Alergia na roztocza to nic innego jak uczulenie na kurz. Prawda jest taka, że coraz więcej osób się z nią zmaga. Alergia dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od nasilenia, może być mniej lub bardziej uciążliwa. Jedno jest pewne – jak nic innego potrafi obniżyć komfort życia. Alergia na roztocza dość często bywa mylona z przeziębieniem. Dopiero gdy objawy mylone z przeziębieniem utrzymują się przez cały rok i nie przechodzą wraz z zakończeniem sezonu zimowego, zaczynamy myśleć o alergii. Mimo, że alergia występuje przez cały rok, to jednak najsilniejsze jej objawy widoczne są w sezonie jesienno-zimowym. Jak rozpoznać alergię na roztocza i jak sobie z nią poradzić?
Charakterystyczne objawy alergii
Alergia na roztocza może objawiać się w różnoraki sposób. Bardzo charakterystycznym symptomem jest katar alergiczny, który nasila się jesienią. Typowe są także napady suchego kaszlu oraz nieprzyjemne drapanie w gardle. U niektórych osób, objawy alergii polegają na zmianach skórnych, zwłaszcza dokuczliwej wysypce, które znacznie obniża jakość codziennego życia.
Co przyniesie ulgę w alergii?
Alergia jest chorobą bardzo dokuczliwą, dlatego warto podjąć się pewnych kroków, które zminimalizują jej objawy i nie dopuszczą do ich nasilania się. Najważniejszą kwestią w minimalizowaniu objawów alergii jest eliminowanie z najbliższego otoczenia czynników sprzyjających rozwojowi kurzu i roztoczy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie pozbyć się kurzu ze wszystkich miejsc, w których się znajdziemy. Ale możemy to robić we własnym mieszkaniu lub biurze, w którym pracujemy. Pierwszym co możemy zrobić, aby wyeliminować kurz z otoczenia jest utrzymywanie w pomieszczeniach w miarę niskich temperatur i suchego powietrza. Przy wilgotności poniżej 50% roztocza przestają się rozmnażać. Zabronione jest używanie nawilżacza do powietrza i suszenie prania w domowych przestrzeniach.
Alergia nie będzie aż tak dokuczliwa, jeśli będziemy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Niezależnie czy za oknem jest ciepło, czy zimno – mieszkanie należy wietrzyć. Zadbać należy również o to, aby w mieszkaniu nie było za dużo bibelotów, gadżetów i tapicerowanych mebli, na których lubi zbierać się kurz. Warto również zrezygnować z wiklinowych koszy i suchych bukiecików. Podobnie jak tapicerowane meble i bibeloty, zbierają one kurz i tym samym uczulają. Jeżeli w swoim pokoju macie dywan, jak najszybciej się go pozbądźcie. Surowe podłogi są o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze dla alergików.
Pomoc z aptecznej półki
Alergia na roztocza jest dość trudnym przeciwnikiem. Jednakże zastosowanie powyższych porad, a także sięgnięcie po preparaty wspomagające walkę z alergią powinny przynieść pożądaną ulgę i pozwolić swobodnie oddychać pełną piersią. Jaki lek na alergię wybrać? Na pewno dobrą propozycją jest ZILOLA. Wykazuje on szybkie działanie i zapewnia długotrwałe efekty. ZILOLA to bezpieczny lek na alergię bez recepty, po który może sięgnąć każdy z nas.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.