Zapach kawy o poranku fascynuje najbardziej. Kawa wypijana w ciągu dnia – pobudza, dodaje energii, poprawia samopoczucie. Mocna mała czarna stawia na nogi, z kolei słodka cappuccino z delikatną pianką – rozpieszcza zmysły i umila spotkania z przyjaciółkami. Bez kawy nie ma życia. No może jest, ale na pewno nie tak smaczne i aromatyczne. Na pewno wiecie, że kawa niejedno ma imię i niejedno oblicze. Jedna potrafi być piekielna intensywna, druga subtelna i zmysłowa. Trzecia potrafi nawet zaspokoić ochotę na słodkie co nie co. Specjalnie dla Was zebrałam najpopularniejsze kawy i krótko je scharakteryzowałam. Od teraz będziecie dokładnie wiedzieć, jaki charakter ma dana kawa i kiedy najlepiej ją popijać.

Espresso

espresso caffeEspresso to chyba jedna z najbardziej znanych kaw. Mimo, że uznawana jest za najmocniejszą, zawiera najmniejszą ilość kofeiny. Wynika to z krótkiego czasu parzenia, który trwa 30 sekund. Charakterystycznym elementem espresso jest sposób podania. Kawę serwuje się w maleńkich filiżankach, zazwyczaj w towarzystwie szklanki wody. Espresso to kawa dla osób, które nie mają czasu na pełnowymiarową kawę, a nie mogą obejść się bez tego czarnego napoju.

Espresso macchiato

Macchiato jest przygotowywane na bazie espresso. Do naparu dodawane jest spienione mleko, przez co kawa staje się nieco łagodniejsza w smaku. Może być podawana w niewielkich filiżankach z porcelany lub białego szkła.

Caffe latte

caffee latteCiesząca się dużą popularnością kawa latte to nic innego, jak klasyczna kawa z mlekiem. Tradycyjnie serwuje się ją w wyższych szklankach, jednak we Francji wciąż bywa podawana  w filiżankach. Również u nas można spotkać się z podaniem latte w dużej filiżance. Ten rodzaj kawy najlepiej smakuje o poranku. Osobiście polecam Wam spożywać ją po francusku, czyli w towarzystwie słodkiego rogalika.

Latte macchiato

Latte macchiato to niezwykle efektowna kawa. Składa się z 3 warstw: mleka, espresso i piany mlecznej. Latte macchiato podawane jest w wysokich szklankach, w których widać wszystkie warstwy napoju.

Cappuccino

kawa cappuccinoCappuccino, jak z resztą większość kaw, również opiera się na bazie espresso. Dodaje się do niego ciepłe mleko i mleczną piankę, która często jest posypywana cynamonem lub startą czekoladą.  Według Włochów, cappuccino wypija się tylko rano lub przed południem. Cappuccino podaje się w porcelanowych, pękatych filiżankach. To łagodna odmiana kawy, którą uwielbiają kobiety. Cappuccino to bardzo często nieodłączny element tzw. babskich spotkań.

Mocha

Mocha to doskonała propozycja dla kobiet, zwłaszcza tych niezdecydowanych, które nie potrafią wybrać między tradycyjną kawą, a pyszną gorącą czekoladą. W skład kawy wchodzi espresso, mleko i czekolada. Tego typu kawa to idealna propozycja na długie jesienno-zimowe wieczory. Słodka pokusa jest ulubienicą każdej kobiety.