Zapalenie pęcherza to typowo kobieca przypadłość. Dzieje się tak dlatego, że my kobiety mamy znacznie krótszą i szerszą cewką moczową aniżeli mężczyźni, której ujście zlokalizowane jest w niewielkiej odległości od odbytu – naturalnego siedliska wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Mimo, że zapalenie pęcherza samo w sobie nie jest czymś bardzo groźnym, aczkolwiek potrafi dać w kość i obniżyć komfort życia. Uwaga! To, że choroba nie jest groźna, wcale nie oznacza moje drogie kobietki, że nie musimy jej leczyć. Pozostawiona sama sobie może bowiem doprowadzić do powikłań, jak chociażby zapalenie nerek. W jaki sposób radzić sobie z zapaleniem pęcherza? O tym poniżej.
Zapalenie pęcherza – przyczyny
Główną przyczyną zapalenia pęcherza są pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), które naturalnie bytują w układzie pokarmowym, znajdują się zarówno w kale, jak i okolicach odbytu. Sprawcą kłopotów mogą być również chlamydie, gronkowiec i dwoinka rzeżączki. W momencie, kiedy drobnoustroje znajdą się na skórze między pochwą a odbytem, szybko przedostają się do cewki moczowej, gdzie ulegają namnażaniu. I tak oto powstaje dokuczliwa przypadłość, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Za zapaleniem pęcherza może stać również szereg innych czynników. Wystarczy wymienić tu tylko kąpiele w publicznym basenie, nieodpowiednią higienę miejsc intymnych, a także zbyt intensywną aktywność seksualną (zwłaszcza z nowym partnerem). I to nie wszystko. Niekiedy zapalenie pęcherza może być następstwem takich chorób, jak: cukrzyca czy otyłość.
Sposób na zapalenie pęcherza – dużo płynów
Mimo, że leczenie pęcherza wymaga od nas systematyczności i cierpliwości, to jednak nie jest takie trudne, jak mogłoby się to wydawać. Co można zrobić, aby samemu sobie pomóc? Na pewno zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dlaczego? Bo to pomaga wypłukać z dróg moczowych wszelkie bakterie. Lekarze zalecają wypijanie wody z sokiem z granatu lub żurawiny, choć oczywiście sama woda mineralna sprawdzi się równie dobrze. Lecząc zapalenie pęcherza warto unikać spożywania mocnej herbaty, kawy i alkoholu.
Sposób na zapalenie pęcherza – ciepło
Dobrym sposobem na zapalenie pęcherza jest terapia ciepłem. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, warto wykonywać ciepłe okłady, np. przy pomocy termoforu. Ale uwaga! Wygrzewać należy wyłącznie okolice podbrzusza i krzyża, unikając przy tym wygrzewania nerek. Ulgę powinny przynieść kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół. W złagodzeniu dolegliwości bólowych pomogą także nasiadówki – sposób stary jak świat, ale skuteczny. Nasiadówkę dobrze jest zrobić z szałwii, rumianku lub skrzypu polnego, a więc z ziół które mają właściwości antyseptyczne.
Sposób na zapalenie pęcherza – furagina
W leczeniu ostrych oraz nawracających zakażeń dolnych dróg moczowych dobrze sprawdzają się leki, które w swoim składzie posiadają furaginę. Tego typu leki (jak np. UROIntima FuragiActive) nie tylko zwalczają nieprzyjemne objawy, ale także główne przyczyny choroby, w tym bakterie takie jak E.Coli. Warto jednak pamiętać, aby podczas kuracji furaginą nie przyjmować napojów wyskokowych. Furagina i alkohol to niezbyt dobre połączenie, z resztą jak każde inne połączenie leków z napojami wyskokowymi. Picie alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu furaginy może podwyższyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, choć teoretycznie powinno być ono minimalne. Tym niemniej jednoczesne przyjmowanie jakichkolwiek leków z alkoholem sprzyja wystąpieniu interakcji i w konsekwencji podwyższa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Furagina i alkohol mogą narobić w naszym organizmie całkiem sporego bałaganu. Warto o tym wiedzieć. Tak więc jeśli zastanawiacie się, czy furagina a alkohol to dobre połączenie, odpowiedź brzmi nie. Zanim sięgniecie po kieliszek ulubionego wina, zakończcie najpierw kurację furaginą.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.