie filtrujące wodę podłączone są do filtra montowanego pod zlewozmywakiem. Dzięki temu z kranu płynie już przefiltrowana woda. Takie urządzenia podobnie jak dzbanki poprawiają jej smak i usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia. Nie należy martwić się, że sprzęt ten usunie z niej wszelkie dobroczynne minerały takie jak na przykład magnez, ponieważ został zaprojektowany w taki sposób, aby te cenne składniki pozostawały w cieczy.

Montaż tego urządzenia jest niezwykle prosty i nie wymaga wzywania hydraulika bądź innego specjalisty. Za pomocą specjalnej przejściówki należy podłączyć filtr do kranu. Po zamontowaniu go w baterii wystarcza na oczyszczenie około 1200 l wody. Po tym czasie trzeba go wymienić.

Rozwiązanie to gwarantuje nie tylko dużą oszczędność pieniędzy, przez brak konieczności kupowania wody butelkowanej, ale także miejsca. Osoby, które mają w swoim mieszaniu niewielką kuchnię, często nie mają wystarczającej powierzchni na blacie nawet na to, aby stał tam dzbanek filtrujący.