Orzechy to produkty, które cieszą się dużą popularnością. Sięgamy po nie coraz chętniej i coraz częściej. I bardzo dobrze. Dietetycy i lekarze sami zachęcają nas do zajadania się orzechami. Stanowią one doskonałą propozycję na zdrową przekąskę. Produkty te świetnie zastępują słodkie batony, ciasta i ciasteczka. Jednocześnie dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Pomagają też walczyć z różnymi chorobami. Przede wszystkim chronią przed chorobami serca i naczyń krwionośnych. Poza tym, pozytywnie wpływają na pracę mózgu, niwelują zmęczenie i negatywne skutki stresu.

Orzechy włoskie numerem jeden wśród orzechów

zdrowe orzechy włoskie

Tak naprawdę wszystkie orzechy są zdrowe i wszystkie korzystanie wpływają na nasz organizm. Do najbardziej polecanych należą jednak włoskie. Badania profesora Joe Vinsona z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Scranton dowiodły, że orzechy włoskie zawierają najwięcej antyoksydantów. Garść orzechów włoskich ma dwa razy więcej antyoksydantów, niż inne orzechy.

Przeciwutleniacze zawarte w orzechach włoskich, odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Pomagają w walce z chorobami układu krążenia, a także spowalniają proces starzenia się organizmu. Zjadane regularnie, zapobiegają również kamicy żółciowej i cukrzycy typu 2.

W imię zdrowia

Ale nie tylko orzechy włoskie warto jeść. I tak na przykład orzechy laskowe wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i minimalizują ryzyko wystąpienia nowotworów. Lubiane przez większość osób pistacje sprawiają, że nasze zęby i kości są mocniejsze, a metabolizm pracuje na wyższych obrotach. Migdały z kolei ułatwiają trawienie, a także spowalniają proces starzenia się. I to nie wszystko. Orzechy migdałowca uznawane są za jeden z lepszych afrodyzjaków. Ponoć nadają magiczną moc napojom miłosnym. Nie zaszkodzi spróbować 😉

zdrowe orzechy nerkowca

nerkowce

Wywodzące się z Brazylii nerkowce pomagają z kolei wzmacniać kości. Wspierają też aktywność enzymów w organizmie oraz działanie układu krwionośnego. Uwaga! Za energetycznego giganta uznaje się orzechy macadamii, gdyż posiadają one 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych i rekordową ilość żelaza.

Orzechy zawierają sporo magnezu i dostarczają organizmowi kwasu foliowego oraz witamin z grupy „B”. Dzięki temu, jedząc je, wspieramy pracę mózgu i zwiększamy produkcję kwasu omega 3, minimalizując tym samym ryzyko miażdżycy i zawału.

Minusem orzechów jest ich kaloryczność, ponieważ 40 g orzechów zawiera 260 kcal, pamiętajmy jednak, że nie są to kalorie puste, a dodatkowo zawarty w nich błonnik ułatwia trawienie i reguluje pracę jelit. Jedzmy więc orzechy ze smakiem, ale i z umiarem.