Bardzo wiele osób ma problemy z utratą zbędnych kilogramów. Często zbyt wcześnie poddajemy się przed dalszym odchudzaniem, wychodząc z założenia że “to nie dla nas”. Warto pamiętać o tym, że na tempo utraty wagi ma wpływ cały szereg różnych czynników, a wiele z nich jest osobniczo zmienne. W tym artykule opisujemy, co może mieć wpływ na problemy z odchudzaniem.
Spowolniony metabolizm – problemy z odchudzaniem
Starasz się stosować zdrową dietę oraz prowadzisz aktywny tryb życia, A mimo to masz problem z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej, szczególnie z okolic brzucha? Cóż, jest szansa, że wynika to ze złych nawyków żywieniowych (mimo że starasz się tego uniknąć), ale takie problemy z pozbyciem się nadmiaru wagi mogą wynikać też z zawirowań hormonalnych.
Po co o tym piszemy? Warto pamiętać o tym, aby regularnie przeprowadzać badania kontrolne u lekarza. Jeżeli z jakiegoś powodu widzimy, że pomimo naszych starań nie jesteśmy w stanie stracić na wadze, to przyczyna może być zupełnie inna niż tylko niewłaściwa dieta czy siedzący tryb życia.
Warto również wspomnieć o tym, że codzienne nawyki mogą w znaczący sposób spowolnić przemianę materii. Czego należy unikać? Opisujemy poniżej!
Brak aktywności
Nawet najlepsza i rzekomo najbardziej skuteczna dieta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie połączymy jej z aktywnością fizyczną. I nie chodzi nam tu bynajmniej o jakieś wyjątkowo wyczerpujące działania. Bo dla dobrego samopoczucia wystarczy jedynie zmienić codzienne nawyki – przykładowo, zamiast jechać windą, wybierz schody. Zamiast jechać samochodem czy komunikacją miejską, idź na piechotę.
Metoda małych kroków sprawdza się tu doskonale. Nie ma co na siłę szukać jakichś radykalnych rozwiązań – lepiej robić to po prostu stopniowo.
Nie patrz ciągle na wagę
To może być frustrujące, nie ma co ukrywać. Ciągłe liczenie kalorii powoduje że zwyczajnie się denerwujemy już na sam widok wagi. Tymczasem, problemy z odchudzaniem nie muszą wcale wynikać ze złej diety – może się okazać że mamy po prostu spowolniony metabolizm.
Kolejna kwestia – radykalne głodówki mogą spowodować, że nasz organizm sam spowolni. Diety, które nie biorą pod uwagę zapotrzebowania energetycznego naszego organizmu, mogą zadziałać wręcz odwrotnie. Organizm wymęczony głodówkami sam zaczyna akumulować energię – w rezultacie, odchudzanie nie przynosi efektu.
Pij wodę!
Nie ma co się oszukiwać. Picie wody to podstawa do tego, aby nasz organizm normalnie funkcjonował. Specjaliści szacują, że konieczne jest wypijanie około 2 litrów wody w ciągu dnia. I mówimy tu o czystej wodzie, nie napojach. Jeżeli unikamy spożywania wody w takich ilościach, prędzej czy później pojawią się również problemy z trawieniem – znacznie wolniejsza staje się przemiana materii.
Regularne posiłki
Głodówki dla szczupłej sylwetki? Cóż, nie do końca jest to dobry pomysł. Zwłaszcza wtedy, gdy rezygnujemy z tak podstawowych posiłków, jak choćby śniadanie. Nie wolno tego robić! Równie ważne jest regularne jedzenie – idealnie co 3-4 godziny. Jeżeli tego nie robimy, znacznie zwalnia przemiana materii, skutkiem czego nasze ciało kumuluje wszystkie kalorie, które do niego docierają.
Nerwy i stres
Mówi się, że stres to sprzymierzeniec odchudzania. Nie do końca tak jest. Żyjemy bardzo szybko, skutkiem czego nasze ciało wydziela mnóstwo hormonów stresu. W rezultacie, znacznie mocniej magazynuje się tłuszcz. Bez relaksu i odpowiedniego wypoczynku nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio szybko trawić posiłku. Metabolizm zwalnia, a tłuszcz mocniej akumuluje się w naszym ciele.
Przemiana materii – teoria
Najbardziej podstawowym procesem związanym z przemianą materii w naszym organizmie jest metabolizm spoczynkowy. Jest to ilość energii, która jest niezbędna do utrzymania wszystkich funkcji życiowych. Poziom potrafi dosyć znacznie wzrosnąć w ciągu dnia – na przykład, w momencie gdy wykonujemy różnego typu czynności związane z codziennymi obowiązkami. Czy to praca czy działania w domu – ma wpływ na przemiany metaboliczne.
Co ma wpływ na przemianę materii?
Istnieje cały szereg czynników, które mają wpływ na tempo przemiany materii. Należą do nich przede wszystkim wiek i płeć. Znaczenie ma również stan naszego organizmu, przykładowo przebyte choroby. To elementy, na które nie mamy wpłwu. Jednak są też czynniki, które możemy zmienić – na przykład sposób odżywiania się czy też tryb życia.
Podsumowując
Zadbaj o zdrowe odżywianie się. To na pewno klucz do tego, aby szybko schudnąć. Nie mniej ważne jest jednak dbanie o zdrowy styl życia. Regularne ćwiczenia fizyczne oraz ruch to klucz do tego, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu z naszego ciała. Ale jest jeszcze jedna kwestia. Warto pamiętać o tym, że musimy unikać stresogennych sytuacji, bo te mają bardzo zły wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. A ponadto nie warto stosować głodówek – wbrew temu, co mogłoby się wydawać. W takiej sytuacji organizm zaczyna kumulować kalorie, w obawie o to, że już nie zostaną dostarczone.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.