Alergia pokarmowa to tak, jak w przypadku wszystkich innych alergii, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na konkretny czynnik, tu – składnik pokarmowy. Tak naprawdę alergię może wywołać każdy produkt, również ten, który do tej pory dobrze tolerowaliśmy. Czasem dzieje się tak dlatego, że nieco zmodyfikowano ich skład, czasem dlatego, że przekroczyliśmy już „akceptowalną” ich ilość i organizm po prostu nie jest w stanie przyjąć większych dawek. U małych dzieci, alergia pokarmowa związana jest przede wszystkim z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Najczęściej uczulają orzeszki ziemne, mleko, jajka oraz zboża zawierające gluten. Szybka diagnoza alergii, a co za tym idzie określenie uczulających nas składników pokarmowych, pozwala uporać się z problemem i przywrócić komfort życia. Jak rozpoznać alergię pokarmową? Jakie objawy występują u dorosłych, a jakie u dzieci? O tym poniżej.
Nietolerancja pokarmowa, a alergia
Powiedzmy sobie jasno – alergia pokarmowa to nie to samo, co nietolerancja. Ta ostatnia występuje o wiele częściej niż alergia. Istnieje nietolerancja fruktozy czy laktozy i jest ona wynikiem zaburzeń enzymatycznych. Złe samopoczucie po zjedzeniu niektórych dodatków do żywności, jak wzmacniacze smaku, konserwanty i barwniki to także nie alergia, tylko nietolerancja. O ile alergia pokarmowa dotyczy 3-5% dzieci oraz 2-4% osób dorosłych, o tyle nietolerancje pokarmowe dotykają już około 45% ludzi. Jak więc ma się nietolerancja pokarmowa, a alergia? Alergia to patologiczna reakcja organizmu na codziennie spożywane pokarmy. Jest ona uwarunkowana mechanizmami immunologicznymi. Przy zaangażowaniu w jej przebieg mechanizmów immunologicznych rozpoznawano alergię na pokarm IgE-zleżną lub IgE-niezależną. Pozostałe reakcje nazwano niealergiczną nadwrażliwością na pokarm. Biorą w niej udział czynniki enzymatyczne, toksyczne, metaboliczne lub farmakologiczne. Nietolerancja pokarmowa bywa nazywana pseudo alergią.
Alergia pokarmowa objawy u dorosłych
Alergia pokarmowa może wywoływać szereg objawów. Nie wszystkie z nich krążą wokół układu pokarmowego. U niektórych osób alergia na pokarmy objawia się poprzez reakcje skórne, u innych – poprzez układ nerwowy. Wśród najczęściej powtarzających się objawów u dorosłych wymienia się bóle brzucha, wzdęcia, świąd skóry oraz kichanie i suchy kaszel. Ale po kolei…
Objawy alergii ze strony układu pokarmowego
Typowym objawem alergii ze strony układu pokarmowego jest niestrawność, a więc pojawiające się po posiłku bóle brzucha i wzdęcia. Wśród innych wymienia się refluks przełykowy, kolki, bóle w nadbrzuszu, biegunki, nudności i wymioty oraz obrzęk i swędzenie warg.
Objawy skórne alergii pokarmowej
Skórne objawy alergii pokarmowej u dorosłych stanowią aż 45% wszystkich objawów. W momencie, kiedy na twojej skórze pojawia się wysypka, rumień, obrzęk lub grudki obrzękowe, a do tego twoja skóra zaczyna dokuczliwie swędzieć, to możesz podejrzewać u siebie alergię pokarmową. Może zdarzyć się i tak, że twoja skóra nagle zacznie się przesuszać mimo, że temperatura na zewnątrz pozostaje bez zmian, ty nie zaczęłaś się opalać lub chodzić na solarium i dbasz o właściwe nawodnienie organizmu.
Objawy ze strony układu oddechowego
Alergia pokarmowa u dorosłych może także dawać objawy ze strony układu oddechowego, choć z nimi jest chyba najmniej kojarzona. Zazwyczaj gdy mamy problemy z oddychaniem myślimy o przeziębieniu – nie o alergii. A jednak! Tak więc, jeśli cierpisz na przewlekły katar, masz trudności z oddychaniem lub astmę to sprawdź, czy nie cierpisz na alergię.
Objawy alergii ze strony układu nerwowego
Jedzenie, zwłaszcza te, które nas uczula, ma też ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli nasz organizm nie toleruje pewnych produktów, wówczas możemy odczuwać migreny i bóle głowy, drażliwość, senność, zaburzenia koncentracji, przewlekłe zmęczenie. Możesz też mieć problemy ze snem.
Jakie są objawy alergii pokarmowej u dzieci?
Objawy alergii pokarmowej u dzieci mogą być różne, podobnie jak symptomy występujące u osób dorosłych. O ile u jednego dziecka może to być niegroźny ból brzucha, a o tyle u drugiego może wystąpić już cięższa reakcja alergiczna zagrażająca życiu. Objawy pojawiają się najczęściej kilka minut po zjedzeniu określonych produktów, choć bywa i tak, że występują dopiero po kilku godzinach lub dniach od zjedzenia pokarmu. Są to tzw. objawy opóźnione. Natychmiast po zjedzeniu uczulającego pokarmu, dziecko może uskarżać się na pieczenie i swędzenie w ustach, swędzenie skóry lub kolkowy ból brzucha. Wśród innych objawów alergii pokarmowej u dzieci wymienia się świszczący oddech i trudności w oddychaniu, napadowe kichanie i wysięk z nosa oraz obrzęk powiek i warg.
Alergia pokarmowa – jak sobie z nią radzić?
Podstawą leczenia alergii pokarmowej jest oczywiście dieta eliminacyjna polegająca na wykluczeniu z menu konkretnych alergenów, np. mleka, orzechów lub jaj. W niektórych przypadkach dobre efekty daje przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Na pewno warto też zadbać o probiotyki. Jeśli alergik ma za sobą wstrząs anafilaktyczny to musi mieć zawsze pod ręką ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.