Wiesz, że Twój kot jest prawdziwym koneserem i zasługuje na to, co najlepsze, ale nie wiesz, czym karmić swojego pupila tak, by był szczęśliwy i rozwijał się prawidłowo? Teorii na temat żywienia kotów jest tyle, co właścicieli tych niesamowitych zwierzaków. Ja sama bardzo często spotykam się z rozmaitymi poradami, wskazówkami… Niestety, z własnego doświadczenia wiem, że nie ma jednego sprawdzonego przepisu na zdrową dietę dla naszego pupila.

Każdy kot jest inny (zupełnie tak, jak my) i co za tym idzie, każdy wymaga odmiennego sposobu żywienia. To, co służy jednemu kociakowi, nie zawsze musi być dobre dla innego. Lepiej jest wsłuchać się w indywidualne potrzeby naszego zwierzaka i codziennie za nimi podążać. Ja mogę tylko podpowiedzieć co powinno znaleźć się w diecie kota i po jakie przysmaki dla kota sięgać, aby ten był zadowolony i rozwijał się prawidłowo. Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które powinny zapewnić Twojemu zwierzakowi wyjątkowe doznania kulinarne.

Mleko czy woda?

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Zacznijmy od tego, że wbrew powszechnemu przekonaniu, koty należy poić wodą, a nie mlekiem. Dla większości kociaków, laktoza zawarta w mleku krowim jest zbyt ciężka do strawienia i może powodować nieprzyjemny dyskomfort. Dlatego zamiast mleka, podawaj kotu wodę. Niech miseczka ze świeżą wodą będzie zawsze w jego zasięgu.

Nabiał

O ile wasz kot nie ma tendencji do tycia, raz na jakiś czas możesz uraczyć go śmietanką wysokotłuszczową i żółtym serem. Koty uwielbiają takie przysmaki.

Mięso

Nie wiem czy wiesz, ale koty to mięsożercy, dlatego mięso w menu zwierzaka powinno odgrywać jedną z ważniejszych ról. Pamiętajcie tylko, aby nie podawać kotom mięsa surowego niewiadomego pochodzenia. Jeśli chcecie dać mu mięso drobiowe, najlepiej sparzone. To samo tyczy się wieprzowiny i jagnięciny. Dobrą karmą dla kota jest również dziczyzna, konina i królik. Najzdrowszym sposobem odżywiania jest tzw. BARF, oparty na surowym mięsie, niemniej jego właściwe wprowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy, najlepiej konsultacji ze zwierzęcym dietetykiem oraz odpowiedniego suplementowania pokarmu. Z gotowych karm wybierajmy tylko te wysokomięsne, bez dodatku zbóż i cukru. Polecane marki to: GranataPet, MAC’s, Feringa, Animonda Carny, Grau bez zbóż.

Ryby

c5d306c79e6c36ad9063940eb72424cfKoty poza mięsem, lubią również ryby. Dlatego też powinny one znaleźć się w kociej diecie. Pamiętaj jednak, aby ryb nie podawać częściej, niż 1 raz w tygodniu. A jeśli już zdecydujesz się podać swojemu pupilowi rybę, to niech będzie ona w postaci surowej lub ugotowanej. I pamiętaj – kotom nie podaje się ryb wędzonych!

Warzywa

A co z warzywami, skoro koty są głównie mięsożercami? Na pewno powinny znaleźć się one w menu Twojego pupila. Najlepszym warzywem dla kota jest marchewka. W sklepach zoologicznych dostępna jest także specjalna kocia trawka do poskubania. Kotom nie wolno podawać warzyw strączkowych, które mogą wywołać u zwierzaka nieprzyjemne wzdęcia.