AZS – atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych chorób skórnych. Z najnowszych danych wynika, że w Polsce choruje na nią średnio dwoje na dziesięcioro maluchów. Pochodzenie AZS jest złożone i jeszcze nie do końca poznane. Wiadomo, że jest to choroba dziedziczna, uwarunkowana genetycznie. Jeśli rodzice cierpią na atopowe zapalenie skóry, prawdopodobieństwo, że ich dziecko odziedziczy tę chorobę, wynosi aż 70%.
Czym jest atopowe zapalenie skóry u dzieci?
AZS to przewlekła choroba o podłożu alergicznym. Cechuje się występowaniem świądu skóry o bardzo dużym nasileniu. Mechanizm jego powstawania nie jest do końca poznany. Zazwyczaj wszystko zaczyna się niewinną wysypką w określonych miejscach. Kończy się różnie – często wysiękiem na całym ciele oraz bolesnymi ranami, które powstają w wyniku intensywnego drapania skóry.
Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci
Charakterystyczną cechą AZS jest uciążliwy świąd, a drapanie się może prowadzić do zakażeń skóry. Malec, który ma atopię drapie się czasem aż do krwi. W ranki wnikają bakterie (np. gronkowiec złocisty), powodując dodatkowo stan zapalny. Objawy zakażenia można poznać po tym, że skóra jest mocno czerwona, gorąca, tworzą się na niej pęcherzyki z przezroczystym, miodowym wysiękiem, które po jakimś czasie przekształcają się w strupki. Swędzenie skóry przy AZS może być tak silne, że nie daje spać. Zmęczenie dodatkowo pogłębia drażliwość malucha.
Skóra z atopią jest bardzo napięta, mało elastyczna i szorstka. Wykazuje silne tendencje do łuszczenia się. Poza tym jest bardzo wrażliwa i ma skłonność do wysypek. Zazwyczaj wysypka atopowa manifestuje się bolesnymi guzkami lub swędzącymi pęcherzykami, które wysychając tworzą strupki. Atopowe zapalenie skóry u dzieci może objawiać się zmianami skórnymi zlokalizowanymi w różnych miejscach na ciele. U małych dzieci wysypka najczęściej pojawia się na policzkach, klatce piersiowej lub pleckach. W starszym wieku zmiany zapalne lokalizują się najczęściej w zgięciach łokci, kolan, nadgarstków czy też przednich powierzchniach kostek. W fazie zaostrzenia, skóra może być mocno zaczerwieniona i mieć nierównomierną powierzchnię. Czasem może wystąpić opuchlizna, a uszkodzona skóra może nawet lekko krwawić.
Pielęgnacja skóry atopowej
Atopowe zapalenie skóry u dzieci, wymusza na rodzicach szczególnie troskliwą pielęgnację. Podstawą codziennej higieny jest natłuszczanie skóry, które ma na celu zabezpieczenie jej przed nadmierną utratą wody, zmiękczenie i wygładzenie. Dziecko z AZS należy kąpać raz dziennie przez około kwadrans, nie dłużej. Do kąpieli warto dodawać środki natłuszczające lub nawilżające. Po kąpieli, skórę maluszka należy delikatnie, aczkolwiek dokładnie osuszyć, a następnie posmarować kremem. Najlepszym wyborem są kremy (jak np. Bepanthen Sensiderm), które łagodzą nieprzyjemny świąd i minimalizują zaczerwienienia, a jednocześnie zapewniają optymalne nawilżenie skóry z zewnątrz oraz pobudzają naturalne mechanizmy nawadniania skóry i zapewniają optymalne warunki do naturalnego procesu jej regeneracji.
Jak zminimalizować świąd skóry przy AZS?
Chcąc zminimalizować uporczywe swędzenie skóry, które utrudnia dziecku normalne funkcjonowanie, należy przede wszystkim ograniczyć kontakt z czynnikami drażniącymi. Warto zadbać, aby skóra nie miała kontaktu ze sztucznymi materiałami. Na co dzień dziecko należy ubierać w odzież wykonaną z delikatnych, naturalnych i przewiewnych materiałów. Unikać należy ubrań, które w swoim składzie mają wełnę, która może przyczynić się do zranień naskórka. Ulgę przyniesie nakładanie na skórę zimnego kremu lub robienie chłodnych okładów. Dobrze jest także zadbać o to, aby na co dzień nie przegrzewać skóry dziecka. Im skóra będzie chłodniejsza, tym będzie mniej swędzieć. Warto pilnować temperatury w mieszkaniu i nie doprowadzić do tego, aby przekroczyła ona 19 stopni Celsjusza. Jeśli maluch nadmiernie się drapie, należy obciąć mu paznokcie, a na noc, kiedy świąd jest najbardziej dokuczliwy, zakładać na rączki rękawiczki.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.