Badania na trądzik hormonalny są bardzo pomocne w zdiagnozowaniu przyczyny wykwitów na skórze. Bo jak wiadomo, trądzik u dorosłych jest tak samo popularny jak trądzik u osób młodych, w okresie dojrzewania. Może niekiedy występuje nawet częściej niż klasyczny młodzieńczy trądzik.
Trądzik a hormony
Trądzik u dorosłych może mieć rozmaite przyczyny. W większości przypadków za zmianami skórnymi stoją zaburzenia hormonalne. Oczywiście zmiany na skórze mogą być także uwarunkowane nie do końca higienicznym stylem życia, stresem, złą dietą, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych lub stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. W pierwszej jednak kolejności warto sprawdzić hormony i wykonać specjalne badania na trądzik hormonalny. Jeśli tego typu badania wyjdą w normie, wówczas można szukać innych przyczyn trądziku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że hormony męskie -androgeny, które występują również u kobiet, zaczynają pod wpływem podwyższonej aktywności enzymów w skórze powodować silniejsze wydzielanie sebum, co objawia się trądzikiem atakującym żuchwę, brodę i okolice ust.
Jak rozpoznać trądzik hormonalny?
Tym, co wyróżnia ten typ trądziku jest przede wszystkim gwałtowność z jaką tworzą się zmiany skórne. Zdarza się, że w ciągu kilku godzin gładka skóra zostaje pokryta siatką bolesnych guzków lub swędzących krostek. Zazwyczaj guzki te w przeciwieństwie do klasycznego trądziku nie są wypełnione ropą. Stąd bardzo trudno je wycisnąć. Oczywiście próby wyciśnięcia tego typu zmian nie są wskazane, gdyż mogą zostawiać na skórze mało estetyczne blizny i ślady.
Jakie badania na trądzik wykonać?
Badania na trądzik hormonalny są dość kosztowne, ale warto w nie zainwestować, żeby dowiedzieć się czy problem, z jakim się borykamy to właśnie trądzik hormonalny. Kompletna lista badań prezentuje się następująco:
– DHEA (hormon steroidowy kory nadnerczy)
– Androstendion (podwyższony poziom tego hormonu może mieć u kobiet działanie maskulinizujące)
– wolny testosteron (zbyt wysoki poziom może wpływać na nadczynność gruczołów łojowych)
– prolaktyna (hormon peptydowy wytwarzany w przysadce mózgowej)
– LH (hormon wspomagający tworzenie progesteronu i estrogenów)
– fT4 (niedobór wpływa na obniżenie poziomu przemiany materii)
– TSH (zawyżony poziom powoduje nadczynność tarczycy i zaburzenia metabolizmu)
– insulina na czczo
– glukoza na czczo
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.