Pranie to jedna z podstawowych czynności naszego życia. I tak, jak dbamy o siebie, własne ciało, tak samo musimy zadbać o nasze ubrania. Bo przecież odpowiednio zadbane, posłużą nam przez dłuższy czas. Musimy pamiętać, że niewłaściwe pranie może bardzo zaszkodzić naszym ubraniom i wszelkim innym rzeczom. Źle przeprowadzone pranie może sprawić, że ubrania staną się wyblakłe, poszarzałe, stracą swoją miękkość i atrakcyjność. Istnieje wiele sposobów na skuteczne i bezpieczne pranie. Tajemnica tkwi nie tylko w odpowiednio dobranych proszkach do prania. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek dotyczących prania.

  1. Segregujemy

Złotą zasadą każdego prania jest staranne posegregowanie rzeczy – jeszcze przed wrzuceniem ich do pralki. Zawsze, bez względu na wszystko, rzeczy (ubrania, ręczniki, pościel) dzielimy na trzy grupy: białe, kolorowe i ciemne.

  1. Stosujemy ochronne woreczki

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu gadżetów ułatwiających pranie. Po to ktoś je wymyślił, żebyśmy z nich korzystali. A korzystać powinniśmy. Po woreczki ochronne do prania powinniśmy sięgać piorąc bieliznę, zwłaszcza biustonosze i rajstopy, a także serwety i serwetki. Tego typu woreczki to niewielki wydatek rzędu 5zł. Warto się w nie zaopatrzyć.

  1. Zapinamy zamki, sprawdzamy kieszenie

W pralce pierzemy różne rzeczy, dlatego też bardzo ważną kwestią jest dopilnowanie, aby rzeczy posiadające zamki błyskawiczne, miały te zamki starannie pozapinane. W przeciwnym razie narazimy pozostałe rzeczy na zniszczenie i uszkodzenie. Wkładając rzeczy do pralki, należy sprawdzić także wszelkie kieszenie, czy czasami nie ma w nich żadnych chusteczek, papierków, biżuterii lub pieniędzy!

  1. Wybieramy właściwe proszki do prania
proszki do prania rzeczy kolorowych

źródło: www.makro.pl

Na rynku dostępne są rozmaite proszki do prania, zarówno do rzeczy białych, jak i kolorowych. Do wyboru mamy też specjalne proszki do prania dla dzieci i niemowląt oraz osób z bardzo wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień i wysypek. Najlepiej mieć w domu dwa proszki – do białych i do koloru. Proszek do białych rzeczy wyposażony jest w kompleks wybielający. Proszek do rzeczy kolorowych posiada składniki chroniące kolory i zabezpieczające przed zafarbowaniem. Jeśli chodzi o wybór proszków pod względem cenowym, to więcej pieniędzy warto zainwestować w proszek do rzeczy białych. Ten z wyższej półki posiada bowiem więcej składników odplamiających i wybielających. Koniecznie trzeba też mieć w domu dodatkowo specjalny proszek lub płyn do prania tkanin delikatnych i wełny. Wiele zwykłych proszków ma nawet ostrzeżenia na opakowaniach, że mogą zniszczyć strukturę delikatnych włókien.

  1. Dodajemy proszkowi ekstra mocy

Jeżeli chcecie, aby Wasze proszki do prania były jeszcze bardziej skuteczne i efektywne, do pojemnika na płyn do płukania wlejcie sok z cytryny. Plamy zostaną usunięte, a pranie będzie cudownie pachnieć cytrusami.

  1. Ocet lub soda oczyszczoną

Nie wiem czy wiecie, że dodanie do prania szklanki octu utrwali kolory, a z białych rzeczy usunie żółtawy odcień. Boicie się, że pranie będzie nieładnie pachnieć? Niepotrzebnie! Zapach octu szybko znika. Innym sposobem na śnieżną biel jest namoczenie ubrań przed praniem w roztworze 4 litrów wody i 1 szklanki sody oczyszczonej. Można także do prania, a zwłaszcza do płukania dodać 1 filiżankę soli kuchennej. Dzięki temu kolory ubrań, ręczników i pościeli na dłużej pozostaną intensywne.

  1. Chusteczki chroniące kolor

Fajnym patentem na ochronę koloru pranych rzeczy jest zastosowanie specjalnych chusteczek, które pochłaniają barwniki przedostające się do wody.

  1. Nie wkładamy do pralki zbyt dużo rzeczy

Kolejną złotą zasadą bezpiecznego i skutecznego prania jest optymalna ilość rzeczy w pralce. Jeśli do pralki wrzucicie za dużo ubrań czy pościeli, ich kolory szybciej się wytrą.

  1. Ostrożnie z wełnianymi ubraniami

Jeśli posiadacie pralkę z funkcją prania wełny – nie musicie niczym się martwić. Jeśli takowej nie posiadacie, musicie ostrożnie podejść do tematu. Swetry bez domieszki włókien sztucznych najlepiej prać ręcznie. Te z domieszką można wyprać w pralce, ale bez wirowania.

  1. Jak uzyskać puszystość ręczników i pościeli

Każdy z nas lubi miękkie, delikatne i puszyste ręczniki. To samo tyczy się pościeli. Dlatego też w momencie, kiedy pierzecie pościel i ręczniki, dodajcie do prania kilka czystych piłeczek tenisowych. Obracając się w bębnie „ugniotą” pościel w taki sposób, że znów będzie puszysta.