Bogactwo atrakcji i magiczny klimat Stambułu stale fascynuje odwiedzających Türkiye (Turcję). Niezliczone muzea, monumentalne kościoły, pałace i wielkie meczety, pełne kolorów bazary, piękno natury oraz niezwykłe krajobrazy niezmiennie zachwycają turystów. Stambuł jednocześnie jest jednym z najstarszych, największych i najbardziej rozwiniętych miast na świecie.

Stambuł, położony na styku dwóch kontynentów – Azji oraz Europy to miasto tętniące życiem oraz miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością w wyjątkowy sposób. Wybierając się w podróż do Stambułu warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby zwiedzić i doświadczyć choć części z bogactwa atrakcji, jakie ma do zaoferowania to magiczne miasto. Oto niektóre z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Stambułu:

Hagia Sophia

Jednym z najważniejszych miejsc do zobaczenia podczas pobytu w Stambule jest słynny meczet Hagia Sophia (Ayasofya-i Kebîr Cami-i Şerîfi), który został wybudowany w 537 roku. Podczas zwiedzania tej wspaniałej, potężnej budowli można poczuć wciąż żywą historię oraz kulturę Bizancjum.

Wielki Bazar

Zwiedzając Stambuł nie można zapomnieć o wielkim bazarze w Stambule. To zdecydowanie najlepsze miejsce na rozmowy z mieszkańcami oraz poznawanie ich kultury i obyczajów. Pełen smaków, aromatów i kolorów bazar jest doskonałym miejscem dla miłośników zakupów – mieści on aż 4 000 sklepów! Jest to również jeden z najstarszych i największych bazarów znajdujących się pod dachem na świecie.

Pałac Dolmabahçe

Pałac wnoszący się na skraju Bosforu zachwyca pięknem oraz okolicznym krajobrazem. Obiekt ten służył dawniej jako port, w którym zakotwiczały statki marynarki wojennej. Następnie pełnił on funkcję ogrodu pałacowego, należącego do sułtana dynastii Osmanów. Pałac był również pierwszym miejscem w Stambule, gdzie Mustafa Kemal Atatürk wygłosił przemówienie do mieszkańców.

Restauracje w Karaköy

W tętniącym życiem Stambule nie brakuje również miejsc, w których można odpocząć i cieszyć się chwilą przy pysznym obiedzie lub kolacji. Restauracje w dzielnicy Karaköy oferują wszystkim smakoszom szeroką gamę dań, od tradycyjnych tureckich potraw po światową, nowoczesną kuchnię. Po całym dniu zwiedzania możemy wybrać się m.in. do pubu z muzyką, artystycznej knajpy (w której serwowane są głównie ryby), wykwintnej restauracji lub eleganckiego baru na dachu budynku, z którego roztacza się wspaniały widok na Bosfor. Opcji jest wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Pałac Topkapı

Kolejnym wyjątkowym miejscem na mapie Stambułu i jednocześnie okazją do niezwykłego spotkania z kulturą i historią Türkiye (Turcji) jest Pałac Topkapi (Topkapı Sarayı), który był domem wszystkich sułtanów osmańskich, począwszy od Mehmeta Zdobywcy.

Wieża Galata

Ze zbudowaną w XIV wieku wieżą Galata związana jest historia Hezârfena Ahmeda Çelebiego. Według legendy, właśnie tu skonstruował on skrzydła, dzięki którym przedostał się przez Bosfor i wylądował w Doğancılar w Üsküdar, przelatując około 3,5 km. Jest to jeden z obowiązkowych obiektów turystycznych do zobaczenia w Stambule!

Wyspy Książęce

Najpopularniejsze z nich to Büyükada, Heybeliada, Burgazada i Kınalıada. Te urocze wysepki, które ciągną się wzdłuż Morza Marmara, w zupełności wystarczą na jeden dzień wycieczki do Stambułu. W przeciwieństwie do takich miejsc jak Pałac Topkapı czy Wielki Bazar w Stambule, Wyspy Książęce otacza cisza i spokój. Jest to idealna propozycja dla wszystkich,  którzy chcieliby się zrelaksować podziwiając morze, urządzić piknik, albo wybrać się na przejażdżkę rowerową.

Zatopiona Cysterna

Obowiązkowym do zwiedzenia w Stambule arcydziełem architektonicznym jest ”Yerebatan Sarnıcı”, znana na całym świecie jako „Zatopiona Cysterna” lub „Cysterna Bazyliki”. Spacerując wśród filarów budowli, możemy zobaczyć również niezwykłą, słynną płaskorzeźbę – Głowę Meduzy. Obecnie „Zatopiona Cysterna“ stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych i najbardziej oryginalnych miejsc w Stambule.