Akcje charytatywne to popularny w naszym kraju sposób na zebranie większej kwoty pieniędzy na szczytny cel. Chociaż kojarzą nam się głównie z jednorazowymi wydarzeniami organizowanymi z jakiejś okazji, często działalność charytatywna przybiera bardzo różne formy i nie musi oznaczać wyłącznie zbiórek pieniędzy. Niezależnie od tego, jak przebiega, istotne jest to, że biorące w niej udział osoby mają na uwadze pomoc, tym, którzy szczególnie jej potrzebują. W takie akcje chętnie angażują się także znane osoby, chcące wykorzystać swoją rozpoznawalność i wpływy w dobrych celach.


Akcje charytatywne – rodzaje

Zasadniczo charytatywność to słowo opisujące wszelkie działania mające na celu nieść pomoc czy wsparcie potrzebującym w sposób bezinteresowny, bez oczekiwania zysków czy zadośćuczynienia za poniesione koszty. Na nurcie tego pojęcia powstały różne organizacje, które nieodpłatnie niosą pomoc potrzebującym, starają się zbierać środki na szczytne cele czy też nagłaśniać sytuacje, w których ktoś szczególnie potrzebuje pomocy.

Fundacje spieszą na pomoc!

Do najpopularniejszych organizacji charytatywnych należą fundacje. Każda organizacja charytatywna może starać się o status organizacji pożytku publicznego, czyli organizacji pozarządowej. Może wtedy korzystać z pewnych przywilejów, na przykład jest zwolniona z podatku, może otrzymać 1% odliczonego podatku czy też ma prawo nieodpłatnie informować o swoich działaniach w mediach, na przykład w radiu czy telewizji. Do obowiązków takiej organizacji należy natomiast informowanie, na co wydawane są pozyskane środki finansowe w ramach zbiórek pieniędzy i akcji charytatywnych.

akcje charytatywne - zbiórki pieniędzy

Zasadniczo są to akcje mające na celu zbierać środki poprzez zbiórki pieniędzy organizowane przez wolontariuszy lub w Internecie, licytacji wartościowych przedmiotów czy organizację zdarzeń medialnych, z których dochód w całości zostaje przekazany na taki szczytny cel. Pieniądze mogą być zbierane na pomoc dla chorych dzieci, na przykład dzieci cierpiących na autyzm, na potrzebę wyposażenia szpitali w profesjonalny sprzęt, na bezdomne zwierzęta i wsparcie schronisk dla zwierząt, na rzecz promowania właściwych postaw, na przykład pomocy dzieciom z rodzin patologicznych czy zostania dawcą narządów itd.

Akcje mogą być sezonowe, z okazji jakiegoś ważnego dnia, lub też działać ciągle. Jak już wspomnieliśmy, w takich akcjach chętnie biorą udział znane osoby, gdyż często mogą one wiele zdziałać dzięki swojej rozpoznawalności.

Gwiazdy chcą pomagać!

Wiele gwiazd, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest znanych nie tylko ze swoich talentów, ale też z tego, że aktywnie wspierają akcje charytatywne. Część z nich dokłada starań, by regularnie wspierać fundacje i organizacje charytatywne, a niektórzy nawet sami je zakładają. Bardzo często starają się zarówno wspierać finansowo, jak i nagłaśniać poszczególne akcje. Również swoim trybem życia i codziennymi wyborami pokazują, że leży im na sercu dobro najbardziej potrzebujących. W ten sposób promują właściwe postawy, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne, gdy młodzi ludzie wzorują się właśnie na ulubionych gwiazdach kina, sportu czy muzyki. Pomaganie jest jeszcze łatwiejsze w dobie Internetu, gdyż w błyskawicznym czasie można dotrzeć do ogromnego grona odbiorców, chociażby poprzez portale społecznościowe. Widać, że wiele gwiazd wykorzystuje te zasięgi, by promować bezinteresowne pomaganie innym.

Obiady Czwartkowe – wyjątkowe spotkania

Jak wspomnieliśmy, w naszym kraju nie brakuje znanych osób angażujących się w akcje charytatywne. Doskonałym tego przykładem są Obiady Czwartkowe organizowane przez znanego producenta garnków, firmę Philipiak Milano. To wyjątkowe spotkania, łączące w sobie promocję zdrowego stylu życia z udziałem w akcji charytatywnej na rzecz fundacji działającej na rzecz chorych dzieci.

W Obiadach Czwartkowych chętnie biorą udział znane osoby, które aktywnie promują zdrowy styl życia i chcą pomagać innym. W ich trakcie obecni przekazują na aukcje charytatywne cenne przedmioty ze swoimi autografami, a zyski są przekazywane na jakiś szczytny cel. Jak dotąd, firma Philipiak wsparła w ten sposób między innymi Polską Akcję Humanitarną czy też Fundację Ex Animo, które podopieczni są pacjentami Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. Oprócz tego, w trakcie spotkań omawiane są ważne tematy, między innymi dotyczące odpowiedniego żywienia, zaburzeń żywienia, znaczenia aktywności fizycznej czy zdrowego snu dla naszej kondycji, ale też zdrowia psychicznego itd.

akcje charytatywne - obiady czwartkowe - nakryty stół

Przyjemnym punktem programu jest także przyrządzanie zdrowych i pysznych posiłków za pomocą garnków Philipiak przez Ambasadora firmy, znanego kucharza Karola Okrasy, a następnie degustacja dań. Obiady Czwartkowe to spotkania, których luksusowa oprawa przeplata się z bezinteresowną chęcią pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Więcej na temat Obiadów Czwartkowych można przeczytać na stronie http://www.obiadyczwartkowe.pl/

Dlaczego warto wspierać potrzebujących?

Ilość fundacji i akcji charytatywnych aktywnie działających w naszym kraju pokazuje, iż każdy człowiek posiada w sobie wewnętrzne pragnienie pomagania innym. Możliwość dawania niesie za sobą mnóstwo radości, w szczególności, gdy widzimy, jak nasza pomoc niekiedy ratuje czyjeś życie. Tego uczucia głębokiej satysfakcji nie da się porównać z żadną radością wynikającą z kupowania nowych gadżetów. Nic zatem dziwnego, że także sławne osoby chętnie biorą w tym udział. Wspierając potrzebujących, zmieniamy świat na lepsze. Choć to tylko niewielki wkład, właśnie takie drobne gesty dają razem potężny efekt. Poza tym czujemy, że nasze życie ma sens, a to coś, bez czego trudno być naprawdę szczęśliwym.