Nieważne, czy marzysz o ekstremalnych zjazdach na nartach, zabawie rodzinnej czy romantycznym weekendzie we dwoje – na każdy zimowy urlop znajdzie się odpowiedni ośrodek narciarski. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Avis, jednej z wiodących na świecie marek wynajmu samochodów, trzy najlepsze kurorty narciarskie w Polsce to Zakopane, Karpacz i Szklarska Poręba. Zanim jednak odwiedzimy ulubiony kurort, warto zadać sobie pytanie – w jaki sposób spędzić ferie zimowe? Rodzinnie, romantycznie, a może aktywnie na stoku?

Na narty we dwoje: romantyczny urlop zimowy

Wyjątkowe zdjęcia ze szczytu Matterhornu zapewnią wspomnienia jeszcze przez długi czas po powrocie z zimowych wakacji. Najwyżej położony teren narciarski w Alpach uważany jest za jedną z najlepiej rozwiniętych i największych aren narciarskich na świecie i zachwyca około 360 km tras zjazdowych. Pary mogą zaznać kulinarnych rozkoszy w licznych górskich restauracjach i schroniskach, do których można dojechać jednym z wielu dostępnych samochodów wynajmowanych przez Avis.

20 śnieżnych tras na położonym na wysokości 2600 metrów terenie narciarskim Zugspitze jest szczególnie odpowiednie dla par, które nieczęsto bywały w dużych ośrodkach narciarskich. Do miejsc noclegowych, które zazwyczaj znajdują się daleko od stoków, można łatwo dotrzeć samochodem typu SUV.

Tydzień z rodziną: zimowa zabawa na śniegu dla starszych i młodszych

Wyjazd na narty z dziećmi musi być dobrze zaplanowany. Warto wcześniej zwrócić uwagę na kilka kwestii, jak na przykład to czy ośrodki narciarskie są przystosowane dla dzieci, czy posiadają w ofercie szkółki narciarskie, czy wyciągi są dostosowane dla najmłodszych, a trasy stosunkowo łatwe i bezpieczne lub czy są przewidziane dla nich dodatkowe atrakcje?

Zaledwie trzy godziny podróży wynajętym samochodem z lotniska we Frankfurcie znajduje się ośrodek narciarski w Schwarzwaldzie w Badenii-Wirtembergii, który nie jest nadmiernie oblegany przez turystów. To miejsce zapewni relaksującą atmosferę dla każdego, kto szuka spokojnych i rodzinnych wakacji. Narciarze mogą spodziewać się wielu wrażeń na trasach zjazdowych dla początkujących i zaawansowanych.

W Grächen w Valais w Szwajcarii znajdziemy stoki i wyciągi przygotowane z myślą o najmłodszych narciarzach. Liczne szkółki narciarskie i parki dla dzieci przysposobią każdego nowicjusza do jazdy po 44 km doskonale przygotowanych stoków. W odpowiednim, wypożyczonym samochodzie trasa z lotniska w Zurychu lub Genewie prowadzi przez spokojne krajobrazy Szwajcarii.

Polskie góry również oferują zimą wiele atrakcji dla turystów. Rodzinny ośrodek narciarski w Białce Tatrzańskiej to 26 tras zjazdowych, które są dobrze oświetlone i dlatego można z nich korzystać do godz. 22.00. W badaniu na zlecenie Avis, Białka Tatrzańska została sklasyfikowana na 4. miejscu w rankingu najlepszych kurortów narciarskich w Polsce. Do tej zimowej wioski można łatwo dotrzeć wynajętym autem, na przykład z Zakopanego lub Krakowa, aby na miejscu odkryć tor do snowtubingu, czyli zjazdu na oponach po specjalnie przygotowanym stoku, oraz inne atrakcje dla dużych i małych.

Czysta frajda: narty dla miłośników sportu

Doświadczeni miłośnicy sportów zimowych na pewno będą doskonale bawić się w jednym z najlepszych parków zimowych w Niemczech w Spitzingsee-Tegernsee. Czy to na Rosskopf, czy na długiej czarnej trasie Grünsee – ten teren narciarski oferuje wiele niespodzianek dla fanów białego szaleństwa.

Tereny narciarskie pomiędzy Davos i Klosters, oddalone zaledwie dwie godziny drogi wynajętym autem od lotniska w Zurychu, przyciągają do tego regionu każdego miłośnika narciarstwa. Slalom równoległy na Parsenn i slalom gigant na Jakobshorn dostarczą upragnionej dawki adrenaliny, a nawet dadzą możliwość sfilmowania własnego przejazdu.

Zimowa stolica Polski, Zakopane, sklasyfikowane w badaniu Avis na 1. miejscu, oferuje dostęp do wielu ośrodków narciarskich w cenie niższej od pobytu w Alpach. Na Nosalu, Harendzie, Szymoszkowej i Kasprowym Wierchu, miłośnicy adrenaliny mogą szusować na trasach o łącznej długości ponad 32 km. Z lotniska w Krakowie można komfortowo dotrzeć do wspomnianych miejsc, korzystając z wynajętego samochodu. Jak podkreślają specjaliści Avis, aby zapewnić sobie dostępność preferowanego pojazdu, lepiej dokonać rezerwacji z maksymalnie dużym wyprzedzeniem.

Mobilność – bezpieczna, indywidualna i elastyczna

Transport w dzisiejszych czasach powinien dawać przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, samodzielności i elastyczności. „Podróżujący chcą sami decydować, dokąd oraz z kim pojadą, a naszym zadaniem jest dostosować się do ich potrzeb. Oferujemy możliwość bezpłatnej zmiany lub anulowania wynajmu, nawet z krótkim wyprzedzeniem, oraz dbamy o bezpieczeństwo czyszcząc i dezynfekując samochody” – podkreśla Sascha Hümmerich, dyrektor generalny Avis Budget Group na Polskę, Czechy, Austrię i Szwajcarię.

Wypożyczalnia samochodów Avis ma odpowiednią propozycję dla każdego zimowego turysty. Przestronne i komfortowe auta z dużą ilością miejsca bagażowego to doskonały wybór na długie wyjazdy narciarskie. Ponadto samochód jest i pozostaje jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, ponieważ sami możemy decydować kiedy, z kim i dokąd podróżujemy. Obietnica Bezpieczeństwa Avis gwarantuje również, że pojazdy są dokładnie czyszczone i dezynfekowane przed kolejnym wynajmem. Dzięki temu klienci mogą zarezerwować i prowadzić samochód bez zbędnych wątpliwości. To zobowiązanie jest również dowodem starań firmy w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa każdemu klientowi i pracownikowi oraz możliwości zmiany lub anulowania przedpłaconej rezerwacji na krótko przed rozpoczęciem zimowego urlopu.

Co istotne, Avis zrzeka się wszelkich opłat w przypadku zmiany lub anulowania przedpłaconej rezerwacji pojazdu do 24 godzin przed dniem wynajmu w Europie. Klienci otrzymują pełny zwrot pieniędzy wypłacony bezpośrednio na ich konto bankowe. Aby zapewnić najwyższe standardy, wypożyczalnia wprowadziła również Obietnicę Bezpieczeństwa Avis. Oznacza to, że po każdym wynajmie samochody są czyszczone i dezynfekowane. Avis udoskonalił również wszystkie protokoły dezynfekcji, zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników oraz wprowadził osłony na stanowiskach wynajmu. Z kolei dzięki pakietowi Avis Inclusive klienci są w pełni ubezpieczeni, nie muszą płacić udziału własnego jeśli dojdzie do nieoczekiwanego zdarzenia na drodze oraz otrzymują bezpłatną pomoc drogową klasy premium.

Avis zadbał również o maksymalne usprawnienie procedury wynajmu. „Nasza odprawa online Digital Check-in sprawia, że wynajem pojazdów jest szybszy, bezpieczniejszy i łatwiejszy. Na przykład, klienci mogą przekazać informacje o swoim prawie jazdy jeszcze przed przybyciem do wypożyczalni, co ogranicza niepotrzebny kontakt między pracownikami a klientami i skraca czas oczekiwania” – dodaje Hümmerich.