Biegunka to dość powszechna dolegliwość. Może przytrafić się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Może wystąpić epizodycznie lub wracać notorycznie. Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, zmagał się z biegunką. Według danych WHO, rocznie odnotowuje się na świecie około 2 miliardów zachorowań na biegunkę. Podstawowy podział WHO wyznacza czas trwania biegunki: ostra biegunka trwa do 14 dni, a przewlekła biegunka może utrzymywać się tygodniami, a nawet i miesiącami. Bez względu na rodzaj i przyczynę biegunki, na pewno nie można jej bagatelizować. Dlaczego? Bo nieleczona prowadzi zazwyczaj do niedoborów elektrolitów, aminokwasów, witamin i innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź jak się objawia biegunka normalna, a jak biegunka przewlekła i jak możesz sobie pomóc.

Czym jest biegunka

Zanim przejdziemy do objawów biegunki, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie czym dokładnie jest biegunka. Otóż, biegunka to stan, w którym oddajemy stolec dużo częściej niż ma to miejsce zazwyczaj. Przy czym, oddawany przez nas stolec ma płynną konsystencję i przykry zapach – zupełnie inny niż normalnie. Czasami w stolcu biegunkowym, może pojawić się domieszka krwi, śluzu i ropy. Biegunka może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynika z zatruć pokarmowych, nieprawidłowej diety, nietolerancji pokarmowych, a także silnych emocji i stresu. Niekiedy, częste biegunki mogą być następstwem zaburzeń hormonalnych związanych z nadczynnością tarczycy i cukrzycy. Czasami biegunkę może powodować niedokrwienie jelita w przebiegu miażdżycy naczyń brzusznych także może powodować biegunkę.

jednym z objawów biegunki są kurczowe bóle brzucha

jednym z objawów biegunki są kurczowe bóle brzucha

Objawy biegunki – biegunka normalna

Do typowych objawów zwykłej biegunki zaliczamy zwiększoną częstotliwość wypróżnień lub zwiększoną ilość płynnego i półpłynnego stolca z domieszką krwi, śluzu lub ropy. Bardzo często, biegunce towarzyszy także szereg innych objawów, jak np. ciągłe parcie na stolec oraz kurczowe bóle brzucha.

Objawy biegunki – biegunka przewlekła

Wśród objawów biegunki przewlekłej, która może być spowodowana stresem lub chorobami, charakterystyczne są: podwyższona temperatura ciała lub gorączka, wymioty, utrata apetytu, spadek masy ciała, bóle brzucha, osłabienie czy ogólne wykończenie organizmu.

nawadnianie organizmu to ważny element leczenia biegunki

Jak postępować w biegunce

Istotnym elementem leczenia biegunki jest utrzymanie odpowiedniego stopnia nawodnienia oraz prawidłowego stężenia sodu i potasu. W tym celu zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości płynów, niekiedy z suplementacją soli mineralnych (np. w postaci doustnych płynów nawadniających dostępnych w aptekach). Lekarze polecają również mieszanki glukozy i elektrolitów, których celem jest wzmocnienie organizmu wyczerpanego biegunką oraz optymalne nawodnienie. Nawodnienie organizmu podczas biegunki jest bardzo ważne, szczególnie jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka. I o tym należy pamiętać.

stoperan - lek pomocny w leczeniu biegunki

stoperan – lek pomocny w leczeniu biegunki

W leczeniu biegunki dobrze sprawdzają się też leki przeciwbiegunkowe, jak np. Stoperan. Zadaniem tego typu środków jest zwalczanie objawów biegunki zarówno w pierwszej, jak zaawansowanej fazie. Leki przeciwbiegunkowe zmniejszają częstotliwość, a także liczbę wypróżnień. Wspomniany przeze mnie Stoperan to obecnie numer jeden wśród tego typu leków. Działa on bardzo szybko. Już jedna dawka wystarczy, aby okiełznać przykrą przypadłość. Stoperan można stosować u osób dorosłych, u osób w podeszłym wieku, a także u dzieci od 6. roku życia.

Jak zapobiegać biegunce

Na koniec warto jeszcze wspomnieć słów kilka o tym, jak zapobiegać biegunce, by ta nie przytrafiła nam się ponownie. Najważniejszą kwestią jest higiena rąk. Należy pamiętać, aby dokładnie myć ręce wodą i mydłem – nie tylko przed każdym posiłkiem, ale także po każdym powrocie do domu. Poza tym, należy zadbać o to, aby wszystkie spożywane przez nas warzywa i owoce były dokładnie umyte, a pozostałe produkty spożywcze świeże i nieprzeterminowane. Każdy posiłek powinniśmy zjadać bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając kęs za kęsem. Wybierając się do restauracji czy knajpy, zawsze wybierajmy miejsce sprawdzone lub o dobrej renomie. Nigdy nie jedzmy w podejrzanych knajpkach, bo tam o zatrucie nietrudno. Przeciwko biegunce możemy także się zaszczepić. Zmniejszy to ryzyko kolejnego zakażenia.