Życie w duchu eko to temat, który w ostatnim czasie wzbudza wiele emocji. Jedni traktują go jak chwilową modę. Inni, jak jedyne rozwiązanie na zdrowe i szczęśliwe życie. Prawda jest taka, że w dzisiejszym świecie nie tylko warto, ale i trzeba być bardziej eko. Zalewający nas plastik nie wróży niczego dobrego. A niestety używamy go coraz więcej – zdecydowanie za dużo. Dbanie o planetę jest ważne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla nas samych i przyszłych pokoleń, które wychowujemy. Bycie eko nie jest takie trudne, jak może się niektórym wydawać. Wręcz przeciwnie, to prostsze i zdecydowanie przyjemniejsze, niż życie w plastikowym świecie. To również bardzo oszczędne, gdyż ekologiczny = ekonomiczny. Jak być bardziej eko w dzisiejszym świecie? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Im prościej – tym lepiej
Zastanawiasz się jak być bardziej eko w dzisiejszym świecie? Postaw na proste życie, a przede wszystkim prostą dietę. Oczywiście nie oznacza to, że musisz rezygnować ze zdrowego jedzenia. Nie o to chodzi! Musisz dbać o dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Prosta dieta to jedzenie oparte na świeżych produktach, wykluczająca żywność przetworzoną, która w swoim składzie zawiera nie tylko sztuczne konserwanty i barwniki, ale także całe mnóstwo środków chemicznych, szkodzących nam i środowiskowi.
Jedz lokalnie
Bycie eko to także wybieranie produktów lokalnych, a nie tych sprowadzanych z końca świata. Prawda jest taka, że produkty spożywcze, które nie muszą być daleko transportowane zawierają mniej konserwantów, a ich dostarczenie do sklepu wiąże się z niższym zużyciem benzyny. Warzywa i owoce sezonowe, dojrzewając w warunkach środowiska naturalnego, zawierają więcej naturalnych składników, a ich wyprodukowanie nie wiąże się z dodatkowym kosztem energetycznym. To samo tyczy się innych produktów spożywczych. m.in. jaj i mleka. Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie w okolicy rolnika oferującego eko mleko i jaja. A jeśli nie mamy takiej osoby w bliskim otoczeniu, poszukajmy eko bazarku lub niewielkiego sklepiku z lokalnymi przysmakami.
Ubrania tylko z naturalnych tkanin
Jak być bardziej eko w dzisiejszym świecie? Chociażby robiąc małą rewolucję w swojej szafie. Nie oznacza to wyrzucania wszystkich posiadanych rzeczy. Po prostu kupując nową sukienkę czy żakiet, warto wybrać te, które zostały wykonane z naturalnych materiałów, a więc lnu, bawełny lub wełny.
Ubrania z drugiej ręki
Nie da się ukryć, że wyprodukowanie nowych ubrań wiąże się ze sporymi kosztami energetycznymi. Chcąc być eko, zamiast nowych ubrań warto kupować te z drugiej ręki, a więc używane. Fajną opcją jest też wymienianie się ubraniami z przyjaciółkami. Na pewno masz w swojej szafie coś, czego ty już nie nosisz, a co twoja koleżanka chętnie by „przytuliła”. A może w jej szafie znajdziesz coś dla siebie? W ten sposób i wilk będzie cały i owca syta, jak mawia znane przysłowie. Możesz też poszukać w okolicy fajnego second handu. Tego typu sklepy nierzadko skrywają największe modowe perełki, których pozazdrości ci każda mijana na ulicy dziewczyna. W ten sposób staniesz się ikoną mody i jednocześnie będziesz eko!
Jak być bardziej eko? Wybieramy kosmetyki
Kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe służą nam każdego dnia. Mało która z nas wyobraża sobie bez nich życie. I tak naprawdę nikt nie karze nam z nich rezygnować. Warto tylko dokonywać świadomych wyborów. Zamiast produktów naszpikowanych sztucznymi barwnikami, aromatami, parabenami, lepiej wybrać kosmetyki naturalne, na bazie składników roślinnych. Nie dość, że w ten sposób przyczynisz się do ochrony środowiska, to na dodatek zadbasz o swoją skórę bez ryzyka uczuleń i alergii. Prawda, że to proste?
Eko zabawki dla dzieci
Myślisz, że mając dzieci nie można być eko, bo twoje maluchy wciąż mają jakieś potrzeby i domagając się non stop nowych zabawek? Spokojnie! I na to jest eko rada. Prawda jest taka, że twoje dziecko nie potrzebuje do szczęścia kolejnej drogiej zabawki z plastiku. Jedyne, czego potrzebuje to produktów, które pobudzą jego wyobraźnię i tym samym zapewnią dobrą zabawę. A wyobraźnię mogą pobudzić najprostsze przedmioty jak chociażby opakowania lub pudełka po zamówionych butach czy ubraniach. Można z nich wykonać mnóstwo nowych przedmiotów! Taki karton może być namiotem, garażem dla samochodów, telewizorem, domem dla lalek, itp., itd. Dziecko ogrom zabawek dla siebie znajdzie także podczas codziennego spaceru. Nawet nie wiesz, jaką frajdą mogą być dla malucha napotkane po drodze patyki, szyszki czy kamienie. Musisz tylko pamiętać, że dobra zabawa nie jest uzależniona od drogich i skomplikowanych zabawek. To ty tak myślisz. Twoje dziecko na pewno jest innego zdania.
Chcesz być eko? Oszczędzaj energię
W byciu eko, bardzo ważna jest oszczędność. Dotyczy ona nie tylko naszej diety czy podejścia do kupowania nowych rzeczy. To także oszczędność energii. Małe zmiany niosą za sobą zazwyczaj spektakularne efekty. Jeśli naładujesz telefon, nie trzymaj ładowarki w kontakcie, tylko ją z niego wyciągnij. W ten sposób oszczędzisz prąd. Jeśli nie korzystasz z internetu, wyłącz wi-fi. To samo tyczy się wszystkich innych urządzeń w twoim domu. Ty nie odczujesz dużej różnicy, a środowisko naturalne a i owszem.
Segreguj śmieci!
To bardzo ważne, jeśli chcesz żyć w duchu eko. Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka, tylko odpowiedni segreguj śmieci, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jeśli masz dzieci, włącz je w segregowanie codziennych odpadów. Dla malucha może to być fajna zabawa, a jednocześnie dobra lekcja na przyszłość. I pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać śmieci nad jeziorem, morzem, w lecie, a nawet w parku!
Eko torby na zakupy
Bycie eko może być też modne. Wystarczy tylko spojrzeć na ekologiczne torby na zakupy. Coraz więcej tego typu produktów wygląda jak małe dzieła sztuki, które świetnie dopełniają codzienne stylizacje. Zamiast więc za każdym razem robienia zakupów brać ze sklepu „foliówki”, zaopatrz się w torbę wielokrotnego użytku, wykonaną z bawełny lub innego naturalnego materiału. Możesz wybrać model, który łatwo się zwija i trzymać taką torbę w torebce, którą nosisz do pracy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.