Nawilżane chusteczki dla niemowląt i dzieci należą do niezbędnika większości mam. Są praktyczne, wygodne, można ich używać podczas zmiany pieluszek, ale także szybko umyć buzię czy rączki podczas spaceru i w podróży. Ich zaletą jest to, że nie tylko oczyszczają, ale także mogą pielęgnować i działać łagodząco. Wszystko zależy od tego, jaki jest ich skład. Warto zatem wiedzieć, jakie chusteczki będą najlepsze. Nawet dla wrażliwej skóry niemowlęcia.

Praktyczne chusteczki nawilżane

W pierwszym okresie życia maluszka po chusteczki sięga się najczęściej w czasie przewijania. Wygodnie jest przetrzeć delikatną skórę dziecka chusteczką, która jest zawsze pod ręką. Im bardziej aktywne jest rodzicielstwo (spacery, zabawy, wyjazdy) tym szersze zastosowanie nawilżanych chusteczek dla dzieci. Umyją łapki ubrudzone jogurtem, kredkami i w piaskownicy, wyczyszczą buzię po deserze zjedzonym w parku.

Ich zaletą jest to, że są wilgotne, zawierają składniki pielęgnacyjne i są mięciutkie. Oczywiście jeśli wybierzemy chusteczki odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka.

mokre chusteczki do pielęgnacji skóry niemowlęcia

Wrażliwa i wymagająca skóra niemowlęcia

Dlaczego do pielęgnacji niemowląt trzeba używać specjalnych produktów i absolutnie nie należy stosować „dorosłych” kosmetyków?

Wynika to ze specyfiki delikatnej skóry maluszków. Noworodki i niemowlęta mają o wiele cieńszą skórę. Znajduje się w niej mniej gruczołów potowych, a komórki zewnętrznej warstwy naskórka są luźno ułożone.  Przez to skóra dziecka jest bardziej bezbronna i podatna na uszkodzenia oraz podrażnienia. Zarówno te mechaniczne, jak i wywołane kontaktem z kosmetykami.

Skóra dziecka zawiera również mniej wody i sebum, a zatem jej płaszcz hydro-lipidowy jest cieńszy. Jest wrażliwa, delikatna, skłonna do przesuszania i wolno się regeneruje. Zanim dojrzeją jej mechanizmy ochronne wymaga specyficznej pielęgnacji. Szczególnie dotyczy to dzieci ze skłonnością do alergii lub AZS, które są coraz częściej diagnozowane u najmłodszych pacjentów.

Jak zadbać o skórę pod pieluszką?

Dla wielu rodziców prawdziwym wyzwaniem jest pielęgnacja okołopieluszkowa. Skóra jest tu szczególnie narażona na podrażnienia – wilgoć, kontakt z zawartością pieluszki, mniejszy dostęp powietrza. Podstawą pielęgnacji jest częsta zmiana pieluszek i właściwa pielęgnacja.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są właśnie odpowiednie chusteczki dla niemowląt. Po zdjęciu pieluszki należy użyć ich do delikatnego, ale bardzo dokładnego oczyszczenia skóry dziecka. Następnie można zastosować krem ochronny albo łagodzący i założyć czystą pieluszkę. Systematyczność, dokładność i właściwe kosmetyki mają kluczowe znaczenie.

kolorowa pieluszka

Chusteczki idealne – skład i właściwości

Rodzice stają dziś przed trudnym wyborem wobec szerokiego asortymentu produktów, w tym również chusteczek nawilżanych dla dzieci. Warto zatem wiedzieć nieco więcej na temat składu oraz komponentów, których lepiej unikać.

Bardzo istotną cechą chusteczek dla niemowląt jest ich działanie regenerujące i natłuszczające. Jako emolientów używa się bezpiecznych naturalnych olejów, np. z migdałów, lnianego czy z awokado. Dobroczynne działanie mają także niektóre ekstrakty roślinne (np. rumianek). Bardzo ważne jest intensywne nawilżanie – zawartość czystej wody, dodatków takich jak np. aloes czy gliceryna.

Dla delikatnej i skutecznej pielęgnacji znaczenia ma także zastosowana włóknina – liczy się rozmiar, miękkość i wytrzymałość chusteczek nawilżanych dla dzieci. Powinna być odpowiednej grubości, odporna na rozrywanie. Zaletą jest użycie materiałów biodegradowalnych.

Przyda się także wiedza o składnikach, których lepiej unikać. Są to w szczególności:

 • konserwanty (np. phenoxyathanol),
 • barwniki,
 • substancje zapachowe,
 • mydła,
 • parabeny,
 • alkohol.

Te substancje i komponenty mogą wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę dziecka, często również rodzica.

Delikatne chusteczki dla niemowląt HiPP

Każdy dobry kosmetyk przeznaczony dla dzieci powinien być poddany testom dermatologicznym. Potwierdzają one bezpieczeństwo stosowania produktu i wykluczają szkodliwy wpływ. Chusteczki nawilżane dla dzieci również podlegają takiej kontroli.

Marka HiPP znana jest ze zdrowych, bezpiecznych i pysznych przysmaków dla najmłodszych. Oferuje również łagodne produkty z serii Babysanft. W jej skład wchodzą delikatne chusteczki dla niemowląt.

mokre chusteczki do pielęgnacji skóry dziecka
źródło: hipp.pl

Rodzice mają wybór pomiędzy wersją HiPP Babysanft Natural Soft oraz chusteczkami dla szczególnie wrażliwej skóry – HiPP Babysanft Natural Aqua ULTRA-SENSITIVE.

 • Zarówno jeden, jak i drugi produkt jest przeznaczony do pielęgnacji już od 1. dnia życia.
 • Nie zawierają szkodliwych substancji, a do ich wybielenia nie użyto chloru.
 • Sprawdzają się w myciu i pielęgnacji rączek, buzi i okolicy okołopieluszkowej.
 • Mają pH neutralne dla skóry.
 • Wykonane ze 100% naturalnej włókniny.
 • Są wydajne – perforacja umożliwia podzielenie ich na pół.
 • Chusteczki HiPP są biodegradowalne.

W przypadku chusteczek dla niemowląt Natural Soft kojąco, nawilżająco i oczyszczająco działa wyciąg z ekologicznych migdałów.

Bezpieczne oczyszczanie i nawilżanie, w chusteczkach dla dzieci HiPP Babysanft Natural Aqua ULTRA-SENSITIVE, zapewnia delikatny płyn zawierający 99% wody.

nawilżane chusteczki hipp aqua
źródło: hipp.pl