Jeszcze chwila, a sezon grypowy rozpocznie się na dobre. Co wiemy o chorobie, która każdego roku ścina z nóg dość duże grono osób? Zacznijmy od tego, że grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez jeden z trzech typów wirusów: A, B lub C. Do zakażenia grypą najczęściej dochodzi drogą kropelkową, np. podczas kichania lub kaszlu.
Jakie są typowe objaw grypy?
W przeciwieństwie do przeziębienia, grypa pojawia się nagle, bez żadnych ostrzeżeń. Zazwyczaj jest tak, że wieczorem kładziemy się do łóżka zdrowi, a rano już nie możemy stanąć na nogach. Choroba dosłownie ścina z nóg z dnia na dzień. Temperatura ciała szybko dochodzi do 39 stopni Celsjusza, pojawiają się dreszcze, silny ból głowy oraz dotkliwe bóle mięśni i stawów. Bardzo często występuje też męczący, suchy kaszel. Ból gardła występuje w grypie rzadko. Jeśli się pojawia, to zazwyczaj w późniejszym etapie choroby. Podobnie rzecz ma się z katarem. Nie jest on typowym objawem grypy, jednakże jeśli już się pojawi to jest bardzo skąpy.
Bardzo typowe objawy grypy to również uczucie rozbicia i wyczerpania. O ile ze zwykłym przeziębieniem możemy jakoś funkcjonować, o tyle przy grypie nie jesteśmy w stanie podnieść się z łóżka. Tak naprawdę nie mamy siły na nic. Chorując na grypę czujemy się bardzo zmęczeni i poza spaniem, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Gdy mimo wzrastającej gorączki próbujemy pracować, możemy narazić się na omdlenia. Wśród typowych objawów grypy możemy wymienić również bóle oczodołów i światłowstręt.
Jak leczyć grypę?
Jeśli zdarzy się wam zachorowanie na grypę musicie pamiętać o jednym – aby nie walczyć z chorobą na siłę i pozostać w łóżku aż do całkowitego wyzdrowienia. W tym czasie bardzo ważny jest wypoczynek. Tylko organizm, któremu zapewniliśmy chwilę wytchnienia ma szansę na zwalczenie wirusów. Grypa ma to do siebie, że żadne antybiotyki nie dają sobie z nią rady. W leczeniu choroby zazwyczaj przydają się środki zbijające gorączkę i przeciwzapalne, a także syropy rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające pozbycie się jej jak np. VICKS.
W czasie zachorowania należy dbać o większe, niż zazwyczaj przyjmowanie płynów. Warto sięgać po soki, herbaty owocowe i ziołowe. Bardzo pomocne są herbatki malinowe, z czarnego bzu i lipy. Pomocne są też naturalne środki takie, jak czosnek i cebula. Zwiększają one odporność i przyspieszają rekonwalescencję. Przydatny jest także miód, który działa przeciwbakteryjnie i sok z aronii, który wykazuje właściwości rozgrzewające. Warto również sięgać po środki nawilżające błonę śluzową nosa i ułatwiające pozbycie się wydzieliny. Krople do nosa i sól fizjologiczną dobrze jest mieć zawsze pod ręką.
Objawy grypy zazwyczaj ustępują po 5 dniach. Mimo, że po tym czasie czujemy się już zdecydowanie lepiej, to jednak nie powinnyśmy zbyt szybko opuszczać łóżka i wracać do codziennych zajęć. Niedoleczona grypa może spowodować naprawdę groźne dla zdrowia i życia powikłania. Dlatego też lepiej jest zostać w domu te parę dni dłużej, aniżeli później walczyć z powikłaniami.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.