Choć buda dla psa może kojarzyć się z przykrym widokiem zwierzęcia przykutego łańcuchem do kilku zbitych desek, to powoli ten obraz odchodzi w zapomnienie. Odpowiednio przygotowana i dopasowana może stanowić doskonałe schronienie dla czworonoga. Zarówno w upalne, jak i zimne dni. Jak powinna więc wyglądać, jak ją zbudować samodzielnie i dlaczego warto postawić ją na podwórku nawet w przypadku, gdy pies mieszka z nami w domu?

Buda, czyli dom dla psa

Słowo „buda” niekoniecznie dobrze nam się kojarzy, jednak warto pamiętać, że jest do świetne schronienie dla psa. Jeśli zwierzę dużo czasu spędza na dworze (z różnych względów), powinno mieć przygotowane odpowiednie schronienie. Duża buda dla psa pozwoli mu na odpoczynek, spokojny sen, a także zapewni suchy kąt w deszczowe dni. Właśnie dlatego każdy właściciel czworonoga i posesji powinien zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowaną dla zwierzęcia budę.

Od razu pojawia się pytanie – czy budę zbudować samemu, czy może zdecydować się na zakup gotowej? Tak naprawdę każde rozwiązanie będzie dobre, jeśli właściwie dopasujemy ją do naszego psa. Dopasujemy, czyli wybierzemy odpowiedni rozmiar, rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonana, oraz sposób ocieplenia wnętrza.

Jeśli nie mamy możliwości, by zbudować budę samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego schronienia. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, możliwość wyboru dowolnego rozmiaru oraz dopasowanie budy do stylu, w jakim utrzymana jest posesja. Współczesne budy są nie tylko solidne i dostosowane do psich potrzeb, ale też estetyczne. Dlaczego więc nie wybrać tej, która wpisze się w wygląd otoczenia?

biały pies stojący przy drewnianej budzie

Gotowe budy dla psa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rosnąca świadomość na temat opieki nad zwierzętami sprawia, że widok ocieplonej i porządnej budy stał się normą. Rynek szybko zareagował i obecnie możemy wybierać spośród wielu modeli i rodzajów bud dla psów. Na co zwrócić uwagę, co sprawdzić przy zakupie?

Rozmiar budy

To niewątpliwie najważniejszy aspekt. Musimy pamiętać, że buda powinna być komfortowa, a więc nie może być w niej ciasno. Nie może być też oczywiście zbyt duża (może szybciej tracić ciepło), wejście powinno być swobodne. Matematyka wydaje się prosta – im większy pies, tym większa buda.  Dlatego pierwszym krokiem przy wyborze budy powinno być zmierzenie zwierzęcia. Interesują nas:

  • jego wysokość i długość,
  • powierzchnia, jaką zajmuje podczas snu
  • wysokość, jaką osiąga przy siedzeniu.

Te pomiary, powiększone o około 30%, pozwolą nam oszacować optymalny rozmiar budy (zwierzę będzie czuło się tam swobodnie, jednak nie pozostanie zbyt dużo wolnej przestrzeni, która może wpływać na zmianę temperatury w środku.

Z czego powinna być zbudowana buda dla psa?

Następnie musimy dokładnie sprawdzić, z czego wykonana jest buda, która nas interesuje. Jaki materiał został wykorzystany do jej budowy, czy jest odpowiednio szczelny i zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Sprawdźmy też, jak wykonany został dach budy i czy osłania odpowiednio dużą przestrzeń (warto, by dach nie był skierowany jedynie na boki, ale też zasłaniał wejście).

Ocieplenie budy

Dobra buda dla psa, to buda ocieplona. Najpopularniejszą metodą ocieplania jest oczywiście styropian – w zimie chroni wnętrze przed utratą ciepła, a latem zapewnia przyjemny chłód.

Wzór i rodzaje – buda dla psa z tarasem, wielopoziomowa i inne

Ważny jest także aspekt wizualny budy dla naszego psa. Tutaj mamy całkowitą dowolność. Możemy wybierać spośród niemal nieograniczonych możliwości. Buda dla psa z tarasem? A może wielopoziomowa buda dla kilku psów? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań. Pamiętajmy tylko o tym, by na pierwszym miejscu stawiać komfort naszego zwierzęcia, a walory estetyczne ustawić na końcu listy.

Gotowe budy dla psa znajdziesz m.in. na stronie OBI.

Budowa budy dla psa – najważniejsze informacje

Jeśli gotowe rozwiązania nie są dla nas i sami chcemy zbudować budę dla psa, musimy kierować się tymi samymi wytycznymi, co przy zakupie. Najważniejsze jest więc zmierzenie psa, dobranie odpowiedniego materiału, zaprojektowanie dachu oraz dobór ocieplenia. Kiedy mamy już wszystko przygotowane, możemy zaczynać!

drewniana buda dla psa

Pierwszym krokiem będzie stworzenie samego szkieletu budy, do czego wykorzystuje się krawędziaki, czyli specjalnie przygotowane drewno. Od spodu takiej konstrukcji montuje się zaimpregnowaną płytę OSB, którą dodatkowo zabezpiecza się folią izolacyjną (dzięki czemu wilgoć z gruntu nie będzie przedostawać się do wnętrza budy). Wewnątrz szkieletu montujemy płyty styropianowe, a na ich wierzch kolejne płyty OSB. Nie wolno nam też zapomnieć o izolacji podłoża! Powinno składać się z kilku warstw nieprzepuszczalnej folii lub styropianu, aby wilgoć i mróz nie miały jak dostać się do środka.

Podobnie wygląda przygotowanie ścian bocznych oraz wejścia do budy. Tworzymy szkielet, który ocieplamy, a następnie składamy w całość. Warto pamiętać o impregnacji płyt OSB, ale należy robić to dopiero po ich docięciu, a nie przed.

Dach budy najlepiej stworzyć niezależnie, a na jego wierzchu położyć gont bitumiczny. To sprawi, że cała konstrukcja będzie bardziej odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Niezależny i zdejmowany dach budy dla psa ułatwi czyszczenie wnętrza. Trzeba jednak odpowiednio go zamontować. Można to zrobić na zawiasach lub dodać specjalne zatrzaski, by silniejszy podmuch wiatru przypadkiem nie zerwał części budy.

Stworzenie budy dla dużego psa, jak np. owczarek niemiecki, może być sporym wyzwaniem. Jednak jest to zadanie jak najbardziej wykonalne. Wystarczy tylko mieć dobry projekt, trochę zdolności manualnych oraz chęci.

W razie kłopotów czy wątpliwości, można posiłkować się poradnikami dostępnymi w sieci. Przejdź do poradnika, który przeprowadzi Cię przez budowę budy dla psa krok po kroku.