O zdrowiu, urodzie, odżywianiu i nie tylko

sposoby na kaszel

Co na kaszel – kilka sprawdzonych sposobów

Jednym z najbardziej męczących i uciążliwych objawów przeziębienia jest kaszel. Mimo, że jest on zupełnie naturalną reakcją obronną naszego organizmu i działa tylko na naszą korzyść, bo wyrzuca groźne bakterie, to jednak trwający zbyt długo potrafi obniżyć jakość życia. Sposobów na kaszel jest wiele. Wystarczy tylko zapytać nasze babcie, co wziąć na kaszel, aby wysypały z rękawa szereg porad. Poniżej znajdziecie kilka najbardziej sprawdzonych metod na uporczywy kaszel.

Po pierwsze – nawilżanie powietrza

Suche powietrze sprzyja napadom uporczywego kaszlu. Sprawia, że staje się on wyjątkowo męczący. Dlatego też warto zadbać o regularne i intensywne nawilżanie pomieszczenia, w którym się przebywa. W tym celu można zakupić specjalne urządzenie nawilżające, a można też ustawić w pomieszczeniu naczynia wypełnione wodą.

Po drugie – inhalacje

inhalacje na kaszelInhalacje z olejkami eterycznymi (eukaliptusowym, lawendowym, z rozmarynu lub kopru włoskiego), ewentualnie solą fizjologiczną są także dobrym sposobem na kaszel. Warto wykonywać je nawet do kilku razy na dzień. Jeśli nie posiadacie profesjonalnego inhalatora, sięgnijcie po zwykłą miskę, nalejcie do niej ciepłą wodę, dodajcie kilka kropel olejku, następnie pochylcie się nad miską, zasłońcie głowę ręcznikiem i tak spędźcie kilka minut 🙂

Po trzecie – rozgrzewające maści

Już w dzieciństwie nasze mamy smarowały nas rozgrzewającymi maściami, które potrafiły zdziałać cuda. Dziś równie śmiało możemy po takowe sięgać. Wysmarowanie nimi klatki piersiowej i pleców doskonale nas rozgrzeje, a przy okazji zapewni inhalacje. Wybierając maść, sięgnijcie po tą, która w swoim składzie ma olejek eukaliptusowy, sandałowy, sosnowy, kamforowy lub mentolowy, a także tymianek, majeranek lub wyciąg z rozmarynu. Aplikację maści możecie połączyć z delikatnym oklepywaniem pleców, co przyczyni się do ewakuacji zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Po czwarte – bańki

To chyba jeden z najstarszych sposobów na kaszel. Sięgały po nie nasze babcie i nasze mamy. Sięgamy i my. Bańki stymulują układ odpornościowy i mobilizują organizm do walki z bakteriami i wirusami. Należy pamiętać, aby bańki stawiać wyłącznie na dobrze umięśnionych częściach ciała, a więc na plecach i klatce piersiowej. Nie można stawiać baniek na kręgosłupie, ani nerkach!

Po piąte – Leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne

źródło: mucosolvan.pl

źródło: mucosolvan.pl

Jeśli domowe sposoby zawiodą, sięgnijcie po syropy na kaszel. Pamiętajcie tylko, aby wybrać syrop dostosowany do rodzaju kaszlu. Co na kaszel suchy, a co na mokry?

Kaszel produktywny, a więc z wydzieliną wymaga preparatu wykrztuśnego – takiego, który pomoże pozbyć się nadmiaru wydzieliny i sprawi, że stanie się ona bardziej płynna. Jednym z najbardziej polecanych preparatów na kaszel mokry jest Musocolvan.

Kaszel suchy wymaga z kolei leków przeciwkaszlowych, takich, które zahamują odruch kasłania i zmniejszą jego potrzebę. Lekiem polecanym na kaszel suchy jest Mucotussin. Przynosi on szybką ulgę w kaszlu suchym i nieproduktywnym.

Więcej na temat tego, co na kaszel, przeczytacie tutaj: http://www.mucosolvan.pl/

Poprzedni

Nie przepłacaj – wybierz stałą opłatę za prąd!

Następne

Prezenty! Kto chce prezenty?

1 komentarz

  1. vejka

    Przy ostatniej infekcji lekarka kazała mi dobrze wietrzyć mieszkanie, dać się porządnie oklepać, dużo pić, wysoko leżeć i bać przeciwzapalny syrop fosidal, żeby zahamował chorobę i żeby nie zeszła na dolne drogi oddechowe. Pomogło. Szybko się podniosłam z łóżka, a mąż był przeszczęśliwy przy oklepywaniu 😉

Dodaj komentarz

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén