Big bagi to rodzaj powszechnie używanych worków, które przeznaczone są do transportowania produktów sypkich. Aby efektywnie je rozładowywać, warto wykorzystać stacje rozładunku, które pozwalają na szybkie, sprawne opóźnienie ich zawartości. Jak działają tego typu stacje?

Czym jest stacja rozładunku big bagów?

Stacja rozładunku big bagów to rodzaj wyposażenia służący do opróżniania worków typu big bag.

Takie stacje rozładunku big bagów – https://cd-machinery.pl/oferta/stacje-rozladunku-big-bag zazwyczaj składają się z ramy lub platformy podtrzymującej worek zbiorczy wyposażonej we wciągnik oraz zintegrowanego systemu wyładowczego, który umożliwia kontrolowane wyładowywanie materiału z worka.

Zastosowanie tego typu stacji w procesie rozładunku powoduje, że opróżnianie worków jest bardzo łatwe i wygodne. Warto pamiętać o tym, że worki typu big bag przeznaczone są do produktów ważących nawet 1 tonę, dlatego też ich ręczne rozładowywanie mogłoby być bardzo kłopotliwe.

Gdzie wykorzystuje się stacje rozładunku big bagów?

Stacje rozładunku worków są powszechnie stosowane w branżach takich jak produkcja żywności, przetwórstwo chemiczne, branża tworzyw sztucznych, branża budowlana, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Tego typu stacje oferują użytkownikom wiele korzyści w porównaniu z rozładunkiem ręcznym, w tym zwiększoną wydajność, mniejsze koszty pracy i większe bezpieczeństwo.

Jak zbudowane są stacje rozładunku big bagów?

Konstrukcja stacji rozładunku dużych worków pozwala na łatwe rozładowywanie worków typu big bag. Dokładne elementy tego typu stacji to:

Rama podtrzymująca worek

Ma ona na celu podtrzymanie worka podczas jego rozładowywania. Jest zwykle zaprojektowana tak, aby zabezpieczać worek w trakcie jego rozładunku. Rama tego typu jest najczęściej wykonane z metalu, dzięki czemu zapewniają one wysoką wytrzymałość.

Wciągnik elektryczny

Kolejnym elementem stacji jest wciągnik elektryczny. Ma on na celu wciągnięcie worka na ramę podtrzymującą, dlatego nie ma potrzeby wciągania go ręcznie. Wciągnik jest najczęściej obsługiwany za pomocą silnika elektrycznego. Również istnieje możliwość dostarczania worków za pomocą wózka widłowego.

Mechanizm wspomagający wysyp

Jest to rodzaj mechanizmu, który pozwala na kontrolowane wyładowanie materiału z worka. Może to obejmować rynnę wyładowczą, śluzę dozującą, podajnik, przenośnik ślimakowy, wibracyjny, lub inny rodzaj sprzętu, w zależności od rozładowywanego materiału.

System odpylania

Wiele stacji rozładunku big bagów jest wyposażonych w system odpylania, który minimalizuje emisję pyłu podczas rozładunku. To powoduje, że rozładunek nie jest niebezpieczny dla pracowników i nie powoduje zapylenia otoczenia.

Elementy zabezpieczające

Zaliczane są do nich między innymi różnego rodzaju blokady, osłony i wyłączniki awaryjne, które przeznaczone są do bezpiecznej obsługi sprzętu.