Endodoncja to dział stomatologii, w ramach którego wykonuje się leczenie endodontyczne – kanałowe. Może być ono prowadzone także za pomocą mikroskopu. Na czym dokładnie polega? Kiedy najczęściej jest ono stosowane? Z jakimi kosztami jest związane?

Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem to rodzaj leczenia endodontycznego, które polega na użyciu mikroskopu do powiększenia i doświetlenia wnętrza zęba podczas leczenia kanałowego.

Takie leczenie jest konieczne, gdy miazga wewnątrz zęba zostaje zainfekowana lub uszkodzona, zwykle z powodu nadmiernej próchnicy, martwicy zęba lub doznanego wcześniej mechanicznego urazu.

Podczas leczenia kanałowego usuwana jest uszkodzona miazga, oczyszczane i dezynfekowane jest wnętrze zęba, a następnie jest ono wypełniane i uszczelniane, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zmiany.

Użycie mikroskopu podczas leczenia kanałowego może podnieść jego dokładność i skuteczność, co przekłada się na większą szansę na pomyślne wyleczenie i zachowanie zęba na długi czas.

Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Użycie mikroskopu podczas leczenia kanałowego zalecane jest w poniższych przypadkach:

  • Ponowne leczenie kanałowe – re-endo,
  • Część narzędzia pozostawionego w kanale zębowym,
  • Kręte i wąskie kanały zębowe,
  • Poważne infekcje zębów.

Jakie są zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Używanie mikroskopu podczas leczenia kanałowego pozwala dentyście zobaczyć wnętrze zęba i skuteczniej usunąć całą zainfekowaną lub uszkodzoną tkankę.

Mikroskop tego typu znajduje się nad pacjentem podczas leczenia i zapewnia on wyraźny widok kanałów korzeniowych, które są bardzo małe i mogą być trudne do zobaczenia gołym okiem. W efekcie ryzyko niedokładnego oczyszczenia lub zdezynfekowania kanałów jest mniejsze.

Użycie mikroskopu podczas leczenia kanałowego może również pomóc w zachowaniu większej ilości zdrowej tkanki zęba. Dentysta może wtedy usunąć jedynie zakażoną tkankę i pozostawiając nietkniętą zdrową tkankę, przez co można wzmocnić ząb, zmniejszając ryzyko przyszłych powikłań.

Gdzie można leczyć zęby kanałowo pod mikroskopem?

Gdy niezbędne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem Olsztyn DENTAL STUDIO to miasto, gdzie można skorzystać z takiej właśnie metody.

Dokładne adresy gabinetów i klinik stomatologicznych prowadzących leczenie pod mikroskopem można znaleźć online.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – ile kosztuje?

Gdy chodzi o koszty, zależą one od liczby kanałów zębowych. W przypadku jednokanałowego zęba to około 600-800 zł, natomiast zęba mającego cztery kanały nawet około 1200-2000 zł.