Wypadanie włosów to problem, z którym zmagają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W jednym i drugim wypadku bywa kłopotliwe i może być źródłem kompleksów oraz obniżenia poczucia własnej wartości. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Może to wynikać z urazu psychicznego lub być związane ze stresem i przemęczeniem. Przerzedzenie i ubytek włosów może też wynikać z niewłaściwej pielęgnacji, z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna wypadania włosów trzeba pamiętać, że nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej, ale może być oznaką choroby. Dlatego zanim zdecydujemy się, co na wypadanie włosów będzie dla nas najlepsze, powinnyśmy najpierw znaleźć dokładny powód takiego stanu rzeczy. Pamiętaj – jeśli problem utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni, zwróć się do specjalisty!

Ratunku! Wypadają mi włosy

Powyżej wspomniałam, jakie mogą być przyczyny wypadania włosów. Wróćmy jeszcze na chwilę do tej kwestii i powiedzmy sobie, jakie choroby mogą stać za wypadaniem włosów. Poza łojotokowym zapaleniem skóry, może to być także łuszczyca i grzybica. Z ubytkiem włosów mogą być związane również choroby ogólnoustrojowe, jak np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, anemia, choroby jajników oraz zaburzenia hormonalne. Przyczyną wypadania włosów może być też anemia, spowodowana niedoborem żelaza. Włosy wypadają również, gdy w naszym organizmie jest niedobór cynku. Źródłem problemów z włosami może być także nieodpowiednia dieta – tak po prostu. Jeśli nasze codzienne menu nie jest odpowiednio zbilansowane i nie zawiera wszystkich potrzebnych składników odżywczych, wówczas może to się odbić na naszych włosach. Także zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie mogą powodować zauważalne przerzedzenia fryzury. 

Jak leczyć problem?

Co na wypadanie włosów? Na pewno skuteczne działania, które mają zapewnić wyraźne efekty powinny odbywać się w minimum dwóch kierunkach. Bardzo ważna jest zmiana diety na zdrowszą i jednocześnie niezwykle istotna jest  odpowiednia pielęgnacja włosów. Przydatna może być również suplementacja, jednakże nie można traktować jej jako zamiennika zdrowej diety.

Dieta dla włosów

Co na wypadanie włosów? Zacznijmy od zmiany nawyków żywieniowych. W pierwszej kolejności wyrzucamy jedzenie typu fast food, które nie ma w sobie żadnych cennych składników odżywczych. Stawiamy przede wszystkim na świeże warzywa i owoce, a także orzechy i ryby – doskonałe źródło kwasów omega 3. Wybierajmy produkty będące źródłem żelaza, witaminy A, kwasu foliowego, krzemu, cynku i magnezu. Składniki te znajdziesz m.in. w mleku i jego przetworach, jajach, drożdżach, kakao, wątróbce, drobiu, czerwonym mięsie i wspomnianych wcześniej warzywach oraz owocach. Dobroczynny wpływ na nasze włosy mają też kasze, zwłaszcza jaglana, jęczmienna i gryczana niepalona.

co na wypadanie włosów

Suplementy dla zdrowych włosów

Z suplementów warto zwrócić uwagę głównie na te, które w swoim składzie zawierają cynk, skrzy polny i pokrzywę. Genialną propozycją są suplementy z biotyną oraz witaminami z grupy B. Uwaga! Ich stosowanie przyniesie pożądane efekty pod warunkiem, że będziemy przyjmować je regularnie przez okres minimum 5-6 miesięcy.

Zioła hamujące wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów? Na pewno nie zaszkodzą zioła. Napary ziołowe były stosowane przez nasze babcie, a następnie mamy. Wszystkie z nich cieszyły się zdrowymi i mocnymi włosami. Jednakże, aby taka ziołowa kuracja była skuteczna, należy stosować ją przynajmniej przez 2 tygodnie. Zioła można stosować w postaci naparów do picia lub płukanek do włosów. Które z ziół wybrać? W czołowej piątce znajduje się pokrzywa, skrzyp polny, dziurawiec zwyczajny, korzeń łopianu oraz brzoza.

jakie zioła na wypadające włosy

Kosmetyki do włosów

W trosce o zdrowie włosów, warto przyjrzeć się kosmetykom, które znajdują się na łazienkowej półce. Jeśli zawierają w swoim składzie np. SLS czy SLES, to należy je wyrzucić, gdyż problem wypadania włosów będzie się tylko pogłębiać. Zdrowe kosmetyki to kosmetyki naturalne, na bazie składników roślinnych i naturalnych olejów. Fajną propozycją są oleje same w sobie, które z powodzeniem można wykorzystać do domowego zabiegu olejowania włosów. Wyjątkowo skuteczny jest olejek z czarnuszki, olejek z awokado, kokosowy lub olejek rycynowy. Wśród kosmetyków polecanych do włosów wypadających, silną pozycję zajmują dermokosmetyki. Ich celem jest umacnianie korzenia włosa w jego cebulce, a także łagodzenie podrażnień, które powodują upośledzenia tkanek skóry. Dobre dermokosmetyki zawierają przynajmniej dwie substancje aktywne oraz powinny oddziaływać zarówno na włosy, jak i na skórę.

Profesjonalne wsparcie z apteki

W przypadku leczenia łysienia androgenowego niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu, jak np. płyn LOXON, którego celem jest pobudzenie porostu włosów, odwrócenie lub zahamowanie miniaturyzacji mieszków włosowych. Preparat taki, jak LOXON działa silnie pobudzająco na mnożenie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Porost włosów rozpoczyna się przeważnie po czterech miesiącach leczenia preparatem. Maksymalny efekt uzyskuje się po około 12 miesiącach systematycznego stosowania.