Tak między nami kobietami – która z Was nie lubi jogurtów? Jogurty stanowią ważną część naszego życia i dość ważny składnik naszej codziennej diety. Są świetne na pierwsze i drugie śniadanie. Stanowią również wdzięczne rozwiązanie na podwieczorek. W momencie, kiedy nie mamy pomysłu na zdrową przekąskę, wystarczy jogurt naturalny zmieszać z odrobiną miodu i owocami i gotowe! Jogurty, ze względu na obecność w nich pełnowartościowego białka, są także dobrym rozwiązaniem po treningu. I to nie wszystko! Jogurty to doskonale źródło wapnia, potasu i magnezu!

Dlaczego warto jeść jogurty?

Oczywiście, tak jak wszystkie inne produkty, tak i jogurty mają swoich zwolenników i przeciwników. Ja zdecydowanie zaliczam się do tej pierwszej grupy. Nie potrafię żyć bez jogurtów i chyba nawet nie chce. Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z jogurtami i na stałe włączyć je do swojej diety? Poza wyżej wymienionymi zaletami warto wspomnieć, że jogurty to wdzięczne źródło witamin A, B1 i B2, które regulują proces przemiany materii i zmniejszają zmęczenie. Poza tym, są niskokaloryczne i z powodzeniem mogą zastąpić słodycze. Na bazie jogurtów można wyczarować naprawdę pyszne desery. Mało kto wie, że poza koktajlami, kremami i musami, z jogurtów można samodzielnie przygotować w pełni legalne lody. Wystarczy jogurt naturalny zmieszać z owocami, wstawić do lodówki na kilka godzin i gotowe. Warto w tym miejscu podkreślić, że białko zawarte w jogurtach skutecznie chroni organizm przed niektórymi toksynami, wzmacnia odporność i pozytywnie oddziałuje na rozwój psychiczny i fizyczny. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości jogurt znajduje zastosowanie w profilaktyce anemii i wspomaganiu procesu gojenia się oparzeń i ran. Co ciekawe, wapń dostarczany organizmowi z jogurtem jest lepiej wchłaniany niż ten sam pierwiastek w innych produktach mlecznych!!!!!

jogurt z granolą i owocami to świetna propozycja na zdrowe śniadanie

Ile jogurtów dziennie jeść?

Jogurty są zdrowe, to fakt. Nie można jednak jeść ich zbyt dużo. Za małe ilości też nie przyniosą korzyści dla naszego zdrowia. Jaka zatem porcja jogurtów będzie optymalna? Jedna lub dwie szklanki naturalnego jogurtu każdego dnia w zupełności wystarczą. Jedna szklanka jogurtu z powodzeniem uzupełni białko, którego tak potrzebują nasze mięśnie, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywne fizycznie. Już jedna szklanka zaspokoi też zapotrzebowanie na większość witamin, zwłaszcza tych z grupy B, które odpowiadają za równowagę psychiczną, dobrą koncentrację i pamięć. Nie trzeba sięgać po większe ilości jogurtu, a nawet i nie powinnyśmy. Mimo, że diety jogurtowe są dość popularne w pewnych kręgach i grupach, to jednak ich monotematyczność nie do końca wszystkim wychodzi na dobre. Zdrowy rozsądek to podstawa!

Jogurty w diecie dziecka

Jogurt można włączyć do diety niemowlaka pod warunkiem, że skończył on 11 miesięcy. Na początek wystarczy niewielka ilość – tak do 3 łyżeczek. Jeśli dziecko toleruje jogurt, można stopniowo zwiększać jego porcje. Jak podkreślają eksperci z Instytutu Matki i Dziecka, w diecie rocznego dziecka, powinno znaleźć się pół szklanki jogurtu dziennie. Porcja ta powinna systematycznie się zwiększać.