Leczenie kanałowe, które określane jest również jako endodontyczne, jest stosowane po to, aby uniknąć wyrwania zęba. Do jego przeprowadzenia konieczna jest nie tylko szeroka wiedza i doświadczenie, ale też odpowiednie zaplecze. Sprawdź, gdzie warto udać się do stomatologa, by leczenie endodontyczne było skuteczne i bezbolesne!

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Endodoncja jest obszarem stomatologii skoncentrowanym na schorzeniach miazgi zębowej, która jest tkanką znajdującą się we wnętrzu zęba. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia lub infekcji, prowadzi się leczenie kanałowe – endodontyczne.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zębowej oraz innych tkanek z wnętrza zęba, a potem na jego wypełnieniu. Dzięki temu zęba nie trzeba wyrywać i nadal może on spełniać swoją funkcję.

Wśród głównych wskazań do leczenia endodontycznego znajdują się między innymi:

  • Rozległa próchnica zęba,
  • Martwica zęba,
  • Złamanie zęba,
  • Wybicie zęba,
  • Zakładanie korony lub mostu protetycznego.

Endodoncja – na NFZ czy prywatnie?

Osoby, które muszą przeprowadzić leczenie kanałowe, mogą skorzystać z niego w ramach NFZ lub udać się do prywatnego gabinetu stomatologicznego.

Fundusz refunduje jednak tylko leczenie kanałowe w ograniczonym zakresie. Osoba dorosła może skorzystać z leczenia zębów od „3” do „3”. Pozostałe zęby nie podlegają refundowanemu leczeniu kanałowemu.

Wobec tego wielu pacjentów decyduje się obecnie na wizytę u prywatnego stomatologa, gdzie można skorzystać z kompleksowego leczenia kanałowego wszystkich zębów. Dodatkowo w prywatnych gabinetach i klinikach używane są nowoczesne urządzenia, narzędzia i materiały, co przekłada się na skuteczniejsze efekty leczenia.

Leczenie endodontyczne – jak wybrać gabinet?

Osoby, które nie mają jeszcze wybranego stomatologa i podejrzewają, że konieczne będzie wykonanie u nich leczenia kanałowego, powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego stomatologa.

Wybierając odpowiedni gabinet do leczenia kanałowego, warto zwrócić uwagę na:

  • Wyposażenie gabinetu – najlepiej wybrać taki, który dysponuje nowoczesnym zapleczem jak mikroskopy stomatologiczne, endometry.
  • Obecność RTG w gabinecie – zdjęcia rentgenowskie wykonuje się przed leczeniem kanałowym i w celu jego kontroli.
  • Dostępne formy znieczuleń – poza standardowym stosowane są także znieczulenia komputerowe, gaz rozweselający, leczenie w narkozie.
  • Możliwość leczenia kanałowego podczas jednej wizyty – wprowadza je do oferty coraz więcej gabinetów.
  • Cennik leczenia kanałowego – warto zwrócić na niego uwagę, gdy szukamy gabinetu świadczącego usługi w niskich cenach.

Najlepszy stomatolog Tarnowskie Góry – https://www.wa-dental.pl/dentysta-tarnowskie-gory – adresy gabinetów i klinik w tym mieście można sprawdzić w internecie już teraz.