Jeżówka purpurowa (Echinacea) to niezwykle popularna roślina ziołowa, znana ze swoich właściwości leczniczych, która zdobywa coraz większą popularność również w Polsce. Choć jej naturalnym siedliskiem jest Ameryka Północna, to obecnie można ją spotkać także w naszych ogrodach czy na balkonach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej ciekawej roślinie, jej właściwościom oraz zastosowaniom.
Właściwości i dawka jeżówki purpurowej
Jeżówka purpurowa zawiera wiele substancji czynnych, takich jak polisacharydy, alkamidy, flawonoidy, kwasy fenolowe czy alkohole triterpenowe. Dzięki tym składnikom wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz immunostymulujące. Przypisuje się jej także działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwalergiczne. Zalecana dawka dla dorosłych to 300–500 mg ekstraktu z jeżówki purpurowej trzy razy dziennie. Długotrwałe stosowanie jednak nie jest zalecane – jeżówkę powinno się przyjmować nieprzerwanie przez około 8 tygodni, a następnie zrobić co najmniej dwutygodniową przerwę.
Zastosowania jeżówki purpurowej
Jeżówka purpurowa jest najczęściej stosowana w profilaktyce oraz leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa czy angina. Badania potwierdzają, że może skrócić czas trwania choroby oraz zmniejszyć jej nasilenie. Oprócz tego jeżówka może wspomagać terapię chorób alergicznych, takich jak katar sienny, oraz przyspieszać gojenie ran i oparzeń. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne jest również pomocna w przypadku infekcji układu moczowego i infekcji grzybiczych. Jeżówkę purpurową można stosować zarówno wewnętrznie (w postaci tabletek, naparów czy kropli) jak i zewnętrznie (w postaci żelu czy maści).
Możliwe przeciwwskazania i działania niepożądane
Mimo wielu korzystnych właściwości jeżówki purpurowej, istnieją także pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Przede wszystkim nie powinny jej przyjmować osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych (do której należy jeżówka) oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto nie zaleca się stosowania jej u dzieci poniżej 12 roku życia oraz u osób z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy. W rzadkich przypadkach stosowanie jeżówki purpurowej może wywołać działania niepożądane, takie jak bóle głowy, nudności, wysypka czy objawy uczuleniowe. W przypadku wystąpienia niekorzystnych reakcji należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.