Chrapanie jest bardzo uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza dla osób współdzielących sypialnię z chrapiącym lub chrapiącą (a chrapią głownie panowie). Jednak należy zdawać sobie sprawę, że wpływa ono niekorzystnie, nie tylko na jakość snu ale przede wszystkim na zdrowie całego organizmu. Dlatego tej dolegliwości oddechowej, nie można lekceważyć i warto poznać skuteczne sposoby na chrapanie.

Dlaczego chrapiemy?

Dźwięk chrapania bywa wyjątkowo irytujący, a jest to tylko efekt utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, który wywołuje delikatne wibracje tkanek miękkich gardła – podniebienia miękkiego i języczka. Właśnie, to drganie odpowiada za powstawanie charakterystycznych dźwięków.

Do najczęstszych przyczyn chrapania zaliczyć można takie czynniki jak: obniżone napięcie mięśni gardła oraz języka, krzywą przegrodę nosową, polipy w nosie, przerost migdałków oraz alergie i infekcje górnych dróg oddechowych. Chrapaniu sprzyja również spożywanie w nadmiarze alkoholu, zwłaszcza przed snem oraz palenie papierosów, bowiem dym nikotynowy podrażnia błonę śluzową nosa i gardła, powodując ich obrzęk. Chrapanie może być tez wywołane, zażywaniem leków uspokajających i nasennych. Nadwaga i otyłość to kolejne przyczyny tej dolegliwości. Chrapiące osoby nie powinny również spać na plecach lecz na boku. C

zęstotliwość występowania tej dolegliwości zależy też od płci oraz wieku. Najczęściej chrapią mężczyźni po 40 roku życia, natomiast u pań chrapanie pojawia się zazwyczaj po menopauzie.

mężczyzna chrapanie problemy ze snem

Czy chrapanie to choroba?

Chrapanie nie jest uważane za  chorobę, bardzo często bywa objawem innych niekiedy poważnych  schorzeń. Jeśli chrapiemy sporadycznie, to nie ma powodów do niepokoju, jeśli jednak zdarza nam się to częściej. To trzeba bliżej przyjrzeć się swojemu organizmowi oraz codziennym nawykom. Chrapanie może powodować między innymi: nadciśnienie tętnicze oraz tachykardię o chorobę wieńcową. Sprzyja też powstawaniu udarów mózgu, insulinooporności, a także cukrzycy typu II. Dodatkowo osoby które chrapią mogą uskarżać się na: bóle głowy, zmęczenie, mniejsza potencję, senność oraz brak koncentracją i kłopoty z pamięcią.  Pojawia się też rozdrażnienie, spadek nastroju i osłabienie reakcji psycho-ruchowej.

Bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia jest obturacyjny bezdech senny. W trakcie snu dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego dróg oddechowych, a niekiedy nawet do ich zapadania, co może być przyczyną niedotlenienia organizmu. U osób u których, chrapanie spowodowane jest bezdechem sennym, mają o 40% większe szanse na przedwczesny zgon, niż ich rówieśnicy. Dlatego tak ważne jest zapobieganie chrapaniu i wykonania niezbędnych badań, najważniejsze z nich to badanie polisomnograficzne, które pozwala ocenić zaburzenia snu. Niekiedy należy wykonać tomografię komputerową, a niekiedy również badanie endoskopowe nosa, gardła oraz krtani. Dzięki dokładnej diagnostyce można poznać przyczyny i skutecznie zapobiegać chrapaniu.

chrapanie w nocy

Domowe sposoby na chrapanie?

Co zrobić żeby nie chrapać – to pytanie zadają zarówno tzw. „chrapacze” jak i osoby dzielące z nimi jedno łóżko. Najlepiej zacząć od domowych sposobów, takich jak zmiana pozycji podczas spania. Spać należy na boku, a w utrzymaniu tej pozycji w trakcie snu powinna pomóc sztywna poduszka lub zwinięty w rulon koc umieszczony na plecami. Warto też pomyśleć o zakupie specjalnej poduszki anatomicznej, która dopasuje się do kształtu głowy i zapewni właściwe podparcie np. z pianki memory. Istotny jest także właściwie dobrany materac, który dostosuje się do kształtu ciała, sprawiając, że sen będzie komfortowy. Przed pójściem spać trzeba też zrezygnować ze spożywania alkoholu na oko. 2-3 godz. przed snem ponieważ powoduje on wiotczenie mięśni podobnie jak tabletki nasenne. Istotne są także warunki w jakich śpimy, sypialnia powinna być często wietrzona, a temperatura w niej nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Należy też pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza, gdyż suche i gorące powietrze wysusza błony śluzowe w gardle.

Więcej domowych sposobów na chrapanie znajdziemy w tym artykule: https://gazetakrakowska.pl/co-zrobic-zeby-nie-chrapac-przyczyny-i-skuteczne-sposoby-na-chrapanie/ar/c14-14943684 .

Czy są lekki na chrapanie?

Jeśli domowe metody zawodzą i są mało skuteczne warto pomyśleć o przyjmowaniu specjalnych preparatów, które zapobiegają chrapaniu. Wiele z nich znajdziemy w aptekach i można je kupić bez recepty. Jednak taki wybór należy skonsultować w lekarzem lub farmaceutą. Zanim sięgniemy po leki powinniśmy poznać dokładne przyczyny chrapania, a to z pewnością pomoże w doborze odpowiednich preparatów np. kropli, syropów czy tabletek. Popularne są także różnego rodzaju plastry i aerozole. Wiele przychodni i klinik oferuje również specjalistyczne zabiegi np. chirurgię radiofalową.

chrapanie leczenie wizyta u lekarza

W leczeniu bezdechu sennego świetnie sprawdzają się maski CPAP, które zapewniają stały dostęp tlenu pod odpowiednim ciśnieniem. Oddech osoby, która ma założoną taką maskę w trakcie snu jest stale monitorowany przez specjalne urządzenie. Obecnie takie maski stosowane są tylko w ciężkich przypadkach bezdechu sennego i innych nieoperacyjnych dolegliwościach górnych dróg oddechowych,  utrudniających swobodne oddychanie i powodujące chrapanie.