Skóra tłusta może i nie jest tak problematyczna, jak skóra wrażliwa, aczkolwiek momentami potrafi być bardzo kapryśna. Pojawiające się na jej powierzchni zaskórniki, rozszerzone pory czy krostki, do których ma skłonności, nie prezentują się zbyt estetycznie. Do tego to brzydkie błyszczenie… Nie ma lekko. Jedynym plusem jest fakt, że skóra tłusta dość dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne: zimno, wiatr, słońce. Sama pielęgnacja cery tłustej nie należy do najłatwiejszych. Musimy bardzo uważać, aby za bardzo jej nie przesuszyć, bo wtedy pojawi się nowy problem. Bardzo ważne jest wybranie odpowiednich kosmetyków oraz dbanie o systematyczne oczyszczanie skóry.

Skóra tłusta – idealne kosmetyki

Jakie powinny być kosmetyki do cery tłustej? Przede wszystkim powinny zawierać składniki regulujące wydzielanie sebum i mieć lekką konsystencję. Poza tym, powinny posiadać właściwości nawilżające, a nie natłuszczające! Dobrze, aby miały właściwości matujące.

Skóra tłusta – czego unikać

Osoby posiadające cerę tłustą nie powinny używać zwykłych mydeł. Na zakazanej liście są również toniki na bazie alkoholu, które wzmagają produkcję sebum. Niewskazane są również tłuste mleczka i kremy. Silnie kryjące podkłady także nie są dobrym wyborem, gdyż mogą przyczyniać się do zapychania porów i powstawania krostek.

Skóra tłusta – co można

Skórę tłustą należy systematyczne oczyszczać i… nawilżać, o czym niestety zapomina większość osób. Wskazane są peelingi – zwłaszcza te drobnoziarniste. Należy stosować toniki bezalkoholowe, ponieważ alkohol niszczy barierę lipidową naskórka. Dobrze sprawdzi się płyn micelarny, który skutecznie odświeży skórę. Przy cerze tłustej dobrze sprawdzą się kemy matujące (polecane na dzień) oraz nawilżające (polecane na noc).

Pielęgnacja – oczyszczanie

żel do mycia cery tłustej

Iwostin żel do mycia twarzy – oczyszcza, nawilża i koi

Podstawą pielęgnacji skóry tłustej jest oczyszczanie. Skórę oczyszczamy wyłącznie przy użyciu preparatów do cery tłustej. Mogą to być żele i mleczka o działaniu antybakteryjnym. Dobrym rozwiązaniem jest Iwostin żel do mycia twarzy, który nie tylko głęboko oczyszcza, ale także nawilża i koi skórę. Można go stosować rano i wieczorem. Iwostin żel do mycia twarzy skutecznie odświeża skrę tłustą, a do tego zmniejsza ilość sebum i matuje, zmniejszając przetłuszczanie się skóry. Co więcej – zmniejsza widoczność niedoskonałości i zwęża pory.

Ps. Warto również w ciągu dnia stosować odpowiednie toniki oczyszczające i antybakteryjne, które ograniczą rozwój mikroorganizmów na powierzchni skóry, a przy okazji odświeżą skórę.

Pielęgnacja – peeling

Peeling to genialny zabieg, który usuwa martwy naskórek i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku skóry z wykwitami ropnymi zaleca się aplikację peelingu enzymatycznego. W każdym innym przypadku można wybrać peeling typu scrub z drobinkami ściernymi. Peeling warto wykonywać dwa razy w tygodniu.

Pielęgnacja – nawilżanie

Dbając o skórę tłustą nie można zapomnieć o jej nawilżaniu. Trzeba tylko pamiętać, aby krem do skóry tłustej nie zawierał w swoim składzie składników oleistych, które mogłyby powodować zapychanie porów. Krem na dzień może mieć działanie matujące i nawilżające. Na noc warto aplikować krem normalizujący z dodatkiem kwasów AHA.