W dzisiejszym poście zajmiemy się oczyszczaniem twarzy. Niby rzecz banalna, a jednak nie wszystkie z nas wiedzą, jak oczyszczać twarz, a przede wszystkim czym oczyszczać twarz. Wiele dziewczyn nieświadomie popełnia błędy, które sprawiają, że skóra staje się wrażliwa, przesuszona i pozbawiona blasku. A prawda jest taka, że skóra twarzy potrzebuje właściwego podejścia w codziennej pielęgnacji, by być zdrowa i atrakcyjna. 

Oczyszczanie twarzy to nie tylko pozbycie się makijażu i wszelkich zanieczyszczeń. To także idealne przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak oczyszczać twarz?

Zacznijmy od tego, że skórę twarzy należy oczyszczać regularnie – dwa razy dziennie: rano, żeby stała się świeża i promienna oraz wieczorem, by zmyć z niej makijaż. Biorąc pod uwagę fakt, że skóra na twarzy jest szalenie delikatna i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia, nie wolno myć jej mydłem, które wysusza, niszczy warstwę ochronną skóry i może poważnie podrażnić. Nie należy też myć jej samą wodą, bo to sprawi, że wszelkie zanieczyszczenia wnikną tylko w głąb skóry powodując wystąpienie niedoskonałości. Poza tym zwykła „kranówka” bardzo często jest twarda i chlorowana, co również nie służy naszej skórze.

Oczyszczanie bez mydła

Nivea mleczko oczyszczające (źródło: nivea.pl)

Nivea mleczko oczyszczające (źródło: nivea.pl)

Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele produktów do oczyszczania i pielęgnacji naszej skóry. Moimi osobistymi faworytami są kosmetyki marki NIVEA – delikatne, a jednocześnie bardzo skuteczne. Jak się okazuje zastąpienie mydła innymi produktami nie jest kwestią problematyczną. Wręcz przeciwnie! Doskonałym wyborem są wszelkiego rodzaju żele, kremy i pianki do mycia twarzy. W połączeniu z wodą tworzą na powierzchni skóry myjącą pianę. Masując nią skórę usuwamy zanieczyszczenia i poprawiamy ogólną kondycję skóry.

A jak oczyszczać twarz bez wody? W końcu od czasu do czasu zdarza nam się znaleźć w sytuacji, kiedy dostęp do wody jest ograniczony. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są mleczka kosmetyczne. Oparte na składnikach nawilżających nie tylko doskonale oczyszczają twarz, ale także odpowiednio ją nawilżają. Wybierając odpowiednie dla siebie mleczko musicie pamiętać o jednym – im wasza skóra jest suchsza, tym preparat do jej oczyszczania powinien mieć gęstszą konsystencję.

Nivea chusteczki oczyszczające (źródło: pinterest)

Nivea chusteczki oczyszczające (źródło: pinterest)

Wśród produktów do oczyszczania twarzy bez konieczności użycia wody znajdują się chusteczki do demakijażu. Muszę przyznać, że osobiście jestem ogromną ich fanką, szczególnie w długiej podróży lub na wakacjach. Tego typu chusteczki nawilżone są specjalnymi preparatami nawilżającymi i pielęgnującymi. Doskonale usuwają zanieczyszczenia i makijaż, nawet ten wodoodporny.

Pamiętajcie, że każdy typ skóry wymaga innego produktu oczyszczającego. Dziewczynom ze skórą suchą i odwodnioną polecam mleczka i śmietanki wzbogacone o witaminę E, olejki roślinne lub glicerynę. Zlikwidują one uczucie nieprzyjemnego napięcia i nawilżą naskórek. Dziewczynom o skórze tłustej polecam żele i pianki o właściwościach przeciwbakteryjnych. Usuną one nadmiar sebum, a przy okazji nie wysuszą skóry. A co ze skórą normalną i wrażliwą? Dla tej pierwszej odpowiednie będą tradycyjne mleczka kosmetyczne oraz chusteczki oczyszczające. Dla tej drugiej właściwym wyborem będą z kolei gęste mleczka (najlepiej na bazie wody termalnej) z gliceryną i allantoiną.

Nivea tonik łagodzący (źródło: pinterest)

Nivea tonik łagodzący (źródło: pinterest)

Tonik – idealne  dopełnienie pielęgnacji

Oczyszczanie twarzy to jedno. Jej tonizowanie to drugie. Niestety większość dziewczyn zapomina o tym, aby po oczyszczeniu skóry sięgnąć po tonik. A to właśnie on powinien być zwieńczeniem całego procesu oczyszczającego. Dlaczego warto stosować tonik? Bo jest on produktem wszechstronnym. Nawilża naskórek, zwęża rozszerzone pory, wzmacnia warstwę ochronną naskórka, łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, koi skórę, a także przywraca równowagę kwasowo-zasadową.