Lato w pełni, a to oznacza jedno – już niedługo większość z nas wybierze się na wymarzony urlop. O ile wyjeżdżamy gdzieś niedaleko, nie zabieramy ze sobą dużego bagażu i nie podróżujemy z całą rodziną, możemy jechać transportem publicznym – pociągiem lub autobusem. Jeśli jednak planujemy dalsze wojaże lub na urlop jedziemy z całą rodziną czy paczką znajomych, wówczas dobrze zaplanować podróż własnym autem. Jak duży to jest komfort, chyba nie muszę Wam mówić? Co powiecie na zakup własnego samochodu? Nie mówię tu o nowym modelu prosto z salonu, ale o czymś używanym, jak na przykład Volkswagen samochody używane. Atrakcyjnych ofert nie brakuje. Jednakże aby nie dać się nabić na przysłowiową butelkę, warto wiedzieć na co dokładnie zwrócić uwagę, aby nabyty przez nas samochód nie okazał się porażką. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi dotyczących zakupu używanego auta. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się z użytkowania zakupionego samochodu przez długie lata.
Nie może być zbyt tanio
Może brzmi to trochę banalnie, ale prawda jest taka, że wyjątkowo niska cena samochodu powinna Was choć trochę zaniepokoić. Nie da się ukryć, że niska cena często idzie w parze z niską jakością. I nie dajcie sobie wmówić, że tak nie jest. Cuda się nie zdarzają i wyjątkowe okazje również. Jeśli upust wynosi 5 tysięcy lub więcej niż ok. 15% ceny nowego auta, jest to niepokojące. Możliwe, że ktoś chce szybko pozbyć się samochodu, bo ma on ukryte wady.
Zawsze przetestujcie auto
Wiele używanych samochodów, jak chociażby Volkswagen używane, sprawuje się naprawdę dobrze. Jednakże mimo wszystko, warto dokładnie przetestować to i owo. Nic nie zastąpi przeglądu auta przed zakupem w dobrym i co bardzo ważne, wybranym przez kupującego, a nie sprzedającego, warsztacie. Bardzo ważne jest także, aby wsiąść do samochodu i wypróbować w nim wszystko, co tylko się da. Warto sprawdzić nie tylko wszystkie systemy, ale także klimatyzację i tym podobne bajery. Spójrzcie też na tapicerkę i kierownicę. Jeśli są powycierane, a tymczasem na liczniku mamy zaledwie 100 tys. km, to zapewne ktoś przy tym liczniku manipulował. Pamiętajcie, że lepiej wszystko sprawdzić osobiście. Żaden sprzedawca nie będzie bowiem opowiadał Wam o wadach auta. To oczywiste. Sprawdźcie poziom oleju i innych płynów. Posłuchajcie pracy silnika, wychwytując falujące obroty jak i inne niepokojące odgłosy mogące świadczyć o poważnej usterce. Podczas jazdy próbnej powinniście przede wszystkim zweryfikować moc i moment obrotowy, bowiem znaczące ubytki informują nas o wyeksploatowaniu konstrukcji. Po rozgrzaniu silnika koniecznie sprawdźcie czy nie pojawiły się wycieki z okolic uszczelek.
Emocje na bok
Kupując używane auto odstawcie na bok emocje i uczucia. I tak np. VW samochody używane są tak lubiane i pożądane przez kupujących, że często popełniają oni liczne błędy przy ich zakupie. Musicie pamiętać, że emocje to zły doradca. Czasami samochód, który na pozór wydaje się ideałem pod każdym względem, taki nie jest. Nie kierujcie się tym, że auto podoba Wam się wizualnie. W końcu ono ma być od bezpiecznego jeżdżenia, a nie podziwiania. Najlepiej będzie jeśli po samochód wybierzecie się z osobą, która dobrze się na tym zna. Nie zapomnijcie sporządzić umowy przedwstępnej i sprawdzić danych osoby sprzedającej wóz z jej dowodu osobistego. Możecie też (bezpieczniejsza opcja) skorzystać z usług profesjonalnego dealera (np. http://www.dasweltauto.pl/pl.html). Dzięki temu będziecie mieć pewność, że kupowany samochód pochodzi z legalnego źródła i jest doskonale przygotowany pod każdym względem, zwłaszcza technicznym.
Rejestracja auta
Gdy dokonacie już właściwego zakupu, musicie auto zarejestrować. Niezbędne do tego będą dokumenty takie, jak: umowa, dowód rejestracyjny, książka pojazdu, jeśli samochód został wyprodukowany po 1999 roku oraz ważne ubezpieczenie OC.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.