Wydawać by się mogło, że przykry zapach z ust w porównaniu z innymi przypadłościami, jest sprawą dość błahą, a jednak… Dla wielu osób cuchnący oddech jest prawdziwą zmorą i powodem do kompleksów. Co by nie mówić, przykry zapach wydobywający się z naszych ust może skutecznie utrudnić życie zarówno te zawodowe, jak i osobiste. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest jednak taka, że z nieświeżym oddechem można walczyć i co najważniejsze, walkę tę można wygrać! 

Przyczyny nieświeżego oddechu

Zacznijmy jednak od tego, jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z naszej jamy ustnej. Dentyści za przykry zapach z ust najczęściej obwiniają nieodpowiednią higienę jamy ustnej, a szczególnie jej rażący brak. Prawda jest taka, że wyszczotkowanie zębów dwa razy dziennie lub (o zgrozo!) tylko raz dziennie to stanowczo za mało, aby pozbyć się wszelkich resztek pokarmowych zalegających między szczelinami zębowymi, a co za tym idzie, bakterii rozwijających się w naszej jamie ustnej. Przyczyną przykrego zapachu z ust może być także niedokładne mycie zębów i języka. Wiele osób myjąc zęby zapomina, że język również należy dokładnie wyszczotkować, bo to na nim osadza się najwięcej bakterii.

Poważną przyczyną nieświeżego oddechu jest też próchnica zębów, zwłaszcza ta nieleczona i przewlekła. Wśród powodów nieprzyjemnego zapachu wymienia się także:

– bakteryjne zapalenie dziąseł i przyzębia

– stany zapalne jamy ustnej

– przewlekłe zapalenie zatok bocznych nosa

– przewlekłe zapalenie oskrzeli

– przewlekłe zapalenie migdałków, angina, ropnie migdałków

– zapalenie błony śluzowej żołądka

– refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się strawionego pokarmu z żołądka do przełyku

– ciężka niewydolność wątroby

Jak same widzicie, brak odpowiedniej higieny to nie jedyny powód przykrego zapachu z ust. Bardzo często za dolegliwością skrywają się poważniejsze problemy, które niezwłocznie należy skonsultować ze specjalistą.

Jak zapobiegać nieprzyjemnemu oddechowi

Leczenie nieprzyjemnego zapachu ucieka się zazwyczaj do usunięcia jego przyczyny. Jeśli za nieprzyjemny zapach odpowiedzialna jest próchnica lub problemy z dziąsłami, jak najszybciej należy udać się do stomatologa i zająć się ich leczeniem. Jeśli za dyskomfortem stoją problemy żołądkowe lub choroby jelita, jak najszybciej należy udać się do lekarza, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Najczęściej jednak wystarczy zadbać o prawidłową i sumienną higienę jamy ustnej.

Jeśli macie skłonność do powstawania przykrego zapachu w jamie ustnej, konieczne będzie zaprzyjaźnienie się ze szczoteczką do zębów, odpowiednio dobraną pastą i płynami do płukania jamy ustnej. Musicie pamiętać, że tylko dokładne szczotkowanie zębów, a także języka i policzków pomoże wam pozbyć się problemu. Zęby szczotkujcie minimum dwa razie dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Mycie zębów kończcie zawsze wypłukaniem jamy ustnej specjalnym płynem antybakteryjnym, który nie tylko usuwa bakterie, ale także odświeża oddech. Ważne jest także regularne sięganie po nić dentystyczną, która pozwoli pozbyć się resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc. Zazwyczaj są to szczeliny, do których nawet najlepsza i najbardziej nowoczesna szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć.

Pomocne bywa też żucie gumy bez cukru. Jeśli akurat nie mamy jej pod ręką, a za to dysponujemy jabłkiem, warto zjeść kawałek tego owocu. Sprawi to, że produkcja śliny znacznie wzrośnie, dzięki czemu drobnoustroje zostaną wypłukane z ust.

Na pewno pomocne w walce z nieświeżym oddechem będzie też pozbycie się z codziennego menu produktów spożywczych o przykrym zapachu.

Walkę z nieświeżym oddechem wygramy również dzięki zielonej herbacie. Zawarte w niej polifenole zapobiegają zarówno rozwojowi bakterii, jak i wytwarzaniu przez nie brzydko pachnących związków chemicznych.