Większość z nas 20 i 30 latków nie myśli jeszcze o emeryturze. A może właśnie powinniśmy. Kiedy, jak nie teraz? Zanim się obejrzymy będzie za późno. Niestety żyjemy w takich, a nie innych czasach i mamy takie, a nie inne umowy (czytaj śmieciowe). Rzadko kiedy udaje nam się złapać coś na umowę o pracę. Zazwyczaj łapiemy dzieła i zlecenia, z których nasza emerytura rysuje się marnie. Ci, co szczęśliwie załapali etat na umowę o pracę też nie zawsze mogę liczyć na to, że ZUS zapewni im godną emeryturę i tym samym godny standard życia. Dlatego tak jak napisałam na początku – warto zmierzyć się z tym problemem już teraz, a nie odkładać go na później. W zaplanowaniu lepszego jutra pomocny będzie kalkulator emerytalny. To dzięki niemu możemy obliczyć, jaką kwotę warto odkładać, aby krok po kroku dojść do oszczędności, które zapewnią nam naprawdę godną emeryturę. Co ciekawe, kalkulator emerytalny pokaże również, ile pieniędzy wypłacimy sobie co miesiąc będąc już na emeryturze.

Odkładaj i nie martw się o jutro

Nie będę Wam pisać, dlaczego warto odkładać na własną emeryturę. Każdy człowiek wie, jak się żyje emerytom w naszym kraju. Jeśli chcemy żyć lepiej – musimy sami o to zadbać. Nikt inny tego za nas nie zrobi. Jeśli nie chcemy być później zaskakiwani, również sami musimy o to zadbać. W końcu to właśnie my wiemy najlepiej czego nam potrzeba i jakiego standardu życia oczekujemy.

emerytura oszczędzanie

IKE – pomysł na pewną przyszłość

Każdy 30 latek powinien dziś wiedzieć, co to IKE. Bo to nie tylko indywidualne konto emerytalne, ale przede wszystkim możliwość gromadzenia dodatkowych środków na zabezpieczenie swojej przyszłości. To także pełna swoboda dysponowania środkami, nawet przed przejściem na emeryturę. W IKE odkładasz ile chcesz. Wbrew powszechnej opinii, nie muszą to być bajońskie sumy. Od wysokości kwoty ważniejsza jest regularność wpłat. Nie wiesz, ile dokładnie odkładać, aby później było dobrze? Postaw na kalkulator emerytalny, który wszystko obliczy za Ciebie.

jak obliczyć emeryturę

Kalkulator emerytalny – ile odłożyć

Zanim wdrożymy w życie jakikolwiek plan, dobrze jest wszystko dokładnie przemyśleć i przekalkulować. Wykonując proste wyliczenia na kalkulatorze emerytalnym, możesz zorientować się jak dużo będziesz w stanie odłożyć. Tą samą drogą dowiesz się także, ile wyniesie Twój osobisty kapitał emerytalny netto, który będziesz otrzymywać co miesiąc.