Pergola to konstrukcja, która doskonale nadaje się na taras. Dzięki niej można komfortowo wypoczywać na dworze w kojącym cieniu, przyjmować gości i urządzać rodzinne przyjęcia. Jak wykonać pergolę na tarasie? Do dyspozycji jest kilka rozwiązań. Czy lepiej wykonać pergolę samodzielnie, a może kupić ją jako gotową?

Pergola na taras – drewniana czy metalowa?

Do wykonania pergoli na tarasach stosowane są dwa główne rodzaje materiałów – drewno lub metal, najczęściej stal lub aluminium.

Drewniana pergola na tarasie jest bardzo popularnym rozwiązaniem ze względu na niską cenę. Tego typu pergole wykonuje się z odpowiednio impregnowanego drewna, które dodatkowo może być malowane, aby nadać mu atrakcyjny wygląd.

Alternatywą jest metalowa pergola na tarasie, która w porównaniu do drewnianej będzie droższa, ale również bardziej wytrzymała, zwłaszcza wtedy, gdy wykonana jest z wysokiej klasy materiału zabezpieczonego przed korodowaniem. Metalowe pergole również mogą mieć zróżnicowane kolory – obecnie bardzo popularne są szare konstrukcje, które świetnie komponują się z nowoczesnym budownictwem.

Dach i ściany pergoli – jak je wykończyć?

Pergola wykonana na tarasie może uzyskać różne formy, aby dopasować ją do potrzeb użytkowników.

Dach pergoli może być wykończony równoległymi belkami, które mogą być porośnięte roślinami pnącymi, aby stworzyć kojący zielony dach. Do tego celu świetnie nadają się winorośle, z których można zbierać winogrona.

Alternatywą jest pergola na tarasie wykończona za pomocą markizy. Markiza chroni przed słońcem i przed deszczem. Może być ona również sterowana za pomocą silnika z napędem, aby dzięki temu łatwo ją otwierać i zamykać.

Zadaszenie tarasu może być też wykonane z płyt poliwęglanowych, które przepuszczają światło, ale chronią przed opadami.

Istnieje również możliwość wykończenia ścian pergoli. Można zdecydować się na wykonanie ażurowych ścian z równolegle ułożonych belek, płotków odgradzających taras od ogrodu czy też na powieszenie zasłon z odpornego na czynniki pogodowe materiału.

Pergola na taras – gotowa czy wykonana własnoręcznie?

Pergolę na taras można wykonać we własnym zakresie, lecz można kupić ją też jako gotową konstrukcję, również wyprodukowaną na zamówienie.

Wybór gotowej pergoli wykonanej przez zewnętrzną firmę jest najwygodniejszym rozwiązaniem, co powoduje, że obecnie decyduje się na jej zakup wiele firm. Ceny wynoszą najczęściej od kilku tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych.

Tańszym rozwiązaniem będzie samodzielnie wykonana pergola na tarasie, jednak nie jest to opcja dla każdego.