Pamukkale – miejscowość położona w dolinie Cürüksu, około 18 km od Denizli słynie m.in. z zapierających dech w piersiach białych trawertyn, powstałych z wapiennego osadu, a także bogatych w minerały źródeł wody termalnej o dobroczynnych dla zdrowia właściwościach. Pamukkale wraz ze starożytnym miastem Hierapolis w 1988 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na zwiedzenie najciekawszych atrakcji Pamukkale wystarczy nam 48 godzin – o ile dobrze rozplanujemy wyprawę. Dzień najlepiej zacząć od lokalnego śniadania, a następnie udać się na wycieczkę. Miasto można podziwiać podczas pieszych wędrówek, co daje świetną okazję do przyjrzenia się z bliska niezwykłym walorom przyrodniczym oraz kulturowym tego miejsca. Nieporównywalnym jednak do pieszych przechadzek doświadczeniem jest lot balonem lub paralotnią oraz podziwianie z góry niezwykłego krajobrazu. To jedno z tego rodzaju przeżyć, które pozostają w pamięci na długi czas.

Hierapolis – starożytne miasto

Jednym z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia w okolicach Pamukkale jest Hierapolis. To starożytne miasto założone zostało przez króla Pergamonu Eumenesa II na początku drugiego wieku p.n.e. W Hierapolis znajdziemy m.in. Starożytny teatr liczący 2000 lat, który wśród anatolijskich teatrów z okresu rzymskiego wyróżnia się unikalnymi płaskorzeźbami, wspaniałą sceną i widownią z wielopoziomową, półokrągłą przestrzenią do siedzenia.

Będąc w okolicy można zobaczyć również taras obserwacyjny Pamukkale, Martyrium i Kościół św. Filipa Apostoła, Muzeum Archeologiczne w Hierapolis, nekropolię rozciągającą się od wschodniej do południowej części miasta oraz ulicę Frontinusa, która rozpoczyna się piękną, antyczną bramą. W ramach zwiedzania połączonego z relaksem, szczególnie warto odwiedzić Antyczny Basen Kleopatry, gdzie można zanurzyć się w leczniczych gorących źródłach i zażyć dobroczynnej kąpieli.

Idealne miejsce do spacerów i odpoczynku

Po południu można wybrać się na spacer po największym miejskim lesie tematycznym w Turcji – Seyir Tepesi. W lesie tym znajduje się słynna rzeźba koguta, kawiarnie, restauracje, miejsca do odpoczynku, miejsca na piknik, kolejka tyrolska, kolejka górska, trasy zabaw dla dzieci oraz 35-metrowy wodospad.

Ciekawą atrakcją może być również przejażdżka kolejką linową na płaskowyż Bağbaşı oraz kąpiel w wodach termalnych źródeł Karahayit, gdzie woda przez cały rok osiąga 58°C i jest wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń. Można tu również zażyć odmładzającej i energetyzującej kąpieli błotnej.

Udając się na lunch warto odwiedzić jedną z lokalnych restauracji, by spróbować słynnego kebabu Denizli przygotowywanego z jagnięciny w tradycyjny sposób od lat 20. XX wieku, który podaje się z pomidorami i cebulą. Każdy, kto wybiera się do Denizli, powinien skosztować tego przysmaku.

Pamukkale to miejsce pełne niespotykanych krajobrazów o niezwykłym klimacie i historii. Odwiedź je i ciesz się pięknymi wspomnieniami!